Pátek, 14 června, 2024
DomůNovinkyHIV a další pohlavní choroby zjistíte během 15 minut díky mobilu

HIV a další pohlavní choroby zjistíte během 15 minut díky mobilu

Vědci z Kolumbijské univerzity vyvinuli příslušenství pro smartphony s Androidem a iOS, jehož prostřednictvím maximálně do 15 minut zjistíte, zdali netrpíte závažnou pohlavně přenosnou chorobou. 

Pokud se nakazíte pohlavně přenosnou chorobou jako je syfilis nebo HIV, zdaleka nejdůležitější je, tuto skutečnost co nejdříve odhalit a rychle začít s její léčbou. Bohužel hlavně v zemích třetího světa je velmi obtížné tyto nemoci odhalit, neboť zde nejsou dostupné laboratoře, které by prováděly testy. Příruční zařízení ve tvaru malé kazety by přitom situaci mělo změnit. Zařízení je totiž velmi levné, skladné a po ruce ho tak bude moci mít každý dobrovolník, či zdravotník.

Ke zjištění HIV, kapavky, syfilidy a dalších pohlavně přenosných chorob prostřednictvím kazety přitom stačí jediná kapka krve odebraná například z prstu podobně, jako se odebírá krev pro zjišťování hodnoty cukru v krvi. Kazeta obsahuje silná činidla, která společně s baterií smartphonu, zajistí přesný výsledek maximálně za 15 minut. To je na zařízení, které se vám pohodlně vejde do dlaně, docela dobrý výsledek, nemyslíte?

V současné době se zařízení testuje v terénu, právě v nejvíce postižených oblastech Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Pokud vše půjde podle plánu, do několika měsíců a let by mohlo být dostupné i v našich obchodech.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře