Pátek, 12 dubna, 2024
DomůRecenzeBlockheads: Budete je pořád hrát, dokud vám nedojde baterka!

Blockheads: Budete je pořád hrát, dokud vám nedojde baterka!

Tak až do včerejška jsem si myslel, že baterka na iPadu se nedá během jednoho dne utahat. Poté, co jsem se pustil do hraní Blockheads, jsem ale názor změnil. Vzal jsem plně nabitý iPad, stáhl Blockheads a hrál a hrál, až se najednou objevilo varování, že zbývá jenom 10% baterie. Nebylo to tím, že by baterie byla slabá, ale tím, že Blockheads je tak neuvěřitelně dobrá hra! Prostě jsem nemohl přestat hrát.

Blockheads se konceptem podobá Minecraftu: Narodíte si panáka (panáky) a s nimi pak vyrážíte v dvourozměrném Kostkolandu na všelijaká dobrodružství. Stavíte si domeček, hledáte jídlo, vyrábíte si nástroje a vybavení, těžíte suroviny, pěstujete si jídlo ve vlastní zahrádce (páčto vás nebaví za ním chodit po celé mapě), kutáte si vlastní důl, vyvíjíte stále rafínovanější technologie, upgradujete si baráček ze zemljanky na pěknou dřevostavbu či kamennou budovu s luxusními okny a když vás to už nebaví, uděláte si třeba plachetnici a vyrazíte na výlety do okolí.

Svět Blockheads je obrovský. Řekl bych, že je větší, než svět Minecraftu, protože je jenom dvourozměrný ? je díky tomu ?hlubší? a ?širší?. Když jsem si jen tak roloval mapou ?do černé prázdnoty? směrem dolů, přišlo mi, že to trvá nějak přehnaně dlouho. A tak jsem věnoval zhruba osm hodin tomu, abych se prokopal ?až na konec mapy?, což vyžadovalo stovky žebříků a nějakých dvacet kamenných cepínů. Byl to naprosto gigantický projekt ? a to jsem pořád jen kopal směrem dolů. Nakonec jsem se dostal až na samotné dno světa. Opravdu ? můžete se prokopat litosférou až k oceánu magmatu, na což vás upozorní posledních asi dvacet vrstev, které už jsou tak horké, že si panák stěžuje. A nebo se vydáte ?na cestu kolem světa?, protože placatá planeta obsahuje mírné, tropické i arktické zóny ? a mělo by jít obejít kolem dokola, což znamená, že je kulatá jako válec. (Tato výprava mě ještě čeká.)

Blockheads

Výpravy jsou to tak rozsáhlé, že si i v dolech děláte malé domečky se zásobami, abyste nemuseli courat sem a tam. Takže dělení práce, kdy jeden panáček tráví čas kopáním a další dva sběrem jídla, výrobou nástrojů a roznášením zásob, je asi ideální. Není to nutné, můžete hrát jenom s jedním, udělat si zásoby vybavení, naplnit batůžek a hurá na cesty! Protože ale každá akce zabere určité množství času, komandování tří panáků pohodlně zvládnete.

Úžasná zábava Blockheads je založená na stejných mechanikách, jako má Minecraft: Je to pouhý svět se svými vlastními pravidly a mechanikami ? o zábavu se staráte vy sami. Hra říká jenom to, že se nástroje opotřebují a že na výrobu kafe potřebujete hrnek a praženou kávu a tu praženou uděláte s pomocí pece a zelené kávy, kterou si vypěstujete tak, že se vydáte na cesty a odněkud si přivezete kávovník, zatímco na ten hrnek potřebujete jíl a taky tu pec. No a na tu pec potřebujete výrobní stůl a další věcičky. Zkrátka a dobře, je to pěkná řacha.

A tak zkoumáte, co se z čeho dělá a přemýšlíte, kde si nahrabat ropu, kde vzít železnou rudu a k čemu použít drahokamy, které jste si vykopali ze země. Chcete si postavit palác? Pyramidu? Ušít panákovi príma ohoz z kůže otravných medvědů, kteří vás obtěžují pokaždé, když chcete podseknout vzrostlý strom? Chcete se vydat na průzkumy nalehko? Chce si postavit nadzemní plantáž, kde budete pěstovat plodiny v zasklených pasážích? Prosím, všechno je možné!

Není možné jednoduše napsat, co všechno se dá v Blockheads dělat. Je to zkrátka otevřený svět, který přetváříte podle sebe. Odlišnosti od Minecraftu tu jsou, Blockheads jsou poměrně mírumilovné (medvěd vás pokouše, ale nezabije, nejsou tu ani potvory, co vám boří domeček), není to hraní ani tak zážitkové, jako když si v Minecraftu vychutnáváte výhled do kraje z gigavěže, kterou jste postavili, ale spíš svého druhu robinsonovské RPG.

Každá akce žádá určitý čas ? a kolem času se točí obchodní model hry. Akce můžete zrychlovat pomocí Time Crystalů, které si lze koupit na App Store, ale taky je můžete vytěžit z hlubin země, takže za hru nemusíte platit vůbec! Mezi placenými upgrady je ale jeden, který stojí za pořízení: Jde o Double Time, dvojité zrychlení výroby, což z hodně dlouhé výroby dělá ?přijatelně dlouhou?. Za 2,99 USD to je ale víceméně cena, kterou byste zaplatili za normální hru a za tu dávku gigantické zábavy je to cena více než přiměřená. Lehký podfuk na hráče to tedy je, ale v principu vám nebrání nic pořídit si více panáků a časově náročné akce rozložit mezi ně. Budete potřebovat víc jídla, ale to se ve více lidech zase líp sbírá. Protože pamatujte, když nesklidíte jídlo včas, tak zmizí.

Blockheads

Překvapilo mě, jak je svět veliký, jak je hra plynulá a třeba i to, že v základním ?mírném? pásmu dochází ke změnám ročních dob, takže různé plodiny musíte sklízet v různou dobu. A víte co? Ono už jenom udělat si vlastní farmu tím, že si sbíráte plodiny a místo jedení je šetříte, plody zase sázíte a nakonec skončíte s vlastními poli, sady a lesy je zábava.

Hra je neuvěřitelně zábavná, kreativní a pro panáka jen mírně nebezpečná, umřít nemůže, jenom mu bude zle (ergo je vhodná i pro děti). A pokud nechcete platit za Double Time a nebo časové krystaly, tak je vážně zdarma! Bomba, prostě bomba! Neexistuje důvod, proč byste si ji neměli stáhnout a zkusit, když ji budete chtít hrát intenzivně, tak si ty časové bonusy můžete kdykoliv přikoupit.
Absolutně doporučuji pro všechny hráče!

A na závěr nějaké tipy:

Pořiďte si víc panáků. Jeden může vyrábět věci (na to byste normálně čekali), další může těžit pod zemí a další bude strategicky čekat, aby včas posbíral jídlo. Když uvážíte, jak šíleně dlouho trvá vylézt z nejhlubšího dolu, je to v podstatě nezbytné. Můžete mít maximálně tři, spawn každého stojí 100 Time Crystalů a 20 jablek.Panáky lze zrychlit kafem, ale to si musíte udělat. Kávovníky jsou údajně velmi vzácné (ještě jsem žádný nenašel 🙂 Pozor při těžení Time Crystalů! Nerozbíjejte jejich bloky rovnou, počkejte, až na to budete mít správné vybavení. Nejdřív si udělejte cepín z drahokamu, který vám dá bonus: Ametystový cepín dává 2×, safírový 3× a diamantový 6× více krystalů z každého bloku, co najdete!

Blockheads

Hodnocení: 10/10

Verdikt:

Absolutní nářez. Hra mě připravila o celý den času, kdy jsem měl dělat něco jiného (a to se mi v posledních letech fakt nestává moc často).

Co se mi líbilo:

  • Obří, doslova obří svět
  • Gigantické množství aktivit, zkoumání, cestování, kutání, stavění…
  • Je to ZDARMA!!!
  • Time Crystaly můžete koupit, ale taky si je můžete natěžit

Co se mi nelíbilo:

  • Upgrade Double Time za 2,99 USD je víceméně nutnost (ale není to žádná hrůza)
  • Objevil jsem, že baterka na iPadu není tak nekonečná, jak jsem si dosud myslel 🙂

Aplikace je ZDARMA. Víceméně nutný upgrade Double Time je za 2,99 USD. Time Crystals jsou v balíčcích od 0,99 USD do 25,99 USD.

Aplikace se dá odsud

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/123456/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře