Pátek, 19 dubna, 2024
DomůRecenzeGigabyte GSmart Roma R2: Nenápadný šikula s 1 GB RAM

Gigabyte GSmart Roma R2: Nenápadný šikula s 1 GB RAM

Pokud jste se rozhodli pro koupi nového chytrého telefonu, od něhož vyžadujete slušný výkon reprezentovaný dvoujádrovým procesorem a alespoň 1 GB RAM, který ale nebude stát balík, rozhodně by vás mohl zaujmout model GSmart Roma R2 od Gigabyte.

Ten smartphone splňuje obě zmíněná specifika společně s Androidem ve verzi 4.2 a nevšedním vzhledem za cenu 3 500 Kč.

Představení a specifikace

Co čekáme od chytrého telefonu? Výkonný procesor, slušnou kapacitu RAM a vnitřního úložiště, moderní operační systém a samozřejmě také atraktivní vzhled. Ale co když jsou naše finanční prostředky omezené? V tomto případě většinou sáhneme po nějakém kompromisu. Spokojíme se tedy pouze s 512 MB operační paměti? Nebo se starším Androidem? Nemusíme ani jedno, je tu GSmart Roma 2 od Gigabyte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Telefon nabízí za cenu 3 500 Kč solidní výbavu v podobě dvoujádrového čipsetu MTK MT6572 z dílny MediaTek a 1 GB RAM. Frekvence jednotlivých jader procesoru je 1,3 GHz. O grafický výkon se stará grafická část Mali-400 MP.

Displej smartphonu je v dané cenové relaci také poměrně překvapující, protože má velikost 4 palce a nabízí slušné rozlišení 800 × 480 pixelů. Překvapující je také použitá technologie IPS, která zajišťuje solidní čitelnost a to i na slunečním světle. Díky IPS technologii jsou zaručeny také dobré pozorovací úhly. Za podobné specifikace si u jiných výrobců většinou připlatíte minimálně o 1 000 korun více.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vnitřní úložiště zařízení je také dostačující, jeho velikost je totiž 4 GB. Tuto kapacitu můžeme samozřejmě dále rozšířit za pomoci microSD karty s velikostí až do 32 GB. K připojení k internetu můžeme využít WiFi, sítě GSM 850/900/1800/1900 a 3G sítě HSDPA 900/2100.

Pro přehrávání hudby a vyzvánění jsou na čele a zadní straně umístěny reproduktory. Ty bohužel především svojí hlasitostí příliš nepotěší. Pro přehrávání hudby tedy doporučím externí reproduktory nebo sluchátka. S hlasitostí vyzvánění toho bohužel moc nenaděláte. Přesto se nejedná o úplná chrastítka a zvuk, ač nepříliš hlasitý, je poměrně čistý. Reproduktory mají poměrně širokou zapuštěnou mřížku, do níž se tak snadno zanáší nečistoty.

Balení a vzhled

Nyní se podívejme na vzhled a balení tohoto cenově dostupného chytrého telefonu. Telefon je zabalen do krabičky z recyklovaného kartonu. Krabička má žlutou barvu a je do ní zasunuta vnitřní přihrádka, v níž je ukryt samotný telefon s veškerým příslušenstvím. Uvnitř je telefon vsazen do pevného molitanového rámečku, který telefon drží na místě, nemusíme se tedy bát jeho poškození při přepravě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod rámečkem držícím telefon je schováno další příslušenství. Zde se Gigabyte příliš nevytáhl, dočkáme se totiž pouze základního balíčku, který zahrnuje USB kabel zakončený konektorem microUSB, nabíjecí adaptér, manuál a velice jednoduchá sluchátka. Sluchátka mají formu tradičních pecek nevalné kvality. USB kabel sloužící současně pro připojení do nabíjecího adaptéru mě tak příliš nenadchnul, protože je poměrně krátký. Jeho délka je totiž pouhý jeden metr.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nyní přejděme k vzezření samotného telefonu, které považuji za jeden z jeho hlavních plusů. Vzhled a konstrukce se totiž nesnaží kopírovat žádného z velkých výrobců jako je Samsung nebo Apple. Telefon si po vzhledové stránce jde zkrátka svojí cestou a je to cesta atraktivní. Telefon je k dostání ve čtyřech barevných provedeních, zahrnující černou, bílou, červenou a modrou barvu. Právě modrý model jsem měl možnost vyzkoušet já.

Čelní strana je z větší části tvořena displejem, nad nímž je na modrém lehce se svažujícím poli umístěn podlouhlý, čelní reproduktor. Na opačné straně, pod displejem, je vyobrazeno logo série telefonů Gigabyte GSmart, vedle něhož je zapuštěný mikrofon. V rámečku pod displejem jsou potom tři základní ovládací dotyková tlačítka, která slouží k vyvolání rozšířené nabídky, návratu do hlavní nabídky a k návratu na předchozí obrazovku. Tato tlačítka se při dotyku rozsvítí bíle.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadní část telefonu je  vyvedena v jedné ze zmíněných barev, v mém případě v tmavě modré. Středu zadní strany opět dominuje logo série. Ve spodní části je potom umístěn zadní reproduktor, který je ukryt v podlouhlé lince. Ve vrchní oblasti zadní strany je potom umístěn fotoaparát a dioda nahrazující blesk. Zadní strana se mírně svažuje k okrajům a její povrch je působí lehce pogumovaně. Je ale kluzký a při držení jednou rukou poměrně klouže. Navíc na něm velice lehce ulpívají otisky prstů.

Zbylá fyzická tlačítka jsou umístěna na bocích. Na levém je umístěno tlačítko regulace hlasitosti, zatímco na pravém nalezneme tlačítko zapínání a uspávání zařízení. Na vrchní hraně je potom situován klasický 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a port microUSB. Pozitivem jsou také rozměry zařízení, které činí 125 × 63,2 × 9,3 mm. Hmotnost smartphonu by se potom měla pohybovat přibližně okolo 125 gramů.

Operační systém a předinstalované aplikace

Operační systém, který je na telefonu předinstalován, je Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean. Každý určitě zná prostředí tohoto systému, které je v tomto případě úplně standardní. Dočkáme se ale některých zajímavých a mnohdy i užitečný přeinstalovaných aplikací a widgetů.

Gsmart_roma_r2_scr_menu

Mezi ně patří mimo běžných záležitostí jako je emailový klient Gmail a také několik aplikací ke správě zařízení. Za zmínku rozhodně stojí předinstalovaný Task killer, který umožňuje manuální vymazání operační paměti, resp. spuštěných úloh, což se velice hodí, protože pokud telefon často nevypínáte, paměť se zcela jistě poměrně rychle zaplní. Četl jsem názory, že se telefonu GSmart Roma R2 rychle operační paměť zaplní a poté se těchto dat nelze zbavit, což nemůžu po dvoutýdenním používání potvrdit. Nutno dodat, že pomocí Task killeru pravidelně čistím.

Když opomenu klasické součásti OS jako je kalendář, widget hodin či kalkulačka, využít můžeme také například předinstalovaný kancelářský balík Kingsoft Office, který nabídne textový editor, tabulkový kalkulátor a nástroj k tvorbě prezentací. Využít můžeme také aplikace sloužící k přístupu služeb Google: kromě poštovního klienta tu najdete Google+, Google Earth a Hangouty. Nechybí ani internetový prohlížeč Chrome, který účelně nahrazuje tradiční droidí prohlížeč.

Gsmart_roma_r2_scr_menu_4 Gsmart_roma_r2_scr_menu_2

Kromě toho jsou k dostání aplikace jako mapy a místa, které lze využít k vyhledávání cesty. Využít lze také jednoduchou navigaci, která funguje díky vestavěnému GPS modulu, který ale není z nejrychlejších. Ke zprávě, kopírování a prohlížení souborů potom slouží velice jednoduchý Správce souborů. Samotný Android samozřejmě zahrnuje také možnost vstupu do obchodu Play, do Knih Play, Her Play a novinového Kiosku Play. Zaujal mě také Dropbox, který po registraci umožňuje uploadovat data, fotografie a videa na cloudový prostor, kde dostanete 2 GB prostoru zdarma.

Nebudu dále zdržovat fakty o aplikacích, které si ostatně každý může dle libosti postahovat z obchodu.

Gsmart_roma_r2_scr_office_4

Fotografie

Fotoaparát je asi největším zklamáním tohoto smartphonu. Sice má rozlišení 5 Mpx a dokáže tedy pořizovat snímky s rozměry 2880 × 1728 pixelů, ale kvalita fotografií je zkrátka horší a to především při focení v interiérech a v horších světelných podmínkách, o noci nemluvě.

Přesto fotoaparát na běžné focení postačí. Fotoaparát je čistě softwarovou záležitostí a ladit u něj můžeme jen základní možnosti. Nedočkáme se tedy fyzického tlačítka fotoaparátu, což je škoda, protože místo by se pro něj určitě našlo.

gsmart_roma_fotoaparat_0

U fotoaparátu lze volit ze třech základních režimů focení a to ze snímání úsměvu, snímání panoramat a z klasického režimu ideálního pro ostatní focení například krajin. Na zadní straně zařízení je umístěna dosvěcovací dioda, která není nikterak silná a blesk běžného fotoaparátu příliš dobře nenahrazuje.

V nastavení fotoaparátu můžeme zapnout údaje GPS o poloze, vylepšovat expozici v pěti stupních, nastavovat barevný efekt, zapnout scénický režim (pro focení v noci), upravit vyvážení bílé například pro focení pod umělým osvětlením a také potlačovat blikání ve frekvencích 50 a 60 Hz.

Využít můžeme také čelní fotoaparát, nebo spíše webovou kamerku, která svoji kvalitou také příliš nepotěší a dokáže pořizovat snímky pouze v rozlišení 640 × 480 pixelů. Jako elementární webová kamera však posloužit může. Další komentáře k fotoaparátu patrně nemají smysl, stačí se podívat na snímky pořízené zadním, 5Mpx fotoaparátem, z nichž si uděláte obrázek sami.

gsmart_roma_fotoaparat_1m gsmart_roma_fotoaparat_2m gsmart_roma_fotoaparat_3m

Výdrž baterie a dual SIM

Za další negativum telefonu považuji jeho akumulátor, který má kapacitu pouhých 1400 mAh, což není na takto vybavený smartphone zrovna příliš. Každopádně někde se šetřit muselo a můžeme být rádi alespoň za to. Navíc, když porovnáte kapacitu akumulátoru tohoto zařízení například se současným či minulým iPhonem, zas takový rozdíl se zde nekoná.

Při občasném použití Wi-Fi a několika málo telefonních hovorech a SMS Vám telefon zvládne vydržet bez nabíjení prakticky klidně tři až čtyři dny, což není tak úplně strašné. Samozřejmě pokud budete na internetu připíchnutí prakticky neustále nebo budete často přehrávat multimédia či hrát hry, výdrž se sníží přibližně na jeden den. Baterie je zkrátka bolestí snad všech smartphonů a počin od Gigabyte na tom není lépe. Nabití akumulátoru z nuly na 100% potom trvá přibližně tři hodiny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod zadní kryt, kde se baterie ukrývá, je poměrně obtížné se dostat, což svědčí o jeho pevném držení. Samotný kryt je ale s velice tenkého plastu a při oddělávání tedy musíme usměrnit použitou sílu, abychom ho nezlomili. Pod krytem je přes většinu plochy umístěna baterie. Nad ní jsou umístěny dva sloty pro SIM karty běžné velikosti. Tím myslím klasickou SIM kartu plné velikosti, nikoliv dnes stále běžnější micro-SIM.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vedle pozic pro SIM karty je umístěn také slot pro umístění microSD karty, pomocí níž lze rozšířit paměť o dalších 32 GB. Vězte, že toto rozšíření budete potřebovat. Zařízení je sice vybaveno 4 GB vnitřní paměti, ale pouze systém a předinstalované aplikace zaberou prakticky dvě třetiny této kapacity. To znamená, že pro ostatní aplikace a soubory Vám zbývá přibližně něco přes 1,2 GB volného prostoru.

Testy výkonu

Telefon jsme si představili a tak se pusťme na výsledky testu výkonu harwaru. Předem mohu říct, že za dané peníze je výkon více než slušný. K testování jsem využil dva prakticky nejpopulárnější syntetické benchmarky a to AnTuTu Benchmark 4 a 3D Mark.

V prvním zmíněném benchmarku nedopadlo zařízení vzhledem ke svojí ceně nikterak špatně a dosáhlo celkového skóre 10 589 bodů. Lehce tedy předběhl stařičký Samsung Galaxy S2 , který je parametricky velice podobný, ale nabízí vyšší kapacitu vnitřního úložiště, starší verzi Android a lepší fotoaparát, to celé za výrazně vyšší cenu (i nyní je k sehnání přibližně za 5 500 Kč).

Gsmart_roma_r2_scr_antutu_4 Gsmart_roma_r2_scr_antutu_1 Gsmart_roma_r2_scr_antutu_2 Gsmart_roma_r2_scr_antutu_3

Benchmark hodnotí za nejslabší stránku zařízení pravděpodobně SoC, resp. jeho procesorovou část, která by mohla při chodu některých aplikací zdržovat. Přesto podle testu pracuje procesor na frekvencích od 600 do 1300 MHz, tedy až do svého maxima. Použitého grafického čipu se tolik bát nemusíme, měli bychom díky němu rozjet plynule většinu her. 1 GB paměti je také silnou stránkou zařízení.

Jako druhý bechmark jsem volil 3D Mark, v němž jsem nechal běžet test Ice Storm ve třech variantách. V tomto testu si Roma R2 vysloužil 1 865 bodů. V dalších testech Ice Storm Extreme a Ice Storm Unlimited si telefon vybojoval skóre 921 a 1826 bodů. Sečteno a podtrženo v testu zklamal pouze procesor.

3dmark

Shrnutí

Gigabyte GSmart Roma R2 není na trhu nijak dlouho a přesto je jeho cena velice přívětivá a to hlavně vzhledem k použitému hardwaru. V cenové relaci pohybující se kolem 3 500 Kč se jedná prakticky o jeden z nejvýkonnějších smartphonů na našem trhu, který potěší nejen oním železrm, ale také atraktivním a netradičním vzhledem a tenkou konstrukcí. Použité materiály jsou sice laciné, ale nikde nic nepovrzává ani nekřupe, a tak telefon budí dojem bytelného, dobře vyrobeného zařízení.

Použit je i kvalitní displej se solidními pozorovacími úhly. Zásadnějšími neduhy telefonu je snad jen slabší baterie, horší kvalita pořizovaných fotografií a bohužel také nižší hlasitost reproduktorů.

Přes tato drobná negativa se ale člověk při koupi tohoto telefonu musí přenést a užít si solidní výkon a to, že oproti většině konkurence výrazně ušetřil.

Co se mi líbilo:

  • poměr cena/výkon
  • kvalitní IPS displej
  • 1 GB RAM
  • Android 4.2.2
  • možnost vložení dvou SIM karet
  • nevšední atraktivní vzhled
  • tenká konstrukce

Co se mi nelíbilo:

  • horší fotoaparát
  • nízká výdrž baterie
  • tichý reproduktor
  • chabé příslušenství
  • absence podpory NFC

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další články

1 komentář

  1. Mam telefon gsmart maya m1 a je uplne k nicemu novy telefon si nemuzu poridit nefunguje signal a fotoaparat ve servisu mi rekli ze je poskozena zakladni deska at si ji poridim a pak prijdu jenze nevim jaky typ ty desky mam mit poradite mi prosim?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře