Středa, 2 října, 2024
DomůRecenzeTři měsíce s phabletem Nokia Lumia 1320

Tři měsíce s phabletem Nokia Lumia 1320

V druhé polovině března jsme vás informovali, že nám do redakce dorazil na testování dlouho vyhlížený 6″ phablet Nokia Lumia 1320, který byl na mnohých serverech skloňován v různých tvarech jakožto levnější varianta špičkového macíka Lumie 1520. Mohli jsme vám připravit během týdne rychlokvašnou recenzi, jak se telefon při testování choval a jak je či není úžasný. My si ale řekli ne – rozhodli jsme se telefon podrobit dlouhodobějšímu užívání a dali mu pořádně zabrat. A jak telefon obstál? To se dočtete níže.

Když telefon dorazil, měl jsem poměrně vysoké očekávání. Na mysl se mi vrátily vzpomínky z mého dětství, kdy Nokia byla Mercedesem mezi mobilními telefony. I mýma mladýma rukama prošlo několik telefonů, které jsem většinou podědil po podnikajícím otci, takže jich nebylo málo…

Na úvod ještě nutno dodat, že s Nokií jsem se rozloučil zhruba před čtyřmi roky a ze Symbianu přesedlal na Android. S WP jsem doposud neměl zkušenosti, čemuž možná bude částečně odpovídat i recenze, která bude mít největší přínos těm, kdo nad telefonem s WP uvažují. Ale dost řečí, pojďme se podívat, jak se u mě Nokia Lumia 1320 na čtvrt roku zabydlela.

Technické specifikace

Ve stručnosti si připomeňme technické parametry testovaného modelu.

Nokia Lumia 1320

  • Operační systém: Windows Phone 8
  • Rozměry: 164,2 x 85,9 x 9,8 mm
  • Hmotnost: 220 gramů
  • Čipová sada: Qualcomm Snapdragon S4
  • Frekvence procesoru: 1,7 GHz (dual core)
  • RAM: 1 GB
  • Paměť: 8 GB (uživatelsky dostupných cca 4,71 GB)
  • Paměťová karta: microSDXCD (do 64 GB)
  • Rozlišení displeje: HD (720 x 1280 px)
  • Velikost displeje: 6″
  • Technologie: IPS (kapacitní)
  • Počet barev: 16 milionů
  • Další informace: Gorilla Glass 3

První zapnutí, konstrukce a dojmy

Po rozbalení krabičky a vytažení telefonu povedou vaše kroky k vložení SIMkarty, popř. paměťové karty. Po obvodu se nikde nenacházi viditelná zdířka, tak zcela intuitivně začnete otevírat zadní výměnný kryt. Otevírání jde poměrně ztuha a je třeba si vypracovat ten správný grif. Na druhou stranu i při častém otevírání kryt stále pevně drží a nemá tendenci povolovat sevření těla telefonu, což lze hodnotit jen kladně. Kdo by čekal pod krytem přistup k baterii, bude zklamán.

Nezbude než věřit, že výrobce pod oplastování skutečně umístil baterii o kapacitě 3400 mAh. Jediné, co na vás na zádech telefonu vykoukne jsou zdířky pro vložení SIMkarty a paměťové karty. Vložíme tedy každou na své místo, vrátíme kryt a můžeme zapnout telefon.

IMG_20140320_133414 IMG_20140320_133641 IMG_20140320_133756

Pod displejem najdeme trojici senzorových tlačítek, které bohužel nedisponují podsvícením, což se ukázalo jako problém při prvním použití telefonu ve tmě. Trochu skepticky musím přiznat, že i po 3 měsících se mi občas stává, že se do správného místa netrefím. V plastové obrubě kolem displeje je ukryt mikrofon. Nad displejem najdeme čelní VGA kameru pro videohovory, čidlo okolního jasu, senzor přiblížení a reproduktor. Po obvodu telefonu se nacházejí standardní ovládací prvky, na pravém boku regulace hlasitosti, tlačítko zámku displeje a dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Na levém boku nic nenajdete, na horní hraně se nachází sluchátkový 3,5 mm konektor, na spodní pak microUSB konektor.

Na první pohled působí z přední strany telefon dobrým dojmem, který trošku kazí laciněji vypadající zadní matný plastový kryt. Do redakce nám na testování dorazila Lumia 1320 v bílé barvě, ve které vypadá telefon dobře. Co by se dalo vytknout je fakt, že zadní kryt na telefonu místy nepříjemně vrže, pokud telefon chytíte za rohy. Jasně, jak často ho budete za rohy chytat? Ale stačí jen landscape mód… Holt někde se šetřit muselo, ale za cenu, za kterou se telefon prodává, se to dá částečně odpustit. A aby nebylo všechno negativní, i po 3 měsících používání telefon vrže stále stejně, není na něm patrné, že by se něco zhoršovalo.

Displej, procesor a ovládání

S úhlopříčkou 6 palců a rozměry 164,2 x 85,9 x 9,8 mm nespadá Lumia 1320 do kategorie snadno ovladatelných telefonů. Na ovládání jednou rukou můžete více méně zapomenout, pokud teda nemáte prsty dlouhé jako klavírista či gynekolog. Ovšem s tím pravděpodobně bude většina majitelů před pořízením počítat. Okolo displeje má telefon poněkud zbytečně větší okraje, především na bocích, nicméně i tak zabírá displej přes 70 % přední strany celého přístroje. Co potěší je technologie Clear Black, díky které bude černá opravdu černou i na přímém slunečním světle. S čitelností pak nejsou větší problémy ani v pravé poledne. Zajímavostí je také možnost ovládat telefon v „nedotykových“ rukavicích.

IMG_20140321_115242

Uvnitř Lumie 1320 tepe dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus s taktem 1,7 GHz na jádro, kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 305 a 1 GB operační paměti. Co se týče samotného chodu systému, byl jsem překvapen jeho svižností a plynulostí. I při hraní náročných her telefon stíhal, pouze po cca 15 minutách jeho záda již znatelně zahříval. Po cca půl hodině až hodině bylo třeba nechat telefon vychladnout, stával se až nepříjemně hřejícím. Vystřízlivění přišlo časem s velkou fluktuací nainstalovaných a zkoušených aplikací. Holt i WP bude chtít jednou za čas udělat reset do továrního nastavení. Velikost paměti 8 GB není na dnešní dobu žádný zázrak, obzvláště, když uživatelsky dostupných je jen cca 4,71 GB. Bez paměťové karty se zkrátka moc dlouho neobejdete. Telefon podporuje karty microSDHC do velikosti 64 GB.

Fotoaparát

Informací o fotoaparátu v Lumii 1320 na první pohled nečekejte mnoho, na zádech telefonu se nachází pouze snímací čočka a malá přisvětlovací LED dioda. Snímač má rozlišení 5 MPx s ohniskovou vzdáleností 28 mm, clonovým číslem f/2,4, autofocusem, podporující natáčení fullHD videa (1080p) a i když 5 MPx není na dnešní poměry žádná sláva, na běžné používání překvapivě bohatě stačí. Jen LED dioda je spíše nouzovka a příliš toho nenasvítí, efektivní dosah končí někde na hranici jednoho metru. Stabilizační technologii zde bohužel nenajdeme.

WP_20140706_001 WP_20140706_002 WP_20140706_009

Za jasného denního světla není problém venku pořizovat či natáčet kvalitní snímky. V noci je však použití o poznání omezeno a právě absence stabilizačních technologií značně omezeno a výsledek focení je spíše věcí náhody, než umu. Ale vše se dá alespoň částečně kompenzovat cvikem a cite, který si při častém focení vypracujete.

WP_20140706_013 WP_20140706_012 WP_20140706_015

Baterie a výdrž

Co mě na Lumii 1320 velice mile překvapilo, byla její výdrž. Baterie s kapacitou 3400 mAh dokázala zásobit telefon šťávou při plném používání až 2 pracovní dny, což  je v kombinaci s HD displejem prostě paráda. Pokud budete telefon používat bez SIM karty jako tablet, nebo vám bude jen ležet na stole a čekat na příjem hovoru, délka výdrže exponenciálně narůstá. Nabíjení s ohledem na kapacitu baterie není nijak dlouhé, z 0 na 100 % se 3400 mAh akumulátor dobije zhruba za 3 hodiny.

S Lumií na cestách

Kromě standardní americké technologie GPS si Lumia 1320 rozumí i s ruským GLONASSem, díky kterému chytne více satelitů, fixování polohy trvá jen pár vteřin (včetně tzv. studeného startu, tedy situace, kdy poprvé zapnete navigaci po restartu telefonu). Síla signálu a stabilita je zkrátka parádní a telefon vás nenechá na holičkách, když se budete potřebovat ihned zorientovat. Dále potěší elektronický kompas.

Se zapnutou navigací a displejem telefon vydržel necelých 7 hodin, což je více než slušné. Pokud často cestujete nebo hrajete Geocaching, budete spokojeni.

Závěrem

Nokia Lumia 1320 je s ohledem na svoji výbavu dobrý phablet střední třídy s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Je vidět, že Nokia umí, když chce (kéž by chtěla víc a častěji, jako dříve). Pokud váháte, který telefon si pořídit a plánujete častější pracovní nasazení, vyžadujete velký displej, dlouhou výdrž, středně výkonný hardware a rozumnou cenu, Lumií 1320 nemůžete šlápnout vedle. Malým problémem může být snad jen neskladnost telefonu díky jeho větším rozměrům. Za stylus v základním vybavení bych se také nezlobil.

Telefon jsem měl 3 měsíce, aktivně jej používal a kromě zmíněného vrzání, které se nezhoršovalo, sem nezaznamenal žádné stopy opotřebení. Dokonce i kryt stále vypadá velmi dobře, i když je pravdou, že díky velikosti telefonu jsem jej nenosil po kapsách v kalhotách. Šoupání o hrubou látku by plastovým zádům asi dobře dlouhodobě nedělalo. Na WP se dá také velmi rychle zvyknout, ale stále mi u něj chyběla volnost, kterou poskytuje Android. Holt každému padne něco jiného, a já se opět rád vracím k Androidu.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Upřímně – informace do téhle recenze se daly zjistit za míň než 3 měsíce a rovněž jsem jakožto uživatel androidu uvažující o WP nenašel jedinou věc, která by mi pomohla v rozhodování. Škoda, podle nadpisu to vypadalo na hodně zajímavou recenzi.

  2. Souhlas s kolegou nade mnou. Čekal jsem víc reálných zkušeností. Tohle je „povinná recenze“ k ospravedlnění zápůjčky. A „hold“ jste vzdával komu?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře