Pátek, 17 května, 2024
DomůRecenzeAsphalt 7: Heat: pokračování legendárních závodů

Asphalt 7: Heat: pokračování legendárních závodů

Po delší odmlce vydalo herní studio Gameloft pokračování svých nejúspěšnějších arkádových závodů, které už dlouhá léta neodmyslitelně patří na mobilní platformu. Již sedmé pokračování této hry nám dokazuje, že bez diskuze patří mezi nejoblíbenější tituly.

S každým dílem roste i počet podporovaných zařízení, takže si hru může zahrát opravdu každý. Pojďme se tedy nyní podívat na to, co si pro nás studio Gameloft připravilo a na co všechno se můžeme těšit.

Hratelnost 10/10

Po spuštění hry nás čeká úvodní obrazovka, kde si můžeme vybrat z režimů Kariéry (Career), Rychlého hraní (Quick play) a samozřejmě nechybí ani multiplayer, ve kterém můžeme hrát online přes Gameloft Live, nebo lokálně přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Hned v úvodu musím pochválit lokální multiplayer.

Hledání protihráčů, kterých může být až pět, probíhá rychle, a nenastává situace, kdy se hledání ztratí nebo zasekne. To samé platí i při hraní. Nestalo se mi, že by hráč zničeno nic vypadl nebo přestal reagovat, jak tomu bývá u jiných her.

Vraťme se zpět ke Kariéře. Po spuštění nás čeká krátký tutoriál, který nás seznámí s ovládáním. Pokud by někomu nevyhovovalo, může si ho změnit v nastavení, v nabídce jsou další tři. Mně osobně vyhovuje defaultní nastavení, kde pomocí akcelometru zatáčím a plyn je nastavený automaticky, ale záleží na každém z Vás.

Po krátkém úvodním seznámení nás už čeká kariéra řidiče, kde se můžeme těšit na třináct různých pohárů, o které budeme postupně závodit. Každý pohár obsahuje několik různých závodů, například okruhy, elimination závody (vyřazovací závod – kdo je poslední v cíli tak vypadává, vyhrává ten, co se udrží na prvním místě), drifty, knockdowny (závody ve kterých máte za úkol vytlačit, co nejvíce protivníků ze silnice a to za doprovodu nádherných animací), a mnohé další.

Samotné závody jsou rozmístěné po celém světě, podíváme se například do Londýna, Miami, Paříže, Moskvy, Šanghaje ale i na Havaj a do mnoho dalších světových metropolí.

Ve hře má údajně figurovat přes šedesát licencovaných aut. Můžeme se těšit na exkluzivní značky, jako jsou Ferrari, Lamborghini, Bentley, Bugatti, Pagadi a další. Vývojáři uvádí, že se ve hře vyskytuje i legendární auto, z filmu Návrat do budoucnosti, slavný DeLorean.

Před závodem si můžeme vybrat sponzora, který nám během závodu přidává různé vychytávky. Jedná se například o přidávání nitra na úkor soupeře apod. Co se týče samotného závodu, jsme jistě zvyklí z předchozích dílů na sbírání nitra, které nám pomáhá předjet soupeře a také peníze, které nám vylepšují bankovní konto. Během závodění si můžeme nastavit kameru, která nabízí čtyři pohledy, bohužel si hra nepamatuje poslední nastavení kamery ze závodu, takže trvale se dá měnit pouze v nastavení.

V závodech figurují také zkratky, ve kterých většinou nalezneme již zmíněné nitro a peníze. Za každý závod sbíráme hvězdy, samozřejmě i zde platí přímá úměra. Čím více jsme úspěšní, tím více získáme hvězd. Hvězdy nám poté umožní přístup k dalším závodům a autům. Za úspěšně odjetý závod získáváme také peníze, za které si můžeme koupit již otevřené nové auta a lepší díly.

Tuning a úpravy aut ve hře také najdeme, bohužel jde upravovat jen vzhled jako je barva, vinyly a skla. Dále můžeme vylepšovat vlastnosti automobilu od maximální rychlosti až po brnění, nebo spíše odolnost vůči nárazu protivníka.

Celou hrou nás doprovází různé úkoly (Goals), které můžeme plnit během závodu a jsme za ně poté náležitě odměněni. Jedná se spíše o takové menší zpestření hry.

Grafika, zvuky a ovládání 10/10

Grafické zpracování hry je na špičkové úrovni. Hra těží z Retina displeje maximum. Vývojáři odvedli velký kus práce, a je zde viděl velký posun vůči Asphalt 6. Grafické zpracování se dá srovnat s Real Racingem 2. Zlepšili se i animace, které už nepůsobí tak uměle.

Hra se velmi rychle načítá, kdybych to měl srovnat s ostatními hrami, stejné velikosti (hra zabírá zhruba 1,5 gigabajtů po instalaci), tak Asphalt bude s velkým předstihem vždy první. Občas se mi stalo, že se mi úvodní animace závodu zasekávala. Hru jsem testoval na iPhonu 4S a iPadu 2. Jinak jsem nezaznamenal žádné nedostatky.

Co se týče, zvukové stránky, tak elektro soundtrack plní svůj účel a pumpuje do žil adrenalin. Každé auto poznáme díky zvuku motoru, takže žádná monotónnost nehrozí.

Komentáře neruší a spíše povzbuzují, během závodu jde slyšet i komentáře ostatních závodníků.
Co se týče ovládání, tak musím říct, že oproti Asphalt 6 došlo k výrazné změně k lepšímu, auto je ovladatelné i při vysokých rychlostech. A jak jsem již zmínil výše, můžeme si vybrat ze čtyř způsobů nastavení.

Závěrem

Dostala se mi opět do rukou jedna z nejlepších her, jaké lze v současnosti sehnat na trhu s mobilními aplikacemi. Hra mě nepřestala bavit ani po několika hodinách, hrát jsem prakticky přestal až po vybití telefonu. Proto doporučuji hru hrát v nabíječce, protože hra si z baterky ukrajuje opravdu velký kus.

Co bych hře vytknul je neustálé nucení sdílet svoje právě odjeté výsledky na sociálních sítích. Bylo by mnohem lepší, kdyby hra poskytovala možnost výsledky sdílet, ne přímo nutit. Po závodě je nutnost minimálně dvakrát potvrdit, že výsledky sdílet opravdu nechceme. Větší nedostatky jsem nenašel. Za zmínku stojí říci, že hra podporuje deset jazyků, ale bohužel češtinu mezi nimi stále ještě nenajdeme.

Hra je zatím dostupná pouze pro iOS zařízení za neuvěřitelnou cenu 0,79 ?! Podle mě není co řešit, a hru si přidávám do sbírky her, které musím mít. A dočkají se i Android uživatelé. Podle stránek Gameloft bude pro Android uživatele hra dostupná od 25.6.2012.

Odkaz na stažení

  • iOS (iPhone, iPad 0,79 ? )

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Asphalt 7 Heat/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře