Pondělí, 24 června, 2024
DomůNovinkyAž 87 % Android smartphonů je v důsledku málo častých aktualizací v...

Až 87 % Android smartphonů je v důsledku málo častých aktualizací v ohrožení

Vědci z Univerzity v Cambridgi uveřejnili výsledky studie, které prozrazují, že Android smartphony mohou být ještě zranitelnější, než si myslíme.

Studie konkrétně poukazuje na to, že až 87 % Android zařízení vydaných v posledních 4 letech nejsou imunní vůči škodlivému softwaru. Hlavní příčinou tohoto stavu by pak měly být chybějící bezpečnostní aktualizace. Ty výrobci vydávají jen velmi laxně, s obrovskými časovými rozestupy, a nebo vůbec.

Do studie se zapojilo celkem 20 tisíc uživatelů Androidu. Ti si do mobilu stáhli aplikaci Device Analyzer, skrze niž vědci prováděli analýzu aktualizací a bezpečnosti na dálku.

Vedle toho, že studie upozornila na hrozící nebezpečí, umožnila vědcům sestavit žebříček nejbezpečnějších zařízení a potažmo i výrobců.

Mobily v tomto žebříčku byly hodnoceny stupnicí od 1 do 10, kdy 10 je nejlepší a 1 nejhorší výsledek. Na první místě žebříčku se s 5,2 body umístil Nexus, z ním se 4 body následuje Nexus a se 3,1 body Motorola. Samsung, Sony, HTC, Asus a další přitom spadli pod hranici 3 bodů, což je z hlediska bezpečnosti už téměř neúnosné.

Google se Samsungem přislíbili, že aktualizace budou vydávat na měsíční bázi. Doufejme, že svůj slib dodrží a ostatní společnosti v nich najdou inspiraci.

Cambridge-study-Android-vulnerabilities-840x459-701x383

Zdroj: Android Authority

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře