Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyDodavatel Applu Foxconn zaplatí za japonský Sharp 5,9 miliardy dolarů

Dodavatel Applu Foxconn zaplatí za japonský Sharp 5,9 miliardy dolarů

Tchajwanský Foxconn kupuje ztrátového japonského výrobce elektroniky Sharp. Původně Foxconn nabízel za jeho převzetí zhruba 5,3 miliardy dolarů. Podle BBC nabídku ale nakonec zvýšil na 5,9 miliardy dolarů (144,8 miliardy Kč). Jedná se o největší zahraniční akvizici v japonském technologickém sektoru.

Foxconn, známý také jako Hon Hai Precision Industry, získá v japonském výrobci podíl 65,9 procenta. Stane se tak nákupem nových akcií Sharpu za 118 jenů za kus, což je o 32 procent méně než středeční závěrečná cena akcie na burze, vyplývá podle agentury Bloomberg ze sdělení japonské firmy regulátorům.

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, vyrábí například většinu chytrých telefonů iPhone pro Apple. Výrobní základnu pro Evropu, Blízký východ a Afriku má Foxconn v České republice, kde provozuje závody v Pardubicích a Kutné Hoře. Nejnovější transakce postavení Foxconnu coby předního dodavatele Applu zřejmě ještě více posílí.

Sharp se podobně jako ostatní japonští výrobci elektroniky dostal pod tlak kvůli ostré asijské konkurenci. Kromě Foxconnu mělo o japonskou firmu zájem několik dalších podniků, včetně Tokiem podporovaného investičního fondu Innovation Network Corp of Japan.

3c3e8485556de1e9e3d4e261626cb9d4-500x282

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře