Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyArchiv celého internetu Wayback Machine má nový design, listovat jím můžete i...

Archiv celého internetu Wayback Machine má nový design, listovat jím můžete i na mobilu

Internet je fenoménem moderní doby. Mnoho lidí ho považuje za samozřejmost, ale jen málokdo tuší, že tomu tak nebylo vždy. Stránky, které pravidelně navštěvujete, před pár lety třeba ani neexistovaly, nebo se nacházely v docela jiném stádiu a designu, než jste zvyklí. A právě všechny tyto změny mapuje internetový archiv Wayback Machine.

Na stránkách Wayback Machine najdete více jak 10 petabajtů dat, která obsahují záznamy o vývoji více jak 456 miliard internetových stránek. Díky Wayback Machine tak můžete zavzpomínat na staré dobré časy a dostat se k informacím a stránkám, které už dávno zanikly. Samostatnou kapitolu pak tvoří zálohování videí a softwaru v určitých vývojových stádií, díky čemuž můžete získat starší verzi programů (znáte to – novější vždycky neznamená lepší), nebo se propracovat k dávno zapomenutému softwaru včetně starých her.

Jakkoliv zní premisa Wayback Machine skvěle, doposud ji hyzdilo samotné provedení. Zmatečný design stránky doprovázely časté problémy s některými funkcionalitami, kvůli čemuž bylo prohlížení archivu spíš za trest. Nyní ovšem vyšel nový update, který všechny tyto problémy řeší a to zvlášť na mobilech a tabletech, kde byly problémy nejpalčivější. Pakliže byste se tedy rádi na chvilku ponořili do historie, už vám nic nebrání.

sva-2012

Zdroj: GIZMODO

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře