Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyBudeme místo peněženky platit oblečením? Visa v tom vidí budoucnost

Budeme místo peněženky platit oblečením? Visa v tom vidí budoucnost

Zaplatíme v roce 2020 pomocí kalhot nebo bundy? Visa Europe vyzvala studenty i absolventy designových škol, aby se pokusili navrhnout bezkontaktní platby přes nositelné elektronické zařízení – tzv. „wearables“.

Digitální drobné, platby gestem ruky a integrace módy, sociálních médií a plateb do jednoho celku – to jsou tři koncepty plateb propojených s oblečením, které vzešly ze společného projektu Visa Europe a renomované designové instituce Central Saint Martins.

Visa oslovila pět mladých designérů – studentů nebo absolventů magisterského oboru průmyslový design na Central Saint Martins. Úkol byl jasný: prozkoumat, jak co nejjednodušeji by se v budoucnu mohlo platit, a představit si, jak by v roce 2020 mohla vypadat platební zařízení integrovaná do oblečení. Projekt vyvrcholil prezentací tří společně vytvořených konceptů na akci Visa Europe Technology Partner Forum, která se 22. září konala v Londýně.

Vývoj bezkontaktního placení má jasný směr – jde od karet k jiným nositelným zařízením, tzv. „wearables“. Souvisí to s digitalizací plateb, v níž Evropané patří k průkopníkům. „V oblasti nositelných zařízení vidíme obrovský potenciál – a to zejména u mladší, technologicky zdatné generace. Tzv. „wearables“ v sobě slučují všechny atributy, kterými vynikají bezkontaktní platby – rychlost, pohodlí a jednoduchost. Propojení těchto zařízení s mobilními aplikacemi pak výrazně vylepší uživatelskou zkušenost a nabídne zákazníkovi mnohem větší kontrolu. ” vysvětluje David Brendl, manažer inovací Visa Europe.

Projekt nositelného elektronického oblečení se rozběhl v době, kdy Visa Europe oznámila, že do roku 2019 mají být všechny terminály u obchodníků bezkontaktní. Firma očekává, že nové technologie budou nadále získávat nad hotovostí.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře