Pondělí, 10 června, 2024
DomůNovinkyJaponští vědci válí: Na vzdálenost 55 metrů převedli elektriku bez kabelů!

Japonští vědci válí: Na vzdálenost 55 metrů převedli elektriku bez kabelů!

Obrovský potenciál bezdrátového přenosu elektrické energie rozpoznal už před 100 lety Nikola Tesla. Až nyní ovšem byla jeho myšlenka uvedena do životaschopného, praktického stavu.

Japonští vědci bez drátů převedli 1,8 KW na vzdálenost 55 metrů s téměř dokonalou přesností. Vědci sdělili, že tímto způsobem a s takovým množstvím elektrické energie by na dálku dokázali napájet rychlovarnou konvici tak dlouho, dokud by vám neuvařila vodu na kávu nebo čaj.

Mluvčí japonské výzkumné agentury JAXA k tomu uvedl: „Jednalo se o první případ, kdy se někomu podařilo zrealizovat odeslání velkého výstupu elektrické energie o hodnotě přibližně 2 kilowatty přes mikrovlny a za použití zařízení na řízení přesnosti přímo do malého cíle“.

Jakkoliv se může zdát 55 metrů jako nicotných, jedná se o obrovský průlom jak na poli vědy, tak na všech ostatních frontách. Vzdálenost se v průběhu let může významně prodlužovat a není vyloučeno, že jednou bychom se tak mohli dočkat speciálních solárních satelitů, které by dokázaly Zemi zásobovat nevyčerpatelnou elektrickou energií z vesmíru.

„K tomu bychom opravdu jednou mohli dospět, může to však trvat celé dekády. Odhaduji, že praktická aplikace technologie se může objevit v roce 2040, nebo možná i později“ dodal mluvčí skepticky na konci rozhovoru.

Lightning_over_Oradea_Romania_zoom

Zdroj: PHYS

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře