Pátek, 2 srpna, 2024
DomůRecenzeMEGARECENZE Pebble Time: Barevný E-Ink a týdenní výdrž

MEGARECENZE Pebble Time: Barevný E-Ink a týdenní výdrž

Pebble Time, první chytré hodinky s barevným E-Ink displejem, opět zaznamenaly na Kickstarteru rekord v počtu předobjednání a vybraly rekordních více než 20 milionů dolarů. Jak dopadla druhá generace chytrých hodinek Pebble Time, jež podporují jak Android, tak i iOS a mohou se pyšnit nejdelší výdrží na jedno nabití? A jak vypadá nové rozhraní Timeline? Pojďme se na to podívat.

Firmě Pebble se na Kickstarteru dařilo již s prvními hodinkami. Po nich sice přišly na trh ještě kovové Pebble Steel, ovšem se stejným hardwarem i displejem. Po třech letech od první generace, jsou Pebble na Kickstarteru znova. Tentokrát s modelem Time, a opět trhají rekordy. Původně sesbírala firma za necelé dva dny milion dolarů, celkově pak přes 10 milionů dolarů.

Pebble Time Kickstarter

O Pebble Time byla tahanice o dost větší. A pomohlo jí asi i oznámení Apple Watch, při kterém se všichni dozvěděli krutou realitu o výdrži na baterii při plném zatížení. Pebble Time během dvou dnů vybrali 10 milionů dolarů, celkově pak přes 20 milionů dolarů.

Rozhraní Timeline – minulost, současnost i budoucnost

S novým modelem došlo i celkovému přepracování systému a rozhraní. Rozhraní nyní funguje jako časová osa. Hlavní obrazovku tvoří současnost. Tedy vzhled hodin, kde vedle času můžete mít třeba datum a cokoliv, co někdo do vzhledu hodinek zakomponoval. Zde se vám budou zobrazovat upozornění.

Pebble Time Timeline budoucí Pebble Time detail události

Pokud si je jednou přečtete, najdete je v minulosti, kam se dostanete horním ze tří tlačítek na pravé straně. Tím můžete projíždět historii oznámení. Prostředním tlačítkem si každé můžete otevřít, abyste dostali detailnější přehled.

Pebble Time system

A nakonec spodním tlačítkem, tím se můžete podívat do budoucnosti. Tedy například na naplánované události, které máte v daný den, nebo jeden den dopředu. Minulost i budoucnost si pamatuje vždy jen jeden den dopředu a dozadu. Celkem tedy 3 dny.

Vše krásně shrnuje oficiální video.

Menu je pak řešeno velkými kartami, které většinou mají nějakou přidanou hodnotu. Na kartě hudba třeba vidíte naposledy přehranou skladbu.

Pebble Time Menu

Změnil se i systém komunikace s telefonem a práce hodinek s aplikacemi. Hodinky nyní nejsou omezené vnitřní pamětí, ale pokud by se nějaká aplikace nevešla do vnitřního úložiště, bude se spouštět z telefonu. Je to podobná funkce, jako nabízí i Apple Watch, které spouštějí náročnější aplikace na výkonném telefonu a hodinky používají jen jako zobrazovadlo.

Na pár následující dvojici obrázků si porovnáme prostředí Pebble, Pebble Time a Moto 360 s Android Wear.

Srovnání Pebble, Pebble Time a Moto 360
Přehrávač hudby na Moto 360, Pebble Time a Pebble

Více jich je k porovnání obou verzí Pebble.

Černobílá aplikace na Pebble Time a pebble Černobílá aplikace na Pebble Time a pebble
Notifikace na Pebble Time a Pebble Nastavení na Pebble Time a Pebble
Menu na Pebble Time a Pebble Přehrávač hudby na Pebble Time a Pebble

Pebble Time – první s pasivním barevným displejem a stále s nejdelší výdrží

Konstrukce

Hodinky tvoří materiál podle modelu. Buď je to plast (Pebble Time) nebo kov (Pebble Time Steel). V obou případech jsou však vzhledově stejné. Já jsem zvolil plastovou variantu. Plast je příjemný a pevný. Na vrchní straně je pak (spíše jen na ozdobu) kousek kovového plíšku okolo displeje. Displej samotný pak kryje tvrzené sklo Gorilla Glass.

Pebble Time

Oproti prvním Pebble jsou menší i tenčí. Příjemný je ale dodávaný řemínek. Ten je opět gumový, ale poddajnější, než předchozí.  Velikost displeje a rozmístění tlačítek však zůstalo zachováno.

Pebble Time řemínek

Vlevo se nachází jedno tlačítko zpět, vpravo pak tlačítka tři. Prostředí potvrzovací a dvě, kterými se posunujete v čase nebo kdekoliv v menu nahoru a dolů.

Pebble Time pravý bok
Pebble Time levý bok Pebble Time pravý bok

Hodinky jsou lehké a příjemné. Díky zaoblenému tvaru perfektně padnou na ruku. Jsou také voděodolné a to až do hloubky 30 metrů. Nemají sice senzor tepu, ale o to víc jim vydrží baterie. Rozměry hodinek bez pásků jsou 40,5 × 37,5 × 9,5 mm a váží 42,5 gramů.

Displej

Displej je to nelepší, na co Pebble Time láká. Jedná se totiž o pasivní LCD displej schopný zobrazit 64 barev. Pracuje na podobném principu jako čtečky elektronických knih. Napájení potřebuje jen, když je potřeba jej překreslit. A nepotřebuje žádné podsvícení. Tím se při stejné kapacitě baterie, jakou mají všechny ostatní chytré hodinky, dostaneme na zcela jinou, několikanásobně vyšší, výdrž hodinek. Na následujících obrázcích je stejný ciferník, jednou v barevné variantě na Pebble Time, podruhé v černobílé variantě na obou modelech. Pebble Time nemá dokonalou bílou, ale spíše do béžova.

Srovnání barevného displeje Pebble Time a černobílého na Pebble Srovnání černobílého vzhledu ciferníku na Pebble Time a Pebble

Displej má, stejně jako předchozí model, přisvětlovací diodu, abyste na hodinky viděli i ve tmě, nebo šeru. Kvůli absenci podsvícení byste jinak nic neviděli. Aktivování osvětlení displeje se dá nastavit buď na pohyb zápěstím, nebo jen na příchozí upozornění a stisk tlačítka. Nebo jej zcela vypnout. Pebble Time také mají senzor okolního světla, takže nebudou svítit, pokud jsou dostatečně osvětlené.

Tady máme ještě srovnání i s Moto 360, který mají klasický dotykový LCD displej.

Srovnání displejů Moto 360, Pebble Time a Pebble Srovnání Pebble, Pebble Time a Moto 360

Baterie a nabíjení

Prťavá Li-Ion baterie uvnitř hodinek má kapacitu 150 mAh, což je nejméně z těch lepších chytrých hodine. Apple Watch mají 205 mAh, Moto 360 a Samsung Gear Live mají baterii s kapacitou 300 mAh a největší mají LG G Watch, 400 mAh. Díky nízké spotřebě displeje však Pebble Time nad všemi vítězí.

Pebble Time baterie 20 %

Po prvním týdnu seznamování se s hodinkami jsem začal měřit výdrž baterie. Denně mi přišlo s upozorněním několik SMS zpráv, emailů, hovorů, něco si vzal i Facebook a nebo Swarm. Výsledkem je výdrž 7 dní při běžném používání. V pondělí ráno jsem je sundal z nabíječky a další pondělí měli ještě pár procent. Jistí lidé budou stále namítat, proč jen týden a že dokud nevydrží nabité rok, tak si je nekoupí. Pro ně jen jedno: Nekupujte si je, nechcete je a nepotřebujete je.

Pebble Time graf baterie

Když se dostanete na nějakých posledních 5 % baterie, přepnou se do úsporného režimu. V něm se spustí jen úplně jednoduchý ciferník s časem a procentem baterie na bílém pozadí. V tomto režimu už ani nepřijímá žádné notifikace z telefonu a mám pocit, že Bluetooth se vypne. V tomto stavu vám s 5 procenty baterie vydrží ještě nějakých 12 hodin zobrazovat to nejdůležitější – čas.

Pebble Time úsporný režim

Nabíjení probíhá opět pomocí vlastního magnetického konektoru. Ten se z levé strany původních Pebble, přesunul na spodek hodinek. Stále platí, že nic nemusíte hledat, stačí pod hodinky přiložit, trochu zahýbat a magnety se postarají o zbytek. Dobrou zprávou je, že je nyní konektor oboustranný a je jedno, jak ho připojíte.

Pebble Time záda, nabíjecí magnetický konektor Pebble Tíme nabíjecí kabel

Pebble Straps aneb chytré vyměnitelné řemínky

Vývojáři mysleli i při návrhu řemínku. Ten vám nemusí měnit hodinář, s malou zručností to zvládne každý. Stačí totiž posunout páčku, která se nachází na začátku obou pásků.

Pebble Time odnímatelný řemínek

Piny na spodní straně, přes které se hodinky nabíjejí, neslouží jen pro tento účel. Přes ně bude možné připojit další příslušenství, které bude integrované do řemínků. Celé řešení tak dostalo název Smartstraps (chytré řemínky). V řemínku bude moci být baterie, senzor tepu 3G modul, GPS, NFC, nebo cokoliv kdo vymyslí a po připojení stačí nahrát do hodinek aplikaci. A můžete třeba běhat podle GPS bez telefonu.

Pebble Time Smartstraps

Vedle toho lze používat jakékoliv jiné pásky, které mají šířku 22 mm.

Aplikace Pebble Time pro Android

Stejně jako ostatní chytré hodinky i Pebble Time potřebují aplikaci, která propojí telefon s hodinkami. Jen je velká škoda, že se jedná o jinou, přesto vzhledově stejnou aplikaci, jaká je pro Pebble. Pokud jste totiž stejní blázni jako já a máte Pebble i Pebble Time a střídáte je, tak musíte mít dvě různé aplikace, které běží na pozadí a jsou zobrazené ve stavovém řádku. Aplikace jsou jak pro Android, tak pro iOS a s mobilními Windows (10) se pomalu začíná počítat.

Pebble Time aplikace Android (3)

Do každé aplikace můžete připojit libovolný počet hodinek, ale jen těch, pro které je určena. Aplikace je jednoduchá. Na levé straně máme menu, přes které se dostanete ke stažení aplikací, ciferníků, nastavení upozornění a k vašim hodinkám Pebble Time.

Pebble Time aplikace Android (4) Pebble Time aplikace Android (5)

Pod položkou My Pebble se skrývají všechny nainstalované aplikace a ciferníky. Zde je můžete upravovat případně nastavit, pokud nějaké nastavení mají. To platí jak pro ciferníky, tak pro aplikace.

Pebble Time aplikace Android (6) Pebble Time aplikace Android (7)

Například v kalendáři můžete zakázat zobrazování upozornění na hodinkách, anebo špendlíky. V nastavení si můžete vybrat konkrétní kalendáře, které v telefonu nebo na účtu Google máte.

Pebble Time aplikace Android (8) Pebble Time aplikace Android (9) Pebble Time aplikace Android (10)

V nastavení máte další možnost se rozhodnout, čím vás hodinky budou otravovat. Můžete vypnout upozornění na SMS či hovory, vypnout odesílání upozornění, pokud je obrazovka telefonu rozsvícená apod. Můžete také vyřadit jednotlivé aplikace 3. stran. Pro funkci ovladače přehrávače hudby si v nastavení musíte vybrat, který používáte.

Pebble Time aplikace Android (15) Pebble Time aplikace Android (11) Pebble Time aplikace Android (12)

Položka Voice Settings je nám celkem k ničemu. Zde se vybírá jazyk pro převod mluveného slova na text, který můžete využít pro odpovídání třeba na SMS zprávy. Čeština samozřejmě chybí, ale tak je tomu i na Android Wear.

Pebble Time aplikace Android (16) Pebble Time aplikace Android (17)

Obchod je v případě aplikací rozdělený do kategorií, ciferníky jsou o něco chaotičtější.

Pebble Time aplikace Android (13)  Pebble Time aplikace Android (14)

Závěrem rozebrané hodinky a specifikace

Bez dovolení si vypůjčím jeden obrázek a odkážu vás na web iFixIt.com, který se zabývá rozebíráním všemožné elektroniky. Máte tak možnost nahlédnout, co a jak pěkně se uvnitř ukrývá.

Pebble Time Teardown

Nyní ještě celá specifikace a můžeme jít na rekapitulaci.

Testovaný model: Pebble Time
Operační systém: Timeline 3.0
Displej: 1,25 palce, 64 barev, rozlišení 144 × 168 pixelů
Procesor: ST Micro STM32F439ZG, 180 MHz, ARM Cortex-M4
Paměť: 16 MB pro ciferníky a aplikace, zbytek se dohrává z telefonu
Bezdrátové technologie: Bluetooth 4.0
Ostatní senzory: Kompas, 6osvý gyroskop, senzor okolního jasu, mikrofon, magnetometr, vibrační motůrek
Baterie: 150 mAh, Li-Ion, výdrž až 7 dní
Rozměry:  40,5 × 37,5 × 9,5 mm
Hmotnost: 42,5 gramů
Cena: €249 (7 500 Kč)

Rekapitulace

Pebble Time jsou druhým úspěchem, který na Kickstarteru trhal rekordy. Jedná se o chytré hodinky s pasivním barevným displejem, které mají v současnosti nejdelší výdrž na baterii a to až 7 dní. Jsou voděodolné, mají všemožné senzory, chybí jim však senzor tepu.

Pokud byste potřebovali nějaké další vychytávky, můžete si dokoupit tzv. Smartstraps, tedy pásky s další elektronikou, které se připojují přes spodní dva piny. Ty současně slouží také pro nabíjení magnetickým konektorem.

Pebble smartwatches

Nový operační systém Timeline je povedený. Možná je ale moc animovaný a někdy jsou animace zbytečné. Vše se ale hýbe svižně a Pebble Time mají o mnoho více možností.

Dle mého jsou v současnosti Pebble nejlepší volbou, pokud chcete alespoň několikadenní výdrž a nechcete si po nich patlat. Na druhou stranu, nejsou to hodinky na schůzky. Na ně je lepší si vzít například Moto 360. Už chápete, proč mám troje? Mít jedny klasické analogové ručičkové hodinky je pohodlnější. Stačí vám jediné na všechny příležitosti.

Pebble Time
KLADY KLADY ZÁPORY ZÁPORY
Barevný pasivní displej nevyžadující podsvícení Cena
Výdrž baterie (7 dní) Absence senzoru tepu
Voděodolnost do 30 metrů Hlasitý vibrační motůrek (obzvlášť, pokud je necháte položené na dřevěném stole)
Magnetický nabíjecí konektor Stále široký rámeček okolo displeje
Smartstraps
Pebble Timeline
Jednoduše vymanitelný řemínek
Podporují Android i iOS
Nasvícení displeje
Cena s DPH: €249 (7 500 Kč)
Ondřej Košťál
Ondřej Košťálhttp://svetaplikaci.tyden.cz/author/koky/
Dlouholetý redaktor sesterského magazínu PCTuning.cz. Baví ho focení, zajímá se o nejnovější technologie a rád o nich píše. Současně pracuje jako ajťák v jedné státní organizaci. Vlastní zařízení s Androidem, ale nepohrdne ani iOS nebo Windows (Phone).
Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře