Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůRecenzeGameSir G3s: univerzální gamepad pro nenáročné

GameSir G3s: univerzální gamepad pro nenáročné

Pokud se v parných letních dnech rádi zabavíte nějakou tou hrou (a teď je úplně jedno, jestli na mobilu, tabletu, konzoli nebo počítači), pak vás dnešní recenze potěší. Univerzální gamepad GameSir G3s si poradí s Androidem či iOS, hravě jej připojíte k počítači, PS 3 nebo chytré televizi. Ihned v úvodu prozradíme: Není vůbec špatný.

Balení a vzhled

Gamepad dorazil v modro-bílé krabičce, ze které díky obrázku na víku ihned poznáte, co najdete uvnitř. Trochu nás zarazilo, že se uvnitř krabičky při zatřesení něco volně pohybuje. Po rozbalení jsme zjistili, že je to dvojice kabelů (micro USB – micro USB a micro USB – USB), na které již v pěnovém výlisku nezbylo místo a tak jsou uvnitř jen tak pohozeny. Uvnitř krabičky kormě gamepadu a zmíněné dvojice kabelů najdete ještě USB přijímač, držák smartphone a návod na používání gamepadu v angličtině (3× hurá, proč, to se dozvíte dále).

P1180102 P1180101

Černo-oranžový ovladač na první pohled působí díky lesklým oranžovým plastům trochu laciněji, nicméně při bližším prostudování ihned zjišťujeme, že ovladač je navzdory své lehkosti pevný, plasty na sebe dokonale lícují, nikde nejsou žádné otřepy a ani při větším zatlačení nikde nevrže. Celkový dojem degradují pouze zmíněné lesklé oranžové části, které najdeme na horní hraně gamepadu mezi tlačítky L1 a R1 a na analogových joysticích.

P1180085

GameSir G3s z větší části kopíruje vzhled ovladačů pro Xbox. Vlevo nahoře je umístěn D-pad ve stylu PS ovladačů. V pravé části se nachází tradiční čtyři tlačítka A, B, X, Y (všechna jsou průhledná a barevně podsvícená, stejně jako tlačítko Domů – podsvícení lze vypnout, čímž gamepad vydrží na jedno nabití fungovat déle). Uprostřed je tlačítko Domů a po jeho levé a pravé straně je dvojice analogových joysticků s L3 a R3 tlačítky. Nad domovským tlačítkem najdeme tlačítka select, turbo, clear a start. Na čelní straně se nachází tradiční L1, L2 a R1, R2 přední tlačítka. Uprostřed je napájecí micro USB zdířka. Na protilehlé hraně gamepadu (tj. na té směrem k hráči) se nachází čtveřice notifikačních LED, díky kterým ihned poznáte, v jakém režimu gamepad právě je.

P1180097 P1180100

O pár odstavců výše jsme zmínili, že součástí balení je také držák na telefon. Ten je černý s červenými protiskluzovými polštářky, které telefon podrží tam, kde jej chcete mít. Držák je jednodílný, složený ze dvou plastových a jedné drátové části. Nasazuje velmi snadno, stačí ho jen otevřený umístit doprostřed gamepadu mezi joysticky, zavřít a uzamknout zámek. Pomocí dvojice aretačních šroubů si pak zvolíte ideální náklon držáku a umístíte telefon. Držák pojme telefony do šíře cca 8,5 cm. Horní část držáku je na silné pružině, takže vložený telefon přitlačí k výklopné dolní části držáku.

P1180092 P1180093

Zapomněli jsme zmínit, že gampead je samozřejmě bezdrátový. Lze jej propojit pomocí Bluetooth 4.0 (podporovány jsou Android 4.0 a novější nebo iOS 5.0 a novější) nebo 2.4 GHz Wi-Fi (prostřednictvím malého přijímače, který je součástí balení). Není třeba instalace žádných driverů, podpůrného softwaru nebo root/jailbreak, vše funguje od začátku automaticky. Rozměry gamepadu jsou 160 x 104 x 59 mm (bez držáku), bez držáku váží příjemných 181 gramů, s držákem 224 gramů. Pro větší požitek ze hry je gamepad vybaven dvojicí vibračních motorků. Jejich použití však musí hraná hra podporovat.

Párujeme gamepad

Jako první, co budete s gamepadem muset udělat, je spárovat jej s daným zařízením, na kterém ho budete chtít používat. Zde přijde více než vhod anglický manuál, který je v balení. Bez něj byste totiž jen těžko hledali kombinace tlačítek, které je třeba stisknout, aby se ovladač začal s daným typem OS párovat.
Na mobilních zařízeních je třeba nejdříve aktivovat Bluetooth. Následně u Androidu stačí na gamepadu podržet tlačítko Domů a A stisknuté 2 vteřiny. Jakmile se na gamepadu rozbliká LED s logem Androida, můžete v telefonu/tabletu spustit párování. Při dalším zapnutí se již gamepad připojí ke známému zařízení automaticky.

P1180096

U Androidu lze gamepad používat také jako systémovou myš (kurzor se na displeji zobrazí automaticky). Jakmile je gamepad k zařízení připojený, stačí krátce stisknout Select + X. Stejným způsobem se režim myši deaktivuje.

Android zařízení můžete propojit také „drátově“. Stačí na zařízení povolit funkci OTG a připojit kabel. Drátové připojení je sice nevzhledné, ale významně prodlouží dobu vašeho hraní (i když nám se většinou jako první vybil telefon, nikoliv gamepad).

Majitelé iOS si budou muset vystačit pouze s bezdrátovým režimem gamepadu. Drátové propojení ani režim myši iOS nepodporuje. Zařízení spárujete stisknutím Domů + Y po dobu 2 sekund. Další postup je již identický s Androidem.

P1180094

Díky USB přijímači můžete gamepad připojit také k chytré televizi. Stačí přijímač zastrčit do USB portu a následně zapnout gamepad stejně jako Android (podržením Domů + A).

Pro připojení k PC je nutné nejdříve opět zastrčit přijímač do USB portu. Následně na gamepadu stisknete Domů + X po 2 sekunudy a gamepad se sám spáruje. Počítač také podporuje režim myši, pokud jej chcete aktivovat/deaktivovat, stačí stisknout Select + X.

U PS3 je párování trochu jiné. Zde je třeba nejdříve zapnout gamepad pomocí tlačítek Turbo a Domů. Následně je třeba připojit USB přijímač nebo USB kabel ke konzoli. Následně dojde ke spárování gamepadu s konzolí.

Dojmy z používání

Ačkoliv jsme před testem byli poměrně skeptičtí ohledně podpory více platforem a ohledně bezproblémového chodu gamepadu, ihned první dny testování naše pochybnosti roznesly na kopytech. Gamepad běží naprosto fantasticky, ani jednou jsme neměli problém s párováním zařízení nebo s náhodným odpojením. Také jsme se obávali prodlevy mezi stisknutím tlačítka a vyvoláním akce. Všechna tlačítka ale fungují bezproblémově a jakýkoliv stisk ihned bez odezvy vyvolá akci.

Ačkoliv jsme před testem byli poměrně skeptičtí ohledně podpory více platforem a ohledně bezproblémového chodu gamepadu, ihned první dny testování naše pochybnosti roznesly na kopytech. Gamepad běží naprosto fantasticky, ani jednou jsme neměli problém s párováním zařízení nebo s náhodným odpojením. Také jsme se obávali prodlevy mezi stisknutím tlačítka a vyvoláním akce. Všechna tlačítka ale fungují bezproblémově a jakýkoliv stisk ihned bez odezvy vyvolá akci.

Ovladač dobře padne do ruky, díky matným plastům v dlaních při hraní nijak necestuje. Stisk tlačítek je příjemný, i když přední horní tlačítka L1 a R1 by mohla klást o trochu větší odpor při stisku. Snad jen D-pad se nám subjektivně zdá být v porovnání s jinými ovladači trochu horší. Bude to dáno zejména tím, že při jeho stisku se nedočkáte žádné odezvy, jako například u ovladače pro Xbox, kde D-pad při stisku cvakne.

P1180088

P1180087

Také držák na telefon nás příjemně překvapil. Po utažení aretačních šroubů se náklon držáku nehne ani o milimetr, pružinový mechanismus uchycení telefonu pracuje také na výbornou. Bez problému tak na gamepad umístíte 4 až 6 palcový smartphone. Stisk telefonu je dostatečný, ani při větších otřesech telefon nikam neputuje a pevně drží na svém místě.

Na Androidu běžel GameSir G3s u her, které gamepady podporují, bez problémů. Ne vždy však gamepad funguje (např. u WOT gamepad nefunguje v garáži, pouze při bitvě), takže i tak se místy neobejdete bez tradičního dotykového ovládání. Zajímavá je i funkce myši, kterou lze aktivovat. Ovládání telefonu tímto způsobem je však zdlouhavé a oproti běžnému dotykovému ovládání i nepohodlné. Jiná situace by asi byla, když gamepad připojíte k Android TV nebo multimediálnímu centru. Tam si využití této funkce dokážeme představit.

Ovladač pohotově fungoval i na vzdálenost 6metrů. Zabudovaná 600 mAh lithiová baterie poskytuje dostatek energie pro 16 – 18 hodin hraní. Nabití z 0 na 100 % je pak otázkou 2 – 3 hodin. Výdrž baterie také prodlužují automatické režimy vypnutí zařízení, kdy se gamepad vypne po 5minutách neaktivity nebo do 1minuty po odpojení zařízení. I vypnutí podsvícení tlačítek se na výdrži samozřejmě promítne.

Závěrem

Po všech stránkách nás GameSir G3s nadchnul. Jasně, vždy se dají najít nedostatky a něco vytknout. Zde konkrétně bychom vypíchli nevzhledné oranžové plasty, odezva některých tlačítek by také mohla být lepší. Oproti konzolovým gamepadům je G3s znatelně lehčí, díky čemuž působí méně pevně.

Opak je ale pravdou, gamepad je velmi kvalitně zpracovaný, od léty prověřených gamepadů výrobce okopíroval to nejlepší a vytvořil tak univerzální nástroj, který by neměl chybět v šuplíku každého pařana. Jeho největší výhodou je univerzálnost propojení s různými operačními systémy a délka výdrže na jedno nabití. Více než gamepad budete dobíjet svůj telefon či tablet.

P1180085

Za zapůjčení Gamepadu GameSir G3s děkujeme Geekbuing.com

Zaujal vás gamepad a plánujete jeho nákup? Pak využijte slevový kupón, který výslednou cenu poníží o 9 dolarů, tedy zhruba 215 Kč.

geek-620x193

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře