Středa, 15 května, 2024
DomůNovinkyCetin plánuje investovat do pevných i mobilních sítí 22 miliard korun

Cetin plánuje investovat do pevných i mobilních sítí 22 miliard korun

Společnost Cetin, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, vloží v příštích sedmi letech do telekomunikačních sítí 22 miliard korun. Půjde především o výstavbu optických pevných sítí napříč celou Českou republikou, a to nezávisle na vývoji rozhodování o čerpání zdrojů z fondů EU. Dále půjde o dobudování a posilování kapacity mobilní 4G/LTE sítě.

„Dvaadvacet miliard je obrovská částka, která nám umožní skutečně zásadní skok v kvalitě připojení. Našim cílem je násobně zrychlit připojení k internetu prostřednictvím pevné sítě a přivést našim zákazníkům kvalitu pro 21. století,“ říká Petr Slováček, generální ředitel společnosti Cetin.

Technologicky půjde zejména investice do technologií VDSL2, VDSL3 a tzv. vectoring (tyto moderní technologie umožňují na zkrácené místní smyčce dosahovat vysokých rychlostí požadovaných u sítí NGN). Cetin proto plánuje investice do rozvoje optické přístupové sítě prostřednictvím výstavby FTTc (Fiber To The Cabinet), které umožní zkrátit místní smyčku (tzv. poslední míli). Dále plánujeme i investice do páteřních optických sítí a posílení kapacity pro narůstající nároky na tok dat. Všechny tyto práce budou probíhat postupně na území celé České republiky. Cetin tak nabídne zakázky pro regionální firmy na několik příštích let. O rozvoji pevné sítě a z něho vyplývajícího zrychlování internetového připojení budeme průběžně informovat.

Cetin bude rovněž investovat do zvyšování pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem 4G/LTE a do navyšování kapacity pro stoupající objemy spotřebovávaných dat prostřednictvím mobilního připojení. To včetně investic do propojení jednotlivých BTS optickými kabely.

„Zkvalitňujeme naši síť, investujeme do budoucnosti, nabídneme tak prostřednictvím velkoobchodní nabídky atraktivnější služby připojení k internetu. Výhody kvalitní pevné sítě mohou využívat všichni operátoři a poskytovatelé připojení k internetu bez rozdílu velikosti,“ dodává Petr Slováček.

getthumbnail

Zdroj: CETIN TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře