Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeRECENZE Civilization Revolution 2 – revoluce naruby

RECENZE Civilization Revolution 2 – revoluce naruby

Původní „Civka“ způsobila malou revoluci. V době svého vydání se jednalo o komplexní 4X (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate) strategii, která hledala konkurenci jen velice těžko. Je sice pravda, že v pokročilé fázi se hra zvrhla v nekonečné a naprosto nudné posouvání stovek jednotek, ale přesto to byla bomba. Ti, co Civilizaci hráli, jistě ví, o čem mluvím.

Pokud jste prababičku všech Civilizací nehráli, potom dovolte malou introdukci. Jednalo se o hru, kde jste se svým národem prozkoumávali náhodně generovanou zeměkouli, zakládali jste nová města, využívali zdroje, které ovládala, a nakonec jste museli vyhladit všechny nepřátelské civilizace. To je samozřejmě řečeno hodně obecně.

Někde mezi tím jste museli zvládat diplomacii, výstavbu nových budov ve městech, určování dalšího směru vývoje atd. Tohle všechno jste přitom ovládali vy pěkně tah po tahu, včetně pohybu všech vašich aktivních jednotek, takže když se hra patřičně rozrostla, mohlo se stát, že jste v ní v lepším případě trošku tápali, v tom horším jste se začali nudit neustále se opakujícími příkazy, které nebraly konce.

civilization-revolution-2 (12)

Zjednodušováním k absolutní nezáživnosti

Titul tohoto formátu na dotykových zařízeních samozřejmě nelze efektivně hrát a tak celkem logicky přišlo na řadu jisté zjednodušování, což je hlavní kámen úrazu celé Civilization Revolution 2. Pokud nepatříte do skupiny těžkých casual hráčů, kteří se ke hře dostanou jenom ve svátečních chvílích, potom vás koncert na obrazovce pod taktovkou Civilization Revolution 2 začne lézt krkem dříve, než se vůbec stačíte rozkoukat.

Po vzoru počítačových Civilization přichází tato hra se spoustou národů, které mají bonusy k různým věcem. Jeden z těchto národů se potom snažíte dovést k vítězství. Ta jsou ve hře čtyři – vojenské, kulturní, ekonomické a technologické, přičemž každé z těchto vítězství vyžaduje dosažení jiného mezníku. Tak například u vojenského vítězství musíte zajmout všechna nepřátelská hlavní města, pro dosažení technologického vítězství musíte první na Alfa Centauri atd.

Kvůli všem vítězstvím pak budete muset zakládat nová města, stavět v nich budovy a jednotky, i když – pravda – u každého z nich musíte postupovat trošku jiným způsobem. To znamená klikat na jiné technologie k objevování, zadávat jiné budovy ke stavění, případně se namísto útočení zaobírat mírovými smlouvami. Všechno tohle je přitom naprosto primitivní, navíc se nešetřilo pozlátkem a tak je vám všechno podáváno na zlatém podnose.

civilization-revolution-2 (13)

Ono se to hraje samo!

Vedle zjednodušování herních principů a ubírání možností se autoři rozhodli i pro zautomatizování pohybu vašich jednotek, takže se ani nenadějete a od jistého bodu si budete připadat, jako by se tahle hra hrála sama. Zdaleka největší problém tak budete mít s karavanou, kterou během hry dostanete a s níž pak po mapě bezcílně pohybujete. I bez toho by Civilization Revolution 2 byla k uzoufání nudná hra, ale tohle bezpečně zabije i stabilnější typy.

Dalším problémem hry je naprosto titěrná herní mapa. Nic proti cingrlátkům. Každý si necháme líbit nějaké to pozlátko, jenže když máte pak přes čtvrt obrazovky svou jednotku, které pomalu vidíte do obličeje a mapa je velká na dvě tyto obrazovky, tak je něco špatně.

Při tomto obsahu a v balení, v němž se mi Civilization Revolution 2 dostala, bych hru označila spíše za její dětskou odnož, která má s původní ságou počítačových Civilizací společného jen pramálo. Lépe je na tom Civilization Revolution 2 v případě, kdy ji budeme srovnávat s ostatními strategiemi pro mobilní platformu. Zde by se za sebe stydět nemusela, pravda, další pravda ovšem je, že i zde by se našla spousta lepších strategií, které by ji převálcovaly jako stádo volů. A teď si představte, že tahle sranda vás vyjde na tři stovky. Rozhodně nebrat!

civilization-revolution-2 (11)

Hodnocení: 6/10

Verdikt:

  • Civilization Revolution 2 je dobrá mobilní hra, ale zároveň naprosto tragická „Civilizace“. Doporučit vám ji můžeme pouze v případě, že se řadíte mezi naprosté herní panice a v kapse vám zrovna chrastí tři stovky, pro něž ani za boha nemůžete najít lepší využití.

Co se mi líbilo:

  • pěkná grafika
  • kopec národů
  • národy se citelně liší
  • optimalizované ovládání
  • dostatek scénářů

Co se mi nelíbilo:

  • příliš jednoduché
  • málo možností
  • časem se to hraje samo
  • všude samá cingrlátka
  • malé mapy

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Civilization Revolution 2/“/]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. No nic, na Androidu radeji FreeCiv. Sice je videt opensource puvod, ale v jadru je to civka jak ma byt,

  2. Zajimave, docela podobna recenze. Jesteze ta nase byla uverejnena o den driv. 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře