Pátek, 17 května, 2024
DomůNovinkyGoogle připomíná výročí Hedy Lamarr, hvězdy stříbrného plátna, ale také průkopnice v...

Google připomíná výročí Hedy Lamarr, hvězdy stříbrného plátna, ale také průkopnice v oblasti elektrotechniky

Google nám dnes svým pozměněným logem připomíná 111. výročí narození Hedy Kiesler, známé též jako Hedy Lamarr, která byla jednou z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna.

Hedy se proslavila především filmem Extase z roku 1932 (režie Gustav Machatý). V tomto experimentálním filmu hrála několik minut nahá, což byl jeden z prvních případů ženské nahoty ve filmu. To byl pro tehdejší společnost takový šok, že snímek odsoudil mj. papež Pius XII. a Adolf Hitler ho dokonce zakázal. Posledním velkým filmem herečky, která se narodila ve Vídni, byl Samson a Dalila z roku 1949.

Lamarr se však nevěnovala jen herectví, ačkoli to ji nejvíce proslavilo. Společně s hudebníkem Georgem Anthailem vymysleli takzvaný FHSS systém, který měl původně sloužit k neodposlouchávatelnému navádění torpéd. Svůj vynález dali bezplatně k dispozici americkému námořnictvu. Podle jejich představ se měl používat k navádění řiditelných torpéd během druhé světové války. US Navy ale vynález obou umělců nevyužila a teprve v roce 1959, když vypršela patentová práva, se myšlenky ujala americká elektrotechnická firma Sylvania Electronic Systems Division. Dnes se systémy FHSS široce používají a tvoří nedílnou součást IT. Tento přenos nalezneme jak v navigačním systému GPS, tak u satelitní televize a v sítích mobilních telefonů.

Za svůj vynález Anthail s Lamarr sice nedostali ani cent, nicméně hollywoodská filmová hvězda se alespoň dočkala morální satisfakce. V roce 1997 ji bylo v USA uděleno čestné uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky.

Život Hedy Lamarr si můžete připomenout v pěkném videu. Stačí jen kliknout na doodle.

5as

Zdroj: Wikipedia

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře