Úterý, 5 listopadu, 2024
DomůRecenzeZenfone 5: skvělé ZenUI v nejlepším Androidu do 5000 Kč

Zenfone 5: skvělé ZenUI v nejlepším Androidu do 5000 Kč

Pokud se chcete dozvědět více o nejlepším Androidím telefonu v cenové kategorii do 5000 Kč, rozhodně byste tuhle recenzi neměli vynechat. Zenfone 5 si tuhle „korunku“ rozhodně zaslouží, jelikož za svou cenu nabídne velmi dobré parametry a skvělé uživatelské prostředí Asus ZenUI.

Jak jsem se již zmínil v preview, byl jsem jedním z lidí, kteří se obávali toho, že v dnešní obrovské konkurenci Asus na trhu s mobilními telefony příliš úspěšný nebude, ale jsem rád, že jsem se mýlil. Aktuální generace Zenfonů, co se vyskytuje u nás na trhu, sklidila mnoho úspěchů po celém světě a konkrétně Zenfone 5 je považován za nejlepší Androidí telefon v dané ceně. Díky společnosti Asus se mi dostalo příležitosti tento telefon pro vás zrecenzovat. Je sice na trhu již přes rok, ale do ČR přišel až v druhé polovině minulého roku a stále toho nabízí více než dost.

Balení a příslušenství

Telefon je zabalen v menší tmavé krabičce, která se vysouvá jedním směrem. V příslušenství naleznete nabíječku s oddělitelným kabelem USB, sluchátka a návod k použití.

001_asus_zenfone5

Design a kvalita zpracování

Design Zenfonu je takový trochu atypický a jde ruku v ruce se stylem notebooků/ultrabooků Zenbook. Když jsem se ptal na názor lidí z mého okolí, někomu se toto provedení líbilo, někomu naopak ne, tudíž je to pouze o vkusu jednotlivce. Mně osobně se celkem líbí, jen je škoda, že je telefon zbytečně vysoký. Je i výrazně vyšší než moje Motorola Moto X 2. gen., která má displej ještě o 0,2″ větší.

004_asus_zenfone5

Zadní strana neobsahuje nic zvláštního, pouze čočku 8Mpx fotoaparátu, přisvětlovací diodu, několik log (výrobce, výrobce procesoru, modelová řada) a reproduktor. Ten je, bohužel, poměrně dost tichý a ve větším hloučku lidí nemáte moc šanci, aby třeba přehrávaný zvukový záznam slyšeli všichni.

007_asus_zenfone5 003_asus_zenfone5

Je škoda, že má Zenfone 5 vepředu na spodku takový pruh, který akorát zbytečně zabírá místo. Myslím si, že kdyby jej Asus zkusil udělat trochu elegantněji a zabudoval by do něj i kapacitní hardwarová tlačítka, bylo by to mnohem lepší řešení. U vrchní hrany se tradičně nachází sluchátko, 2Mpx přední fotoaparát/kamera a logo výrobce.

Displeje je mimochodem chráněn odolným sklem Gorilla Glass 3, které je ještě navíc opatřeno speciální oleofobní vrstvou, aby se při používání tolik nepatlal. Mohu potvrdit, že to funguje a oproti Honoru 3C je rozdíl velmi znatelný. Nehledě na to, že očistit displej znamená jedno, maximálně dvě přejetí třeba po kalhotech.

006_asus_zenfone5 005_asus_zenfone5

Co je určitě dalším velkým pozitivem, je přítomnost dvou slotů pro karty SIM. Je to další věc, která může hrát velkou roli při výběru telefonu u mnoha lidí. Víceméně samozřejmostí u této třídy telefonů je i slot pro paměťovou kartu microSD, jelikož si výrobci nemohou dovolit osadit větší interní paměť, aby zachovali rozumnou cenu.

008_asus_zenfone5

Vrchní hrana má 3,5mm jack konektor pro sluchátka, zatímco konektor pro kabel microUSB je na spodní hraně. Sice drobnost, ale já osobně bych uvítal, kdyby oba konektory byly na stejné hraně, tedy ideálně spodní.

015_asus_zenfone5 014_asus_zenfone5

Tlačítka power, vol+ a vol- na pravé straně telefonu mají jistý a pohodlný stisk, za což si Asus zaslouží další pochvalu, protože u některých současných telefonů to není pravidlem.

013_asus_zenfone5

Jistě jste si na předchozích fotografiích všimli, že náš Zenfone 5 jaksi změnil barvu a převlékl se do bílého kabátku. To díky flipovému obalu, který si k němu můžete přikoupit. Vyřešen je podobně, jako má třeba Motorola pro Moto G, kdy přední přiklápěcí část je uchycena přímo v zadním krytu, tudíž telefon zbytečně nezvětšuje.

009_asus_zenfone5

012_asus_zenfone5 010_asus_zenfone5

Telefon přítomnost flipového pouzdra samozřejmě automaticky detekuje a je tak schopen vám zobrazit aktuální informace přes náhledové okénko. Krom toho si v něm můžete zobrazit předpověď počasí, použít jej lze i pro budík, přijmutí/odmítnutí hovoru nebo ovládání hudebního přehrávače.

011_asus_zenfone5

Displej

017

Pravidelně v mých recenzích naleznete měření kvality displeje telefonu kolorimetrickou sondou X-Rite i1Display Pro. Než se pustím do rozboru, zkopíruji vám zde i můj popis toho, co by vás na následujícím screenshotu mělo zajímat:

  • V levé části jsou informace týkající se hlavně podání jednotlivých barev modelů RGB a CMYK. Nejdůležitější je graf, který ukazuje, jak dobře pokrývají naměřené barvy prostor sRGB (ideálně by bílý trojúhelník měl překrývat ten černý) a následně tabulka pod grafem, kde je důležitým řádkem ten s označením delta E, což je odchylka od standardizované hodnoty. Pokud je hodnota pod 5, dá se považovat za velmi dobrou, byť na profi úpravu fotek to zatím stále není. Naopak hodnoty nad 10 říkají, že daná barva je úplně mimo a nedá se jí tedy věřit.
  • Pravá část obsahuje měření odstínů šedé. To začíná od 0 % (černá) a končí na 100 % (bílá). Z naměřených hodnot se následně vypočítává kontrast (jas při zobrazení bílé : jas při zobrazení černé), gamma a pod tabulkou můžete vidět graf se třemi základními barvami RGB, což znázorňuje jednotlivé složky každé z úrovní šedé. Opět jsou důležitými hodnotami odchylky delta E, ale také, jaký nádech budou odstíny šedé mít. Pokud to nebude zobrazeno již na screenshotu, přidám i informaci o tom, jaká je na displeji bílá.
  • Část, kterou nevidíte a měřím ve „free measures“ je minimální a maximální jas displeje. Tu vždy okomentuji slovně.

asus_zenfone_5_display

Zenfone 5 má sice horší displej než Honor 3C, ale i tak je na tom velmi dobře. Podání barev je lepší, než má třeba HTC One M7, Lenovo P70 nebo Nexus 4 (abyste si jej měli k čemu přirovnat). Škála šedé je dokonce lepší než u iPhonu 5S, jehož displeje je zatím vůbec nejlepší, jaký jsem měl možnost změřit. Kontrast a maximální jas na tom už nejsou až tak dobře, ale pořád se jedná o normální hodnoty. Kontrast o této hodnotě člověk ani pořádně nezaznamená, ale maximální jas by určitě vyšší být mohl, jelikož 317 cd/m2 je hodnota tak pro AMOLEDy, nikoliv pro IPSko. Kvůli nižšímu maximálnímu jasu je tedy o čitelnost na slunci o něco horší. Bílá barva má teplotu 7140 K, což je takový průměr. Najdou se telefony s výrazně lepší bílou blížící se ideálním 6500 K, ale rovněž i výrazně horší, které mají přes 8000 K a bílá má brutální nádech modré (z mého měření LG Nexus 4).

Abyste si mohli výsledky tohoto telefonu porovnat s jinými, které mám již naměřené, všechna data jsem naházel do tabulky a vytvořil přehledné grafy. Snad to pomůže. U telefonů s displejem AMOLED neudávám hodnotu kontrastu, jelikož vždy vychází hodně nesmyslně kvůli toho, že AMOLED má černou opravdu černou (neaktivní pixely) a jak víme, dělit nulou nelze 🙂

001

002

003

004

005

006

007

008

009

Hardware

Hlavní výpočetní jednotkou Zenfonu 5 je dvoujádrový procesor Intel Atom Z2560 taktovaný na frekvenci 1,6 GHz. Je vybaven technologií Hyper-Threading, tudíž, i přes „pouhé“ dvě jádra, je schopen zpracovávat až čtyři vlákna najednou, stejně jako u procesorů do běžných počítačů. S nimi má tento Atom ještě další společnou věc a tou je architektura, kterou je x86. Nenechte se zmýlit tím, že když je procesor v telefonu, tak se automaticky jedná o ARM. Není tomu tak. Jak však potom fungují aplikace programované pro ARMy na Atomech? Jednoduše. Využívá se k tomu speciální překladač, který překládá ARMové instrukce.

016_asus_zenfone5 017_asus_zenfone5

Kompatibilita není stoprocentní a tak se může stát, že narazíte na aplikaci, která fungovat nebude. Pravděpodobnost je však velmi malá, jelikož údajně více než 90 % aplikací v obchodě Google Play je kompatibilních. Nejedná se o ideální řešení, ale je to funkční více než dobře a navíc díky tomu, že Intel mobilní Atomy dotuje, jsou zařízení s nimi mnohem levnější.

Procesoru sekunduje 2 GB operační paměti a vnitřní úložiště má kapacitu buď 8 nebo 16 GB (16GB verze je o pětistovku dražší). Grafický výkon zabezpečí jádro PowerVR SGX544MP2. Díky 2 GB RAM a slušně výkonnému procesoru se telefon nezalekne ani náročnějších úloh. Nemá sebemenší problém ani s graficky náročnějšími hrami. Tradičně se můžete podívat na screenshoty ze všech možných benchmarků.

018_asus_zenfone5 029_asus_zenfone5 027_asus_zenfone5

026_asus_zenfone5 025_asus_zenfone5 024_asus_zenfone5

023_asus_zenfone5 022_asus_zenfone5 021_asus_zenfone5

020_asus_zenfone5 019_asus_zenfone5

Specifikace

Rozměry a hmotnost – 148,2 × 72,8 × 10,3 mm, 145 gramů

Displej – kapacitní IPS, 5″ (720 × 1280 px, 294 ppi), ochranné sklo Gorilla Glass 3

Fotoaparát zadní – 8 Mpx (3264 × 2448 px), LED sloužící pro nasvícení scény, video: 1080p @ 30 fps,  1600 × 1200 @ 25 fps, 720p @ 35 fps (se stabilizací obrazu 24 fps), 480p @ 30 fps

Fotoaparát přední – 2 Mpx (1600 × 1200px), video: 720p

Chipset – CPU: Intel Atom Z2560 1,6 GHz; GPU: PowerVR SGX544MP2

Paměť – RAM: 2GB; vnitřní paměť: 8/16 GB; paměťové karty: ano

Datové funkce – HSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: ano (802.11b/g/n), Bluetooth: 4.0, NFC: ne

Navigace – GPS, A-GPS, GLONASS

Akumulátor – 2 110 mAh, bezdrátové nabíjení: ne

Operační systém – Google Android 4.4.2 KitKat (update na Lollipop očekáván v květnu 2015)

Cena – CZC.cz: 4 490 Kč (8 GB) / 4 990 Kč (16 GB) (aktuální k 3.5.2015)

Konektivita

Excelentní poměr cena/výkon má v této cenové třídě většinou jednu nevýhodu a tou je omezená konektivita. Základní Zenfone 5 nenabídne LTE a ani NFC. Existuje však dražší model, který má právě podporu LTE, konkrétní modelové označení je A500KL. Oproti běžnému A501CG je však vybaven jiným čipsetem a to Snapdragonem 400 od Qualcommu. Ten již dnes není z nejrychlejších, jelikož v testech výkonu prohrává i proti Atomu Z2560, jež je osazen v základním Zenfonu 5.

K určování polohy můžete využít jak klasické A-GPS (GPS), tak i GLONASS. Bohoužel musím konstatovat, že to nefunguje tak dobře, jako u některých jiných telefonů. Netuším, zda za to může procesor od Intelu, či nějaký špatný konfigurační soubor, ale při testování trval fix polohy poměrně dlouho a často se navíc signál ztrácel. Pro běžné navigování v autě to je použitelné, avšak třeba pro geocaching, či jinou aktivitu, kdy potřebujete fix polohy co nejrychleji, to příliš vhodné není. Je rovněž možné, že se jednalo jen o chybu kusu, který jsem obdržel na test.

WiFi je pouze jednopásmová a podporující standardy b/g/n. Co se rychlosti týče, měl jsem telefon připojený k routeru Asus RT-AC56U a rychlost dosahovala okolo 40Mbps, což je standardní hodnota, kterou běžně naměřím u telefonů se standardy b/g/n.

Fotoaparát

Hlavní zadní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx. Že bych byl z kvality pořízených fotografií vyloženě nadšený, to se říct nedá, ale rozhodně nefotí špatně a za dobrých světelných podmínek podá tento snímač a optika poměrně solidní výsledky. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jaký snímač Zenfone 5 používá. Za špatných světelných podmínek je situace rovněž špatná. Telefon nastavuje ISO až 1600, což vede ke znatelně rozpitým fotografiím a je mnohem těžší správně zaostřit. Samozřejmě je možno fotit i snímky v HDR, které na jednu stranu tmavé části fotky trochu projasní, avšak na druhou stranu občas vytváří zvláštní barevné odstíny oblohy a výsledné fotografie vypadají trochu nepřirozeně.

 030_asus_zenfone5 041_asus_zenfone5 040_asus_zenfone5

039_asus_zenfone5 038_asus_zenfone5 037_asus_zenfone5

036_asus_zenfone5 035_asus_zenfone5 034_asus_zenfone5

033_asus_zenfone5 032_asus_zenfone5 031_asus_zenfone5

Následující dvojice fotografií jsou porovnání klasické a HDR fotky.

043_asus_zenfone5 042_asus_zenfone5

046_asus_zenfone5 047_asus_zenfone5

044_asus_zenfone5 045_asus_zenfone5

Video může Zenfone 5 pořizovat v rozlišení až 1080p a to při 30 snímcích za vteřinu. Jeho kvalita není vůbec špatná, avšak trochu pokulhává mikrofon. Není to nic strašného, ale určitě je to bod, který by mohl Asus do příští generace telefonu střední třídy vylepšit.

Baterie a výdrž

Telefon obsahuje akumulátor o kapacitě „pouze“ 2110 mAh. Není to nijak extra moc a není to ani málo. Kapacitou se jedná o takový průměr a to samé se týká i výdrže. Při běžném využití zahrnující aktivní datové připojení, maily, prohlížeč, hudbu, apod., telefon vydrží den. Pokud byste trochu šetřili a v průběhu pracovní doby telefon moc nevyužívali, tak by vám do dalšího dne, než dorazíte z práce domů, měl vydržet.

Nově jsem rovněž metodiku testování rozšířil o test přehrávání 720p videa. Jak to probíhá? 720p video o délce něco málo přes jeden a půl hodiny (mkv, h.264) pouštíme ve smyčce z interní paměti v přehrávači Asti Media Player. Před samotným spuštěním přehrávání telefon restartujeme jednak z důvodu vyčistění paměti a také proto, aby se resetoval časovač zaznamenávající dobu od spuštění. Po restartu pouštíme aplikaci Device Uptime, která uchovává historii předchozích dob, po které byl telefon zapnutý, což nám umožňuje nechat telefon někde ležet a nevěnovat se mu. Video necháváme přehrávat až do doby, než se telefon samovolně vypne, nebo zbývá posledních pár procent baterie. Čas zaznamenaný v Device Uptime použijeme jako čas, po který telefon vydržel přehrávat. Jas displeje je při měření nastaven zhruba na polovinu a připojení WiFi je aktivní včetně všech synchronizací.

049_asus_zenfone5 048_asus_zenfone5

V našem testu výdrže při přehrávání 720p videa vydržel Zenfone 5 s polovičním jasem a aktivními synchronizacemi něco málo přes 6 hodin, což je opět taková průměrná hodnota.

010

Software

Aktuálně běží Zenfone 5 na Androidu 4.4.2 KitKat, avšak ještě tento měsíc by se, podle dosavadních informací, měl dočkat updatu na Lollipop. Z čeho jsem byl opravdu hodně nadšený, bylo prostředí ZenUI, které Asus používá ve svých telefonech. Na to, že se jedná o model nižší střední třídy, tak běžel jak z praku a nezaznamenal jsem žádné výraznější zpomalení. Na odladění si opravdu dali záležet a nemám mu po téhle stránce co vytknout.

050_asus_zenfone5 054_asus_zenfone5 053_asus_zenfone5

052_asus_zenfone5 051_asus_zenfone5

Asus má snad na vše nějakou svou aplikaci, ať už se jedná o email, poznámky, kalendář, galerii,… Ty jsou taktéž velmi svižné, jen si nejsem jistý jejich využitelností a myslím si, že většina lidí dá přednost základním věcem přímo od Googlu, díky kterému budou mít vše provázáno se svým účtem. Moc se mi však líbila aplikace, respektive funkce, PC link. Pokud jste si ji nainstalovali i do vašeho počítače a následně s ním telefon propojili pomocí kabelu USB, mohli jste si aktivovat jako by vzdálenou plochu na počítači, která neslouží jen pro zrcadlení obrazu, ale i k ovládání telefonu. Já to využil na hraní oblíbené hry Leo’s Fortune, což můžete vidět na následujícím videu. Nabízí se tak i možnost streamovat hraní mobilních her přímo na Twitch s využitím PC.

Prostředí je jinak velmi příjemné na používání a dle mého i pěkně graficky zpracované. Velmi kladně hodnotím i lock screen s notifikacemi.

055_asus_zenfone5 073_asus_zenfone5 072_asus_zenfone5

071_asus_zenfone5 070_asus_zenfone5 069_asus_zenfone5

068_asus_zenfone5 067_asus_zenfone5 066_asus_zenfone5

065_asus_zenfone5 064_asus_zenfone5 063_asus_zenfone5

062_asus_zenfone5 061_asus_zenfone5 060_asus_zenfone5

059_asus_zenfone5 058_asus_zenfone5 057_asus_zenfone5

Závěr

Musím uznat, že Asus u Zenfonu 5 odvedl velmi dobrou práci a zbývá tedy jen doufat, že v takovémto trendu bude pokračovat i nadále. Je mi jasné, že jakmile Intel přestane dotovat mobilní Atomy, dojde ke zdražení všech zařízení, které je využívají, ale i tak si myslím, že na tom budou s poměrem cena/výkon pořád dobře.

Zenfone 5 nabízí kvalitní zpracování, poměrně vysoký výkon, slušný displej a hlavně perfektně odladěné a příjemné prostředí ZenUI, které se Asusu moc povedlo a nemám k němu snad žádnou výtku. Díky 2 GB RAM jsem nezaznamenal, že by se telefon při náročnějším používání někdy začal lagovat, běžel vždy velmi plynule, což v nižší střední třídě rozhodně není pravidlem, spíše naopak.

050_asus_zenfone5

Náročnějším uživatelům nabídne druhý slot na kartu SIM a také slot na paměťovou kartu microSD (což je teda dneska spíše samozřejmostí u střední třídy). Za dobrých světelných podmínek rovněž fotoaparát nefotí vůbec špatně, byť je kvalita fotek subjektivně malinko horší než u Honoru 3C. Líbí se mi také, že Asus nabízí k Zenfonu 5 několik barevných variant flipového obalu, který je, stejně jako v případě Motoroly Moto G, řešen přímo v podobě zadního krytu, z nějž vychází příklopná přední strana.

Nic není ideální a týká se to i Zenfonu 5. Nejvíce mi vadilo GPS. Fix trval vždy moc dlouho a často se signál ztrácel, navíc telefon chytal méně satelitů než třeba Honor 3C, Moto X a další telefony. Pokud o tomto telefonu budete uvažovat, doporučuji nebrat černou verzi. Její zadní kryt se totiž hodně patlá a otisky prstů velmi rád chytá. Asi poslední z těch „vážnějších“ nedostatků je menší hlasitost reproduktoru. Pokud byste chtěli v partě přátel pustit nahlas například nějakou hudbu, obávám se, že nějak extra neuspějete.

I přes zmíněné nedostatky jsem však toho názoru, že se jedná o vůbec nejlepší Androidí telefon v kategorii do 5 000 Kč. Dovolím si říct, že lépe vybavený a zároveň plynulejší Android do té ceny nenaleznete a to ani Motoroly s čistým systémem (Moto E a Moto G), což se mi, jakožto velkému fanouškovi tohoto výrobce, říká trochu těžce, ale je to tak.

012_asus_zenfone5

Asus Zenfone 5

Klady

  • velmi dobrý poměr cena/výkon
  • skvěle odladěné a svižné ZenUI
  • velmi dobrá kvalita zpracování
  • 2GB RAM
  • výkonný procesor
  • dobrý 720p IPS displej
  • Gorilla Glass 3
  • za dobrých světelných podmínek pořizuje dobré fotky
  • dual SIM
  • slot pro paměťovou kartu
  • notifikační LED
  • nabídka flipových krytů

Zápory

  • kontextová tlačítka bez podsvícení
  • slabší hlasitost reproduktoru
  • černý kryt se hodně patlá
  • zaměřování GPS trvá dlouho a chytá méně satelitů
  • zvukový záznam u videa

Za zapůjčení telefonu Zenfone 5 děkujeme společnosti Asus

074_asus_zenfone5

Adam Kahánek
Adam Kahánekhttp://kahanek.eu
Dlouholetý recenzent počítačového hardwaru, který se díky nadšení do mobilních technologií částečně transformuje na recenzenta telefonů a různých gadgetů.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. Mohu potvrdit. Do práce jsme pár měsíců zpět kupovali několik desítek 4,5palcových telefonů Zenfone 4 (450CG, stejná výbava jen menší displej s rozlišením 960 × 540 pixelů) a displej i výkon je super. Na skle neulpívají skoro žádné otisky, svižnost systému je parádní. Dílenské zpracování je také super. Jen ty široké rámečky okolo displeje.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře