Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyDuševní i fyzické zdraví. Co poznamenal poslední rok nejvíce?

Duševní i fyzické zdraví. Co poznamenal poslední rok nejvíce?

Minulých pár měsíců zanechalo na lidech napříč Evropou krom stresové zátěže i pár kilo navíc. Podle průzkumu jsou na tom nejhůř Srbové, kteří mají v průměru navíc neuvěřitelných 8,3 kg na osobu. Jak jsou na tom Češi? A co by nám v budoucnosti mohlo pomoci ke spokojenému životu? Podívejte se, co udělala doba covidová s duševním i fyzickým zdravím Evropanů.

Studie ukála, že se stresová zátěž zhoršila o 43 %. Nejvíce podle průzkumu IPSOS za celé období trpěli lidé z Turecka, Řecka a Srbska. U Čechů byl nárůst stresu 36 %. Pro většinu dotázaných bylo těžké si udržet zdravou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Přes polovinu z nich věří, že jim ke změně životního stylu pomůžou nové aplikace a zařízení. 33 % z nich dokonce věří, že jim k dosáhnutí vytoužených cílů pomůžou chytré hodinky.

Přibližně čtvrtina dotazovaných by chtěla mít zařízení, které každodenně měří úroveň stresu a to hodinky HUAWEI nejen, že umí, ale ještě upozorní na pravidelná dechová cvičení, která pomůžou soustředit se a relaxovat. Funkce Huawei TrueSlepp™ 2.0 navíc pomůže diagnostikovat šest nejběžnějších spánkových poruch a také poradí, co všechno můžeme udělat pro kvalitnější spánek.

Vraťme se zpátky na tu správnou kolej

Nejenže lidé za poslední rok přibrali a ztratili výdrž, ale celkově se zhoršil jejich zdravotní stav. Fyzicky nejhůř se cítí v Turecku a Chorvatsku skoro polovina respondentů. Nárůst hmotnosti byl problém každé dotazované země a v průměru 35 % lidí připustilo, že nabrali kila navíc. Definitivně nejhůř si ale v našem žebříčku vedou Srbové, kteří nabrali neuvěřitelných 8,3 kg na osobu. Na druhém místě jsou Turci, kde se průměrná váha zvýšila o 8,2 kg, což taky není žádná sláva. Češi hlásí nárůst hmotnosti v průměru 7,2 kg.

Téměř třetina Čechů (29 %) veří, že jim s přebytečnými kily pomůžou chytré hodinky.  HUAWEI Watch 3 a Watch GT2 nebo 2 Pro nejen že nabízí přes sto cvičebních režimů, ale navíc poradí, jaká cvičení jsou nejvhodnější. Mimo jiné umožňují měření okysličenosti krve, srdečního tepu, tělesné teploty, kvalitu spánku a menstruačního cyklu.

Výrazný pokles duševní pohody

Duševní zdraví je stejně tak důležité jako fyzické. Přes čtvrtinu obyvatel Evropy se cítí psychicky mnohem hůř, než před pandemií. Nejhorší je situace v Turecku, kde se zhoršilo duševní zdraví polovině obyvatel, stejná situace je i v Řecku. Dobře si nevedou ani naši sousedé v Polsku, kde duševně strádá přes čtvrtinu obyvatel. U Čechů hlásí polovina dotázaných, že se po posledním náročném roce cítí psychicky hůř. I tady pomohou chytré hodinky. Nové technologie umožňují péči nejen o fyzické zdraví, ale i o duševní. Hodinky totiž každý den upozorní na pravidelná dechová cvičení, monitorují spánek a měří úroveň stresu.

Vztahy i rodinné vazby dostaly zabrat

Během posledního náročného roku utrpěly i vztahy s rodinou a přáteli. Téměř třetina lidí ze všech zemí pociťuje, že jsou jejich vztahy křehčí a méně kvalitní. Nejvíc se vztahy zhoršily v Turecku, následuje je Řecko a těsně za ním je Chorvatsko. Obyvatele Bulharska, Polska a České republiky trpí méně, ale i tak 26 % respondentů souhlasí, že jejich vztahy nejsou tak pevné, jako tomu bylo před odloučením. I když technologie nenahradí osobní setkání s našimi nejbližšími, pomohou výrazně zvládnout samotu a usnadňují spojení s lidmi, i když jsou na míle vzdálený.

Dopřejte si čas na změnu

Studie ukazuje, že většina z nás pociťuje zhoršení kvality života o 33 %. Každý stát byl sice zasažen jinak, ale všude bylo zasaženo fyzické a psychické zdraví jedince. Nicméně studie také ukazuje, že jsou lidé na dobré cestě za uzdravením a že nejvíce nápomocné jim budou nové technologie.

Data využitá v článku vycházejí ze studie výzkumné agentury IPSOS, kterou zpracovala pro společnost HUAWEI na základě průzkumu v 10 evropských zemích a zaměřila se na to, jak se změnily životy život lidí za poslední rok a půl. Studie probíhala v Bulharsku, Chorvatsku, Česku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Srbsku a Turecku.

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře