Úterý, 25 června, 2024
DomůNovinkyGoogle PlaNet dokáže rozpoznat místo focení lépe než člověk

Google PlaNet dokáže rozpoznat místo focení lépe než člověk

Společnost Google i nadále rozšiřuje možnosti umělé inteligence. Posledním jejím kouskem je program, který dokáže rozpoznat, kde byla pořízena fotografie a to i bez přítomnosti geo-značek.

Zatímco člověk dokáže známá místa rozpoznávat podle typických budov, objektů a míst, program PlaNet se dopátrá původu fotografií dokonce i na místech, která žádné typické znaky neobsahují.

Určování místa prostřednictvím PlaNet probíhá velmi jednoduše. Program fotografii porovná s databází čítající 90 milionů snímků s geo-značkami. Přitom hledá nejrůznější detaily včetně například i typu vegetace. Následně fotografii zařadí na kontinent, případně i do oblasti, místa nebo rovnou na konkrétní adresu.

Program zatím není úplně ideální. Konkrétní adresu se mu podařilo rozpoznat v 3,6% případů, konkrétní místo v 10,1% případů, konkrétní oblast v 28,4% případů a konkrétní kontinent ve 48% případů.

Na papíře tento výkon sice nevypadá nijak zvlášť zajímavě, program však v ostrém testu dokázal porazit deset zkušených cestovatelů a to hned ve 28 z celkem 50 kol.

Google si je samozřejmě moc dobře vědomý, že na PlaNet má co zlepšovat, nicméně i nyní je výsledek docela dobrý. No ne?

PlaNEt.0

Zdroj: The Verge

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře