Neděle, 12 května, 2024
DomůRecenzeCo dělá ze smartphonu nenahraditelný doplněk?

Co dělá ze smartphonu nenahraditelný doplněk?

Nedávno jsem zaregistrovala zajímavou poznámku stran chytrých telefonů: „Smartphony jsou jako švýcarské nože technologického světa“. Jak výstižné!

Kdybychom v dobách klasických telefonů chtěli disponovat všemi možnostmi, které nám dává smartphone, museli bychom s sebou společně s ním nosit ještě dvě tašky krámů sloužících vždy pouze k jednomu jedinému účelu.

Tak třeba baterka, foťák, kamera, ale i další věci, které nám v dobách smartphonů připadají jako zbytečnosti. Kdy jste s sebou na dovolenou naposledy tahali kameru?

Nyní máme všechny tyto funkce po hromadě v jednom malém kompaktním zařízení, které navíc nestojí více než by byla pořizovací cena poloviny v něm zabudovaných funkcí, kdybyste k jejich použití museli nakupovat příslušné elektronické zařízení zvlášť. Chytré telefony přitom vstoupily do našich životů a staly se pro nás samozřejmostí tak rychle, že to ani nedokážeme ocenit.

Proto jsme dali dohromady seznam těch nejdůležitějších funkcí, které z vašeho telefonu dělají nepostradatelného společníka minimálně stejně a často možná i více, než možnost zatelefonovat si.

Fotoaparát + kamera

Fotoaparát je jedním z nejpoužívanějších doplňků chytrého telefonu. Vedle snímání klasických fotek skrze něj můžete natáčet krátká a středně dlouhá videa a to dokonce až ve 4K rozlišení. Zdaleka nejlepší přitom však je, že fotografie a videa si ve svém telefonu můžete po vyfocení či natočení rovnou upravit, ořezat a pěkně zeditovat a následně pohodlně odeslat svým přátelům, nebo ho rovnou sdílet na streamovací službě typu YouTube.

videokamera

Televize

Když už jsme u toho videa, nesmíme zapomenout, že smartphony je umí také přehrávat a to ve všech známých video formátech včetně avi, mov a všech formátů mpeg. V obchodě s aplikacemi navíc najdete spoustu šikovných pomocníků, které vám umožní pustit si vysílání klasických televizí včetně programů ČT, NOVY a spol., pokud si je tedy nepustíte přímo přes svůj internetový prohlížeč. O možnostech sledování televize v mobilu připravujeme samostatný článek, takže pokud vás toto téma zajímá, zůstaňte na příjmu!

televize

Ovládání televize

Po nainstalování té správné aplikace (do softwarové výbavy některých telefonů už je zahrnutá, například v LG G2 ji najdete pod názvem QuickRemote) můžete svým telefonem ovládat televizi, nebo ho proměnit třeba v gamepad, který lehce připojíte k počítači. Opravdu praktická záležitost, zvlášť pokud se vám občas stane, že ovládání někam zašantročíte.

ovladani

Herní konzole

K hraní her jste kdysi potřebovali speciální handheld, herní konzoli, nebo počítač. Nyní stačí navštívit obchod s aplikacemi, stáhnout si vámi vybranou hru a můžete pařit přímo na svém chytrém telefonu. A co je nejlepší? Nemusí vás to stát ani korunu – většina her v současné době vychází ve free-to-play prodejním modelu a pokud za ni autoři chtějí peníze, může se stát, že přijde jiný nadějný programátor a vytvoří kopii hry, která bude zdarma. Ne že bychom však tento postup schvalovali.

herni-konzole

Čtečka knih

Váš chytrý telefon dokáže nahradit i čtečku knih a potažmo vlastně i celou knihu. A to bez nutnosti mít zvláštní výstupy a k tomu určená doplňková zařízení. Vystačíte si čistě jen se správnou aplikací (například Publero, Wooky, ale v některých případech stačí i klasický prohlížeč PDF souborů atd.). Čtenáři pak jistě ocení i to, že si své oblíbené knihy a časopisy mohou koupit kdykoliv a kdekoliv, třeba i mimo otevírací dobu vašeho knihkupectví a to často za nižší cenu, než je cena klasické knihy.

ctecka-knih

MP3 přehrávač

Proč s sebou vedle chytrého telefonu tahat i MP3 přehrávač, když vybrané stopy můžete nosit právě v telefonu, na němž si je můžete i kdykoliv přehrát? Telefony vám navíc umožní, stejně jako v předchozím případě, nakupovat a stahovat muziku kdykoliv a kdekoliv si to jen přejete bez jakéhokoliv omezení, nebo nutnosti stahování přes váš počítač. Tomu se říká komfort.

mp3-prehravac

Diktafon

Nacházíte se na důležité přednášce nebo obchodním jednání, které vyžaduje, abyste dávali pozor a informace zde získané jste si poznamenali, ale diktafon jste si s sebou nevzali? Žádný problém, máte přeci svůj smartphone! Stačí, abyste v jeho základních aplikacích našli položku diktafon a můžete nahrávat. Nic však není ztraceno ani pokud ji nenajdete! V takovém případě můžete některou aplikace pro nahrávání hlasu stáhnout z obchodu s aplikacemi. Výborná je třeba Smart Voice Recorder.

diktafon

Baterka

Chytrý telefon nesvítí pouze svým displejem, ale často umí svítit i přisvětlovacím světýlkem telefonu, který se správnou aplikací můžete proměnit v baterku. Nutno podotknout, že opravdu výkonnou baterku. Dá se s ní výborně posvítit na pár centimetrů i několik metrů, což jistě oceníte, až budete po tmě hledat klíče v tašce, nebo vám v bytě vypadne proud a vy půjdete hledat pojistky. Kolikrát nám už tato funkce telefonu pomohla? Na prstech rukou bychom nespočítali!

baterka

Budík

Ať zvedne ruku ten, kdo v dnešní době namísto chytrého telefonu ještě používá klasický zacvakávací budík! Nikdo? Ani se nedivíme! Budík v telefonu se dá jednoduše nařídit, dny které má vyzvánět se navíc dají zautomatizovat (např. bude zvonit každý všední den přesně v 7 hodin atd.) a to je vlastně teprve začátek. Ještě jsme neuvedli třeba skutečnost, že ve smartphonu si lze vybrat každý den jinou vyzváněcí melodii a že při každém jeho nařízení vám telefon ukáže, za jak dlouho od této chvíle budete vstávat. Jo a co třeba spánkový manažer, který vaše spaní průběžně kontroluje a ráno vám o něm podává hlášení? Že to už nepatří do tohoto odstavce? Máte pravdu, jen jsme se možnostmi smartphonů nechali trošku unést!

budik

Osobní trenér

Osobního trenéra si mohou dovolit jenom profesionální sportovci, či boháči, kteří nevědí, co s penězi. Nebo ne? Samozřejmě, že ne! Díky chytrým telefonům může mít osobního trenéra opravdu každý, v základní verzi navíc zcela zdarma, v té profesionální potom za pár desítek korun. Tento trenér je přitom skladný, vejde se vám do vašeho telefonu, kde sežere jenom pár MB a tak se vám neprodraží ani jeho provoz. Nevěříte? Vyzkoušejte Endomondo!

osobni-trener

Představili jsme vám celkem 10 funkcí, které z vašeho telefonu dělají nenahraditelného pomocníka, ale v jejich výčtu bychom mohli pokračovat i nadále. Ještě jsme nemluvili třeba o kalkulačce, o vlastní meteorologické stanici, čtečce otisku prstů, snímači tepů a desítkách dalších vychytávek. A pak nemá být člověk na té technice závislý…

Napadla vás ještě nějaká funkce, kterou jsme v našem článku zapomněli? Podělte se s námi o ní, pomozte nám vytvořit ultimátní seznam!

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. mezi nejdůležitějšími funkcemi jste vynechali tu nejzákladnější, určení polohy, tedy GPS …

  2. Kompas, NFC.. Ke každému senzoru, je hromada využití, což nám samozřejmě dokazuje nespočet aplikací.. 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře