Neděle, 14 dubna, 2024
DomůRecenzeLeagoo Elite 1: S kovovým rámečkem a čtečkou otisků prstů

Leagoo Elite 1: S kovovým rámečkem a čtečkou otisků prstů

Čínský telefon Leagoo Elite 1 nabízí za cenu okolo 6 tisíc vše, co by mohl každý zákazník chtít. Kovový rámeček, čtečku otisků prstů, LTE, 64bitový osmijádrový procesor, 3GB RAM, 32GB úložiště a 16 megapixelový snímač od Sony. Je ale za tu cenu dobrý? Na to dnes odpovím v recenzi tohoto 5palcového telefonu s Full HD IPS displejem a Androidem 5.1.

Balení a konstrukce

Začneme pěkně od krabičky. V ní totiž najdete vedle telefonu, sluchátek (se 3 velikostmi špuntů) a nabíječky třeba v základu i nějakou tu fólii na displej a OTG redukci, pro připojení externích zařízení k telefonu. Drobnosti, které potěší, ale třeba tvrzené sklo si musíte pořídit zvlášť za 329 Kč nebo případně děrované pouzdro za dalších 399 korun.

Leagoo Elite 1 krabička Leagoo Elite 1 balení

Na telefonu, který je placatý a malý, se toho nedá moc vymyslet. Proto na každém telefonu je možné vidět směs všech možných telefonů. Obzvlášť čínské značky pak kopírují i jedna od druhé. Leagoo Elite 1 je pěkný telefon. Hranatý, plastový a přitom těžký. Pro mě osobně jsou těžší telefony příjemnější, lépe drží v ruce. Hmotnost telefonu je 146 gramů a jeho rozměry 143,8 × 69,5 × 7,9 mm.

Leagoo Elite 1 předek Leagoo Elite 1 záda

Po bocích tradičně najdeme různá tlačítka a konektory. V tomto případě jsou všechna tlačítka na pravé straně. Hlasitost, zapínací a jedno programovatelné tlačítko. Na straně druhé je jen kombinovaný slot na paměťovou kartu a/nebo druhou SIM kartu.

Leagoo Elite 1 levá strana Leagoo Elite 1 pravá strana

Na dolní straně je micro-USB konektor a dvojitá mřížka reproduktoru, který je však jen v jedné z nich. Je zde také hlavní mikrofon pro videohovory. Na horní straně se nachází druhý mikrofon pro odrušení a také 3,5mm zvukový výstup.

Leagoo Elite 1 vršek Leagoo Elite 1 spodek

Zlatá hrana telefonu je kovová, takže pokud padne na hranu, jen tak se mu něco nestane. Na zadní čisté straně nic nevystupuje. Fotoaparát včetně dvou přisvětlovacích diod jsou pěkně zarovnané.

Leagoo Elite 1 fotoaparát Leagoo Elite 1 roh

Když jsme u těch fotoaparátů, jeden je samozřejmě i vpředu. A rovnou s další přisvětlovací diodou. To kdybyste si třeba chtěli pořídit selfie ve tmě. Má 5 megapixelů a softwarově fotky zvětšuje na 13megapixelové. Vedle je pak senzor okolního jasu, přiblížení, na druhé straně vícebarevná notifikační dioda.

Leagoo Elite 1 přední senzory
Leagoo Elite 1 LED zelená Leagoo Elite 1 LED modrá

Pár informací o displeji. Jeho úhlopříčka je ideálních 5 palců a má dostačující rozlišení 1920 × 1080 pixelů. Samozřejmě jde o panel typu IPS, takže naprosto v pořádku a pozorovací úhly jsou tradičně bezvadné. Rozsah jasu by mohl být o něco větší.

Leagoo Elite 1 displej max jas Leagoo Elite 1 displej min jas

 Zbývá nám vlastně na přední straně ještě jeden prvek, na který jsme se nepodívali. Tlačítka pod displejem. I když to vypadá, že tu žádná nejsou, jsou zde vedle prostředního mechanického ještě dvě senzorová, bíle podsvětlená. Ta však nejsou moc dobře vidět na bílé variantě.  Prostřední domovské tlačítko má také integrovanou čtečku otisků prstů, takže nemusíte zdlouhavě zadávat žádný pin, heslo nebo gesto. O tom, jak tady funguje, si řekneme něco v části o systému.

Leagoo Elite 1 domovské tlačítko Leagoo Elite 1 tlačítka

Hardware

Již jsem naznačil, že telefon by neměl být nějaký pomalý šnek. Procesor je osmijádrový MediaTek MTK6753 s frekvencí 1,3 GHz vyráběný starším, 28nm výrobním procesem, a k tomu ještě 3 GB operační paměti. Procesor disponuje známým grafickým jádrem Mali-T720, což je dostačující grafika na běžnou práci, ale na hry dnes už 3 roky staré jádro ztrácí. K tomu je zde ještě 32GB vnitřního úložiště rozšiřitelného o micro-SD karty. Po prvním spuštění máte k dispozici 24,68 GB. Dle aplikace CPU-Z má telefon o kus menší displej, než by měl. Asi také začnu měřit úhlopříčku displeje. Telefon už u sebe nemám a zdá se mi divné, že by výrobce uváděl chybný údaj. Displej má jak jsem již uvedl rozlišení 1920 × 1080 pixelů.

Leagoo Elite 1 hardware (1) Leagoo Elite 1 hardware (3) Leagoo Elite 1 hardware (2)

GPS u MediaTeků bývá většinou špatná, ale tento model s ní problémy nemá. Fixnutí lokace bylo do 10 sekund s v offline režimu, tedy s vypnutými daty s přesností 4 metry. Problém nebyl ani s následným navigovaním po městě.

Leagoo Elite 1 GPS

Výkon

O hardwaru jsem psal již o odstavec výše, zde tedy už jen výsledky několika běžných testovacích aplikací. Především v herních 3D benchmarcích je vidět, že grafika ztrácí a dnešní moderní telefony.

Leagoo Elite 1 3DMark (1) Leagoo Elite 1 3DMark (5) Leagoo Elite 1 Antutu (2)
Leagoo Elite 1 benchmark (1) Leagoo Elite 1 benchmark (2) Leagoo Elite 1 benchmark (3)
Leagoo Elite 1 GFX (1) Leagoo Elite 1 GFX (2) Leagoo Elite 1 HWBot Prime
Leagoo Elite 1 rychlost úložiště Leagoo Elite 1 Epic Citadel (1) Leagoo Elite 1 Epic Citadel (2)

Baterie

Baterie zde má kapacitu 2400 mAh, což dnes není mnoho. Při běžném používání je to telefon na jeden den. Přitom by se do takového těla s touto hmotností jistě vešla větší baterie.

Leagoo Elite 1 PCMark baterie (1) Leagoo Elite 1 výdrž baterie (1)
Leagoo Elite 1 výdrž baterie (5) Leagoo Elite 1 výdrž baterie (6) Leagoo Elite 1 výdrž baterie (7)

Čtečka otisků prstů

Telefon disponuje čtečkou otisků prstů integrovanou do mechanického domovského tlačítka na přední straně pod displejem. Spolehlivost je na vysoké úrovni, rychlost rozpoznávání a odemykání oproti konkurentům z vyšší cenové kategorie je nižší.

Leagoo Elite 1 fingerprint (1) Leagoo Elite 1 fingerprint (2)
Leagoo Elite 1 fingerprint (3) Leagoo Elite 1 fingerprint (4)

V nastavení, které nevypadá úplně super, je možné nastavit několik prstů a připsat k nim také popis. K povolení používání odemykání pomocí otisky prstů je také nutné mít nastavený PIN pro případ, že by otiskem prstu nešel telefon odemknout.

Fotoaparát

Zadní fotosnímač je od Sony a prý 16megapixelový. Spíš mám ale pocit, že, stejně jako ten přední, pouze obraz upscaluje na vyšší rozlišení. Fotky za světla jsou průměrné, s bleskem má občas problém. Za dobrého světla fotografie neurazí. To je asi tak jediné.

Leagoo Elite 1 camera (4)
Leagoo Elite 1 camera (7) Leagoo Elite 1 camera (6) Leagoo Elite 1 camera (5)
Leagoo Elite 1 camera (3) Leagoo Elite 1 camera (2) Leagoo Elite 1 camera (1)

Video je nahráváno v rozlišení 1920 × 1080 pixelů s rychlostí 30 snímků za sekundu. Rychlost dat je 17 Mb/s v AVC kodeku s profilem High@L4.1). Na minutu záznamu přijde asi 123 MB místa. Leagoo Elite 1 nemá optickou stabilizaci a proto jsou záběry za chůze roztřesené.

Je použita aplikace MediaTek Camera App, která má vše co potřebuje a funguje spolehlivě. Jediné, co bych vytkl, je sériové snímání, které má nesmyslné hodnoty 40 nebo 99 snímků. Pokud tedy náhodou omylem použijete tuto funkci, která je v základu namapována na bočním tlačítku, kde byste čekali spoušť, můžete očekávat, že telefon začne pořizovat velkou spoustu snímků. Ty pak vkládá do speciálního formátu, ze kterého je pomocí aplikace možné ho převést na animaci.

Leagoo Elite 1 camera app (1) Leagoo Elite 1 camera app (2)

 

Systém

V telefonu běží systém Android v dnes už poněkud starší verzi 5.1 a vlastní grafickou nadstavbou. Vlastní spouštěč podporuje například i témata, avšak celkově je to takové polovičaté řešení, které je občas v angličtině, občas se nevejde celý český název (např. Zasílání zpráv) nebo jsou náhledy zdeformované. Když jsme u těch témat, musím si postěžovat na toho, kdo vymyslel gesto dvěma prsty pro přepínání témat. Mnohokrát se mi totiž stalo, že se mi mé upravené téma omylem změnilo a celé úplně rozhodilo.

 Leagoo Elite 1 OS (2) Leagoo Elite 1 OS (5) Leagoo Elite 1 OS (6)
Leagoo Elite 1 OS (8) Leagoo Elite 1 OS (7)

Prostředí nemá žádné hlavní menu aplikací. Všechny ikony jsou tudíž na ploše, kde si je musíte roztřídit do složek. Součástí plochy je na prvním místě také retro hudební přehrávač, tedy vlastně gramofon. Na posledním místě je pak časová osa s fotografiemi a možností okamžitého focení.

Leagoo Elite 1 OS (11) Leagoo Elite 1 OS (12) Leagoo Elite 1 OS (1) Leagoo Elite 1 OS (3)
Leagoo Elite 1 OS (28) Leagoo Elite 1 OS (29)

Systémová nastavení jsou celkem jasně členěna. Jsou také obsažena ve dvou částech a to rychlé nastavení a běžné nastavení (jenže v tomto případě opět v angličtině). Většina systémových nastavení pak už je v češtině, ale to, co není standardní součástí systému Android, uvidíte jen v anglickém jazyce.

Leagoo Elite 1 nastavení (1) Leagoo Elite 1 nastavení (3) Leagoo Elite 1 nastavení (2)
Leagoo Elite 1 nastavení (4) Leagoo Elite 1 nastavení (5)

Úsměvné je také v nastavení stavové diody, která například svítila i při SMS a dalších akcích, které v nastavení nejsou. Na toto doporučuji zvlášť aplikaci Light Flow. V nastavení Smart button také můžete povolit nebo zakázat spuštění fotoaparátu dedikovaným bočním tlačítkem.

Leagoo Elite 1 nastavení (6) Leagoo Elite 1 nastavení (7)

Závěr

Leagoo Elite 1 je slušný čínský telefon. Avšak stále trpí dětskými nemocemi, jako je nesoulad jazyka v systému a podobnými nedodělky. Na dno ho může shodit také stará verze Androidu, která je zde 5.1, přičemž v současné době je zde 6.0 a nová verze se rychle blíží.

Co se týče konstrukce a výkonu, tady už v podstatě žádné problémy nejsou. MediaTek již vyladil své čipy a i GPS je dnes srovnatelně rychlá jako u ostatních výrobců. Jako celek ovšem výkonnější není. Zde je to naháněno počtem jader na úkor výdrže baterie. Ta je zde celkem skromná a výdrž je tak běžný jeden den.

Konstrukce je z boku kovová a na hmotnosti to poznáte. Mezi dalšími drobnostmi potěší signalizační dioda nad displejem, na druhou stranu boční senzorová tlačítka nejsou v bílé variantě moc vidět.

Honor 7 Lite

Leagoo Elite 1 to má těžké. Tempo vydávání telefonů je tak rychlé, že se tu nikdo neohřeje. Za stejnou cenu totiž před pár dny oznámil Honor svůj model Honor 7 Lite, který možná nabídne něco navíc.

Leagoo Elite 1
KLADY KLADY ZÁPORY ZÁPORY
pevná konstrukce jen Android 5.1
čtečka otisků prstů výdrž baterie
indikační dioda průměrný fotoaparát
LTE
3GB RAM, 32GB vnitřní paměť a kombinovatelný slot na SIM/SD kartu
Cena s DPH: 5 990 Kč
Ondřej Košťál
Ondřej Košťálhttp://svetaplikaci.tyden.cz/author/koky/
Dlouholetý redaktor sesterského magazínu PCTuning.cz. Baví ho focení, zajímá se o nejnovější technologie a rád o nich píše. Současně pracuje jako ajťák v jedné státní organizaci. Vlastní zařízení s Androidem, ale nepohrdne ani iOS nebo Windows (Phone).
Další články

1 komentář

  1. mam ten telefon uz od listopadu, a celkom suhlasim s touto recenziu, pri zapnutych datach je ale baterka tragicka. pokial necham zapnute data aj cez noc, nieje problem aby bolo rano o 40 percent menej baterky aj pri vypnutom displeji. Nabijanie mobilu je velmi pomale, radsej ho vypnem pri nabijani. Predna kamera sa mi uz asi 2 mesiace po zakupeni zaprasila z vnutra, takze akokeby som ju ani nemal.. Skusal som rozne mp3 prehravace, ale mp3 o kvalite 320kbs sekaju, po restarte telefonu to hodinu funguje, ale potom znova.. na bezne pouzitie postacuje, ale kto ho chce pouzivat ako smartphone, nedoporucujem..mozno ak by stal polovicu 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře