Češi dávají oproti minulosti častěji přednost levnějším smartphonům


Češi dávají oproti minulosti častěji přednost levnějším smartphonům

Na trhu s chytrou elektronikou je v posledních letech patrný rostoucí zájem o zboží v nižší cenové kategorii na úkor střední třídy. Stále posilující trend je nejviditelnější zejména u mobilních telefonů.  Zatímco v roce 2013 patřil prodaným smartphonům v ceně mezi 4 000 až 8 000 korun třiceti čtyř procentní podíl (34,2 %), vloni to bylo již jen necelých dvacet procent (18,7 %). Vyplývá to alespoň z prodejních statistik řetězce Expert Elektro, které zároveň ukazují, že Češi o chytré telefony zájem neztratili, jen je ale častěji vybírají v nižší cenové relaci. V posledních dvou letech si totiž své smartphony ve většině případů již pořizovali v ceně kolem 3000 korun.

Za změnou stojí zejména technologický pokrok, díky čemuž i cenově nenáročné telefony mohou mít základní funkce na dobré úrovni. Smartphony s cenou od 2000 do 4 000 korun si tak zachovávají stabilní růst svého prodejního podílu, který od roku 2013 narostl bezmála o polovinu na 63,3 %. Nejvíce ztrácela právě střední cenová kategorie, kdy se podíl prodaných smartphonů za cenu 4 000 až 8 000 korun ‚smrskl‘ rovněž téměř dvojnásobně na loňských 18,7 %.

V případě nejlevnějších a naopak nejdražších telefonů tak dramatické změny nevidíme, ale kdysi silný střední segment kolem šesti tisíc korun v oblíbenosti předběhly telefony levnější. Přinejmenším v krátkodobém časovém horizontu by měl tento trend posilovat. Zároveň lze podobný vývoj vysledovat i u tabletů.

Samsung-Galaxy-J1-Mini-design

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
The following two tabs change content below.

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Diskuze: (2)


  1. Tesid

    Ja se ani nedivim naco davat 17k za LG nebo krachujici HTC kdyz pak nevydaji update OS.
    Levna cina na rok a pul splni tosame, super HW neni potreba. Skoro vsechny hry behaji na telefonu za 4k.

  2. policak

    To ale neni specifikum Cechu, stejny vyvoj probiha v celem svete.Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.