Pondělí, 13 května, 2024
DomůNovinkyHuawei začal pracovat na mobilních sítích 6G, oznámil šéf firmy

Huawei začal pracovat na mobilních sítích 6G, oznámil šéf firmy

Čínská společnost Huawei zahájila práce na vývoji šesté generace bezdrátových systémů (6G). V rozhovoru pro televizní stanici CNBC to uvedl generální ředitel firmy Žen Čeng-fej. Zároveň však připustil, že sítě 6G se neobjeví dříve než za deset let.

Podle šéfa Huaweie společnost pracuje paralelně na 5G a 6G. To znamená, že s vývojem 6G musela začít už dávno. Než se však 6G stane skutečností, uběhne ještě spoustu let. Vytvoření nového standardu pro novou generaci mobilních sítí totiž může trvat roky. Žen Čeng-fej proto předpokládá, že cesta ke komerčnímu využití 6G bude dlouhá a hovoří o horizontu nejméně deseti let.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů. Podnik nedávno uvedl, že už po celém světě získal více než 50 komerčních kontraktů na mobilní sítě páté generace (5G), předstihl tak hlavní konkurenty Nokii a Ericsson. Spojené státy přitom tlačí své spojence k tomu, aby zařízení Huaweie při budování 5G infrastruktury nevyužívali. I kvůli tomu Huawei spustí příští měsíc hromadnou produkci základnových stanic pro 5G bez amerických komponentů, jejíž počáteční objem bude 5 tisíc kusů měsíčně.

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejný postup vyžadují i od svých spojenců. V polovině května pak Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře