Středa, 8 května, 2024
DomůNovinkyČtyři nebo osm jader? K ničemu, soudí Apple! iPhone 6 si vystačí...

Čtyři nebo osm jader? K ničemu, soudí Apple! iPhone 6 si vystačí s dvoujádrovým čipem A8

Nový iPhone 6 nenabídne jen větší displej s jemnějším rozlišením a otevřenější operační systém iOS 8, ale také výkonnější a energeticky úspornější procesor, jehož výrobu si Apple objednal u společností TSMC a Samsungu.

V aktuálním iPhonu 5S najdeme 28nanometrový čipset A7 s dvoujádrovým procesorem postaveným na 64bitové architektuře a taktem 1,3 GHz. Nový iPhone za základ pojme čip A8, který však bude vyrobený modernějším 20nm technologickým postupem, což by se mělo pozitivně promítnout do nižší energetické náročnosti a přispět tak k lepší výdrži na baterii.

Podle dostupných zpráv se takt na jádro zvýší na maximálních 2 000 MHz, tedy 2 GHz. Počet jader však zůstane stejný, čipset bude nadále pracovat maximálně se dvěma. Apple zřejmě soudí, že zatím ještě nenazrála doba, aby se vydal cestou androidí konkurence, která dnes běžně využívá čtyř a v některých případech dokonce i skutečné osmijádrové procesory.

Ostatně jak dokazuje případ iPhonu 5S, který se na rozdíl od některých vlajkových modelů s androidem prakticky nikdy „nezakucká“, pro Apple je stále nejdůležitější optimalizace a nikoliv papírové parametry.

apple-a8Zdroj: GSMArena

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Takt 2GHz je jen spekulace dokud to Apple nepotvrdí. Někde uvádí 2GHz a jinde zas přes 2GHz. Každopádně i kdyby to byli jen 2GHz tak má Qualcomm problém, jeho architektura má strašně nízký výkon na takt.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře