Sobota, 8 června, 2024
DomůNovinkyBlíží se konec televizní zábavy? 61% z nás denně sleduje video na...

Blíží se konec televizní zábavy? 61% z nás denně sleduje video na smartphonu

Před pár dny spatřila světlo světa nejnovější studie Ericsson ConsumerLab „TV & Media Report 2015“. Zpráva vycházející jednou ročně reprezentuje názor 680 milionů lidí, a je tak jednou z největších svého druhu. Průzkumu, který studii předcházel, se zúčastnilo 22 500 respondentů různých věkových skupin ve dvou desítkách států, přičemž zde byla výrazně zastoupena i Evropa.

Z analýzy Ericssonu vyplývá, že dnešním Video-on-Demand (VOD) službám se daří uspokojovat dynamicky se měnící potřeby trhu. Spotřebitelé dnes tráví šest hodin týdně sledováním on-line streamovaného videa – ať už jde o televizní seriály, filmy nebo jiné programy. Toto číslo se od roku 2011 zdvojnásobilo. Připočteme-li nahrávaný a stahovaný obsah, celkový podíl televize a videa sledovaných přes VOD služby představuje 35 %.

Studie odhalila i výrazný nárůst ve sledování videa na mobilních zařízeních. 61 % všech spotřebitelů denně sleduje video obsah na svém smartphonu. To představuje 71% nárůst od roku 2012. Analytici Ericssonu si pod drobnohled vzali i spotřebitelské chování mladší generace. Bereme-li v úvahu tablety, laptopy a smartphony, téměř dvě třetiny času, který teenageři stráví sledováním TV a videa, se odehrává na mobilním zařízení.

4

Nárůst sledovanosti v poslední době zaznamenaly i platformy vysílající obsah vytvořený spotřebiteli. Jeden z deseti spotřebitelů sleduje YouTube více než tři hodiny denně a jeden ze tří považuje za důležité, aby mohl sledovat takovýto obsah na své domácí televizi. Zpráva dále uvádí, že důležitost médií jako je YouTube roste i díky vzdělávacím a instruktážním videím, která spotřebitelé sledují v průměru 73 minut za týden.

Anders Erlandsson, poradce v Ericsson ConsumerLab, dodává: „Nárůst poptávky po streamovaných VOD službách odráží význam třech specifických faktorů, které jsou pro dnešní diváky důležité: výborný obsah, flexibilita a kvalita zážitku. Inovativní byznys modely, které podporují tyto tři oblasti, jsou dnes klíčové pro vytváření TV a video nabídek relevantních a atraktivních zároveň.“

3

Další zprávy Ericsson ConsumerLab TV & Media Report 2015 zahrnují:

  • Nárazové sledování mění pravidla hry: Sledování více epizod v řadě se rychle stalo klíčovým elementem sledování on-line TV a videa. Zvykli si na to především předplatitelé VOD služeb jako Netflix, Amazon Prime, či HBO. Až 87 % z nich tímto způsobem sleduje program alespoň jednou za týden.
  • Není jednoduché najít zajímavý obsah: Polovina spotřebitelů, kteří sledují klasickou TV tvrdí, že v ní každodenně nemohou najít nic zajímavého. Mají pocit, že doporučení a tipy nejsou dostatečně personalizované.
  • Různé balíčky, různý přístup: 22 % spotřebitelů nikdy nevyužívalo placenou televizní službu, ale platí za over-the-top (OTT) obsahové služby.
  • Klasická lineární TV zůstává stále TOP: Popularita lineární TV zůstává vysoká zejména proto, že poskytuje možnost sledovat prémiový obsah a živé vysílání, například sport. Zároveň má i určitou sociální hodnotu, například sledování programu spolu s celou rodinou.

Zdroj: Ericsson TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře