Pátek, 29 března, 2024
DomůRecenzeRecenze Coolpad Porto: (ne)čínský hit za 3,5 tisíce korun?

Recenze Coolpad Porto: (ne)čínský hit za 3,5 tisíce korun?

Porto je jedním ze dvou modelů nové značky Coolpad. Tenký zakulacený telefon má 4,7palcový IPS displej s rozlišením 960 × 540 pixelů, čtyřjádrový procesor Qualcomm, LTE, infračervený senzor pro funkci dálkového ovladače a téměř nejnovější Android 5.1 Lollipop. To vše zní jako moc pěkná výbava na telefon za 3 590 Kč s DPH. Kde je tedy háček? Podívejme se na telefon podrobně.

Coolpad je v Evropě zcela nová značka, která sem vkročila v srpnu letošního roku, ale na americkém trhu již v minulosti uvedla několik telefonů. Ač se jedná o značku čínské společnosti Yulong Telecommunications, snaží se zapadnout mezi západní modely. Proto v dnes testovaném modelu nehledejte žádný MediaTek a podobně. Porto je menší ze dvou modelů a dle mého názoru i lepší volbou. Větší, 5,5palcový model postrádá infračervený senzor a rozlišení displeje zůstalo stejné, jako u menšího. Jediným pozitivem je větší baterie a podpora dvou SIM. Nyní už zpět k modelu Porto.

Parametry

Testovaný model: Coolpad Porto E560
Operační systém: Android 5.1 Lollipop
Displej: 4,7” IPS, 960 × 540 pixelů, 234 PPI
Procesor: Qualcomm Snapdragon 610 MSM 8916, 4× ARM Cortex-A53 1,2 GHz
Paměť: RAM: 1 GB; ROM: 8 GB eMMC + micro-SD
Bezdrátové technologie: GSM, UMTS, LTE; Wi-Fi 802.11 g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot; Bluetooth 4.0
Typ SIM karty: micro-SIM
Fotoaparát: Zadní: 8 Mpx, f/2.0, ohnisko 28 mm, autofokus, přisvětlovací dioda, nahrávání 1080p@30fps; Přední: 5 Mpx, f/2.2, ohnisko 28 mm
Multimédia: 3,5mm zvukový výstup, DLNA,
Navigace: aGPS, Glonass
Baterie: 1800 mAh
Rozměry: 139 × 67,8 × 4,8–7,9 mm
Hmotnost: 119 gramů
Cena: 3 590 Kč (ke dni 27. 10. 2015)

Vzhled a konstrukce

Coolpad Porto má rozměry 139 × 67,8 × 4,8–7,9 mm a váží pouze 119 gramů. Váha je opravdu znát, telefon je vážně lehoučký. Půdorysné rozměry jsou však stejné, nebo mírně větší než například u mého Nexusu 5, který má úhlopříčku displeje 4,95 palce. Porto se ale díky zaobleným zádům drží pěkně. Pokud jste někdy měli v ruce iPod Touch, velmi vám jej Porto připomene.

Coolpad Porto v ruce záda
Coolpad Porto v ruce

Dostal jsem bílou verzi, na které jsou senzorová tlačítka vidět. Horší to bude u černé verze, jelikož tlačítka nejsou podsvícená. To je docela škoda. Výrobce alespoň použil vzhled tlačítek Androidu Lollipop.

Coolpad Porto senzorová tlačítka

Nad displejem je mimo telefonního reproduktoru také přední selfie kamera s rozlišením 5 Mpx a senzory okolního světla a přiblížení.

Coolpad Porto čelní senzory a přední fotoaparát

Zadní strana nese vše potřebné. Zadní fotoaparát, přisvětlovací diodu a hlasitý reproduktor. Samozřejmě nesmí chybět logo výrobce a také další formální informační texty.

Coolpad Porto celá záda
Coolpad Porto zadní fotoaparát Coolpad Porto hlasitý reproduktor

Fotoaparát v rovině s tělem dnes vyrábí málokdo. Všichni se ženou na tenkými mobily a pak na vás vykoukne na zádech takový hrb. Nejen, že to někdy vypadá ošklivě, ale je to i nepraktické. Bude to první odřené místo při pokládání.

Coolpad Porto zadní fotoaparát z profilu

Pojďme na zbylé hrany. Na spodní straně se nachází jediný mikrofon a micro-USB konektor, který se nějak netrefilo vycentrovat. Pokud má někdo vysvětlení, proč tohle někteří dělají, napište jej do komentářů, protože mě nic nenapadá. Nahoře je pro změnu tradičně 3,5mm audio konektor a celkem nečekaně i infračervený senzor. Tím můžete ovládat veškerou elektroniku, ke které se používá IR dálkový ovladač. Ale o tom později.


Coolpad Porto spodní hrana
Coolpad Porto horní hrana, audio jack a IR senzor

Na pravém boku je nahoře zapínací tlačítko a pod ním kolébkové tlačítko hlasitosti. Na protější straně je jen jeden šuplíček pro SIM a paměťovou kartu. Pozice jsou dané a nejsou univerzální, jako například u některých telefonů Huawei. Šuplík je jen plastový, takže dávejte pozor, až s ním budete pracovat.

Coolpad Porto detail HW tlačítek Coolpad Porto detail šuplíčku SIM + paměťovky
Coolpad Porto otevíraní šuplíku na SIM a pam. kartu Coolpad Porto šuplík na SIM a pam. kartu

Kovové na celém telefonu je jen vypichovátko na šuplík. I lesklý rámeček okolo displeje je jen imitací kovu.

Coolpad Porto detail hrany

Obsah balení

U telefonu za tuto cenu se nedá očekávat něco světoborného. V krabičce je tradičně jen nabíječka, kabel a headset.

Coolpad Porto krabice Coolpad Porto obsah balení

A opět se budu opakovat, ale proč tam někteří ty heasety, sluchátka s tlačítkem a mikrofonem, dávají? V tomto případě se sice jedná o špunty do uší, díky za to, ale jejich zpracování a kvalita je děsná. Na poslouchání hudby zapomeňte, leda tak hovory. Telefon má na víc, kvalita zvukového výstupu je o mnoho lepší, než co dokáží tato sluchátka reprodukovat.

Coolpad Porto headset Coolpad Porto tlačítko na headsetu

Displej

Ještě než se půjdeme na displej podívat ze strany kvality, ukažme si, jak krásně nám marketing opět telefon vykresluje. Podle renderu, který najdete na všech internetových obchodech, si nelze nevšimnout nulových okrajů u rámečku displeje. Za ně by se nemusel stydět třeba ani Nexus 5, který je s telefonem Coolpad Porto na snímku vpravo. Realita je totiž děsivě odlišná. Okolo displeje je hodně široký černý rámeček. Hlavně po pravé a levé straně. Při vypnutém stavu to nepoznáte, až když ho poprvé spustíte.

Coolpad Porto render Coolpad Porto displej jas na maximum a srovnání s Nexusem 5

Pozorovací úhly a podání barev je parádní, jedná se totiž o IPS displej. U těchto levných telefonů jsou však přesto displeje levnější. Podepíše se to většinou na rozsahu jasu. Minimální by mohl být ještě nižší a naopak maximální ještě o kus vyšší. Zde srovnání minimálního a maximálního jasu s Nexusem 5.

Coolpad Porto displej jas na minimum a srovnání s Nexusem 5 Coolpad Porto displej jas na maximum a srovnání s Nexusem 5

Displej je naštěstí dobře čitelný i na přímém sluníčku při maximálním jasu. Rozlišení qHD znamená 960 × 540 pixelů a na úhlopříčce 4,7” je dostačující. Na větším 5,5palcovém modelu Modena už musí být silně hrubý rastr.

Coolpad Porto displej plný jas sluníčko Coolpad Porto detail displeje

Výkon

Uvnitř telefonu je čtyřjádrový 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 410 na frekvenci 1,2 GHz. Ten využívá procesorová jádra ARM Cortex-A53, grafiku Adreno 306 a 4G modem s podporou LTE Cat. 4.

Coolpad Porto CPU-Z Coolpad Porto CPU-Z Coolpad Porto CPU-Z

Jedná se o nižší střední třídu a výkon je tak na úrovni pár let starých telefonů. Dle syntetických testů například na úrovni telefonu Samsung Galaxy Nexus. Reálný výkon je však díky o poznání novějšímu a vyspělejšímu operačnímu systému lepší.

Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark
Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark
Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark
Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark Coolpad Porto benchmark

Pořád ale platí, že mu dojde dech s nejslabším článkem a tím je paměť. Vnitřní paměť má v celkových 8 GB dostupných pro aplikace něco okolo 5 GB z nižch přístupných je 4,5 GB. Při zbývajících 500 megabajtech už telefon začne hlásit nedostatek místa v úložišti a musíte začít přesouvat aplikace na SD kartu nebo mazat. Operační paměť má 1 GB a té vám zbývá většinou okolo čtvrtiny.

Coolpad Porto vnitřní úložiště Coolpad Porto vnitřní úložiště - nedostatek paměti Coolpad Porto vnitřní úložiště - nedostatek paměti

GPS se v tomto telefonu i bez aktivní WiFi nebo mobilních dat fixne do 10 vteřin s přesností 3 metry a s její kvalitou jsem neměl žádný problém.

Coolpad Porto GPS

Baterie

Coolpad Porto má baterii o kapacitě 1800 mAh a je uživatelsky nevyměnitelná. To je daň za lehký a tenký telefon. Při běžném používání s ním vydržíte den, při klidnějším, spořivém dni by měl dát i dva dny za předpokladu, že jej na noc vypnete.

Coolpad Porto baterie Coolpad Porto baterie Coolpad Porto displej SOT

Metodiku testování jsme rovněž rozšířili o test přehrávání 720p videa. Jak to probíhá? 720p video o délce něco málo přes jeden a půl hodiny (mkv, h.264) pouštíme ve smyčce z interní paměti v přehrávači Asti Media Player. Před samotným spuštěním přehrávání telefon restartujeme jednak z důvodu vyčistění paměti a také proto, aby se resetoval časovač zaznamenávající dobu od spuštění. Po restartu pouštíme aplikaci Device Uptime, která uchovává historii předchozích dob, po které byl telefon zapnutý, což nám umožňuje nechat telefon někde ležet a nevěnovat se mu. Video necháváme přehrávat až do doby, než se telefon samovolně vypne, nebo zbývá posledních pár procent baterie. Čas zaznamenaný v Device Uptime použijeme jako čas, po který telefon vydržel přehrávat. Jas displeje je při měření nastaven zhruba na polovinu a připojení WiFi je aktivní včetně všech synchronizací.

Coolpad Porto výdrž baterie porovnání

Konečný výsledek byl minutu nad 8. hodinou. To je naopak dobrý výsledek a ukazuje, že spotřeba při přehrávání videa/hudby a běžného používání není stejná. Tento výsledek je přibližně na úrovni Honoru 3C. Naopak při měření výdrže baterie v aplikaci PCMark byla výdrž při práci 5 hodin 38 minut.

Coolpad Porto PCMark výdrž baterie

Fotoaparát

Zadní fotoaparát se chlubí rozlišením 8 megapixelů, což je v této ceně nadstandard. Ale jak již víme, počet pixelů není vše. Za velmi dobrého světla můžete dostat dobré fotky. Ostré, bez přepalů. Může se vám ale také stát, že automatika totálně selže a i focení za krásného focení skončí velmi ošklivým snímkem. Problémem je také slévání sytých barev a ztrácení detailů. Přední kamera má 5 megapixelů a kvalita je ještě o kus řád horší.

Coolpad Porto foto 1 Coolpad Porto foto 2 Coolpad Porto foto 3
Coolpad Porto foto 4 Coolpad Porto foto 5 Coolpad Porto foto 6
Coolpad Porto foto 7

Pokud světlo opadne, začne se vyskytovat šum a prodlužovat čas závěrky, což vede k rozmazaným snímkům. Jedna dioda pod čočkou fotoaparátu to nezachrání. Její účinek je velmi slabý.

Coolpad Porto foto 8 (text) Coolpad Porto foto 9 (blesk) Coolpad Porto foto 10 (noc)

V aplikaci je možnost zapnout HDR, neboli snímky s vysokým rozsahem expozice. Tato funkce nafotí několik snímků naráz a pak je složí dohromady. Tím získáme prosvětlená tmavá místa, ztlumená přesvětlená místa a pokud možno nejoptimálnější výsledek. Někdy tato funkce pomůže, někdy je skládání snímků vidět. V tomto případě je velmi agresivní a mnohdy je desaturace tak silná, že zmizí detaily úplně a část snímků vypadá velmi špatně. Opět záleží na mnoha okolnostech. Pokud máte čas, vyzkoušejte všechny možnosti.

Coolpad Porto foto HDR OFF Coolpad Porto foto HDR ON
Coolpad Porto foto HDR OFF Coolpad Porto foto HDR ON
Coolpad Porto foto HDR OFF Coolpad Porto foto HDR ON
Vlevo: Normální, Vpravo: HDR

Video telefon natáčí ve Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů) s frekvencí 30 snímků za vteřinu s AVC kodekem v kontejneru MP4 a datovým tokem 20 Mbps. To je dobré, řekli byste si, ale parametry nejsou vše. Je zde patrný nízký dynamický rozsah a absence jakékoliv stabilizace.

Coolpad používá vlastní aplikaci fotoaparátu, která mimo běžného automatického režimu umí fotit i s manuálním, profesionální, režimem. V něm si můžete nastavit vyvážení bílé, upravit hodnoty expozice, ISO a nakonec i clonu. Co ovlivnit nemůžete, je čas.

Screenshot_2015-09-30-12-52-35

Screenshot_2015-09-30-12-53-20

V plně automatickém režimu si můžete zapnout některý z uměleckých filtrů, nebo využít přednastavených funkcí jako třeba fotka s vysokým dynamickým rozsahem (HDR), vyfocení při detekování úsměvu nebo vyhlazení vaší pokožky do dokonalé krásy.

Screenshot_2015-09-30-12-52-21

Screenshot_2015-09-30-12-52-43

Software

Grafické prostředí

Nad Androidem 5.1 Lollipop běží kompletní grafická nadstavba, která postrádá seznam aplikací a vše nechává na ploše. V základu jsou také dvě sady ikon. Běžné, které jsou o tvůrců jednotlivých aplikací, nebo upravené od Coolpadu, které mění všechny známé ikony do stejného grafického stylu.

Coolpad Porto systém Coolpad Porto systém

Nastavení grafického prostředí je velmi jednoduché a moc možností zde nemáte.

Coolpad Porto systém Coolpad Porto systém

Co se týče používání složek, zde nechápu omezení názvu složky v otevřeném stavu, přesto že by se další ještě vešel. Na ploše byl takto dlouhý název zobrazován stejně ještě s o několika méně písmeny písmeny.

Coolpad Porto systém Coolpad Porto systém

Ikony volání a zpráv umožňují zobrazovat počet zmeškaných událostí. Rychlé přepínače jsou typově stejné jako v čistém Androidu, jsou však změněné jejich obrázky.

Coolpad Porto systém

Přidané nastavení

V nastavení, které má také upravený vzhled, najdeme pár přidaných vychytávek. Jedním můžete změnit zástupce na zamykací obrazovce a je zde také (nepříliš fungující) funkce automatického vypnutí/zapnutí. Problém je tradičně hlavně v opětovném zapnutí, které se povedlo ani ne v polovině případů.

Coolpad Porto nastavení zamykací obrazovky Coolpad Porto plánované vypnutí/zapnutí

Chválím také integraci černé listiny, která vám dovolí blokovat určitá telefonní čísla a to jak telefonní hovory, tak i SMS zprávy. Tato funkce se nachází v Zabezpečení.

Coolpad Porto černá listina Coolpad Porto černá listina
Coolpad Porto černá listina Coolpad Porto černá listina

Displej může být neustále vzhůru a čekat na gesto. Tato funkce se nachází pod položkou Inteligentní kontrola. Dvojitým poklepáním na displej se telefon rozsvítí na zamykací obrazovce, přejetím odspoda nahoru jej rovnou odemknete, opačným směrem otevřete fotoaparát, přejetím doleva nebo doprava přepínáte mezi skladbami, pokud zrovna posloucháte hudbu. To ale není vše. Můžete na něm i psát znaky, c pro číselník, e pro otevření webového prohlížeče, m spouští hudební přehrávač. Vlastní gesta však vytvořit nemůžete.

Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta
Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta
Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta Coolpad Porto Inteligentní kontrola - dotyková gesta

Smart Remote Control

Díky přítomnému infračervenému senzoru můžete ovládat snad všechna zařízení, která mají IR dálkový ovladač. Buď si vyberete z dostupných kategorií, nebo necháte telefon naučit se vysílané kódy. A funguje to nad očekávání dobře.

Coolpad Porto Smart Remote Control Coolpad Porto Smart Remote Control
Coolpad Porto Smart Remote Control Coolpad Porto Smart Remote Control

Předinstalované aplikace

Tzv. bloatware zde moc nenajdete. A to je dobře. Není nic horšího, než předinstalované aplikace a hry, které zabírají většinu místa vnitřní paměti a ještě navíc nejdou odinstalovat. V Portu najdete Facebook, Messenger, Instagram, Skype, Twitter, WhatsApp a WPS Office. Nic víc.

Coolpad Porto předinstalované aplikace

Hudba Play? Nějaká pokopnutá

V systému jsem objevil, že je nějak špatně nainstalovaná aplikace Hudba Play od Googlu. Menu je rozpadlé a navíc se telefon nekamarádí s bezztrátovými hudebními soubory FLAC. Přehrávač Hudba Play je umí přehrát a nikdy jsem s nimi neměl problém. Ale pokud jsem je zkopíroval do tohoto telefonu, tak z názvů vznikly jakési párpísmenové zkomoleniny. Takto se například zobrazilo album Native od OneRepublic, skladba Au Revoir. Hudba byla přehrávána, ale informace jsou zcela mimo.

Coolpad Porto nefunkční Hudba Play Coolpad Porto nefunkční Hudba Play

Hodnocení

Coolpad Porto ve své bílé barvě je lákavou novinkou pro dámy. Je hezký, lehký, tenký. A za dobrou cenu. Výkonově je tom velmi dobře, co se týče další výbavy, jako je například fotoaparát nebo baterie, je to horší. Lahůdkou v záplavě levných čínských telefonů je radost pohledět na 4,7palcový qHD IPS displej.

Coolpad Porto displej plný jas sluníčko

Prostředí je pěkně odladěné, nehledejte zde žádné menu s aplikacemi. Vše máte pěkně na ploše. Jen škoda, že složky mají omezený počet aplikací. Grafická nadstavba není nijak náročná, ale pokud vám dojde vnitřní paměť a nemáte paměťovou kartu, na plynulosti to rychle poznáte.

Nečekaný je IR senzor, pomocí něhož můžete ovládat všelijakou elektroniku, která má dálkový ovladač. Tato vlastnost byla donedávna výhradou nejvyšších modelů a někoho zcela jistě potěší.

Honor Holly LG Spirit (H440n) 4G LTE

Pokud se podíváme na konkurenci, tak ve stejné ceně může konkurovat jedině Honor Holly, který nabízí ještě o kus nižší cenu, vyšší rozlišení, ale postrádá LTE. Naopak dražším konkurentem může Lenovo A6000 s větším displejem a HD rozlišením, nebo LG Spirit 4G LTE.

Coolpadu hrají do karet IR senzor, design a cena. Otázkou je, jak to bude v budoucnu s kvalitou provedení a případnými aktualizacemi.

Coolpad Porto
KLADY KLADY ZÁPORY ZÁPORY
cena tlačítka nejsou podsvícená
qHD IPS displej široký rámeček okolo displeje
funkce (gesta) vypnutého displeje malá vnitřní paměť
 IR senzor dodávaná sluchátka
 konstrukce výdrž baterie
Cena s DPH: 3 590 Kč
Ondřej Košťál
Ondřej Košťálhttp://svetaplikaci.tyden.cz/author/koky/
Dlouholetý redaktor sesterského magazínu PCTuning.cz. Baví ho focení, zajímá se o nejnovější technologie a rád o nich píše. Současně pracuje jako ajťák v jedné státní organizaci. Vlastní zařízení s Androidem, ale nepohrdne ani iOS nebo Windows (Phone).
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře