Sobota, 29 června, 2024
DomůRecenzeHearthstone: Heroes of Warcraft – karetní hit pod lupou

Hearthstone: Heroes of Warcraft – karetní hit pod lupou

Sběratelská karetní hra Hearthstone: Heroes of Warcraft je na světě už více jak rok. Z počítačů se za tu dobu dostala i na tablety s Androidem a iOS a v nedávné době dokonce i na mobily.

Z naprosto nenápadné hry se tak krůček po krůčku stal obrovský herní hit, k němuž dennodenně usedají miliony nadšených lidí. Dnes si zodpovíme hned dvě otázky. O čem tato hra je a v čem vězí její úspěch?

Jak se hraje Hearthstone?

Základem HearthStone: Heroes of Warcraft je jeden z devíti hrdinů (Warrior, Shaman, Rogue, Paladin, Hunter, Druid, Warlock, Mage a Priest). Ke každému z nich přísluší herní balíček, který si můžete sestavit i sami (což vám alespoň ze začátku moc nedoporučuji).

V každé hře proti sobě vstanou pouze dva hráči. Každý z nich si nejprve vybere svého oblíbeného hrdinu a pak i karetní balíček (pokud jich má sestavených více). Cílem hry je za pomoci karet na ruce snížit zdraví nepřátelského hrdiny ze 30 bodů na nulu.

IMG_4498

Hraje se na tahy. V každém z nich si hráč lízne novou kartu ze svého balíčku a následně vynese karty, kterými se chystá porazit soupeře. Vtip je v tom, že každá karta má nějakou spotřebu many, takže musíte plánovat a horlivě přemýšlet, jaký list se vám hodí víc, případně jaké karty při vynášení zkombinujete. Každá hra začíná s jedním bodem many. Přitom platí, že v každém dalším kole se všechny stávající body many obnoví a k nim přibyde ještě jeden navíc. Toto se opakuje do maximální hodnoty 10 bodů many.

Kartiček je spousta, každá z nich se trošku liší, v zásadě se však rozdělují do tří základních skupin. První skupinou jsou klasičtí bojovníci, druhou jsou obránci a třetí kouzla a různé specialitky. Jak už jsem se zmínila, každá z kartiček stojí určité množství many. Dále platí, že pokud karta stojí na hracím poli, má určitou sílu (počet útočných bodů) a určité množství odolnosti, respektive zdraví.

Útočné body napovídají, kolik s kartičkou naděláte škody nepřátelské kartičce či hrdinovi v případě, že na ně zaútočíte, nebo v případě, že některá kartička či nepřátelský hrdina zaútočí na ni.  Zdraví potom prozrazuje, jak je na tom kartička s životností a kolik bodů útoku přežije.

IMG_4502

Klíčem k úspěchu je znalost všech kartiček včetně těch nepřátelských a snaha o maximálně efektní řešení všech nastalých situací. Jinými slovy řečeno, hráč se vždycky musí snažit o to, aby za co nejméně bodů many, případně za co nejméně bodů zdraví udělil co největší množství bodů zranění, případně aby se zbavil co nejsilnějších nepřátelských kartiček, nebo rovnou nepřátelského hrdiny. Jestliže jste Hearthstone už někdy hráli, možná jste si těchto návazností už sami všimli.

Samozřejmě pro začátečníka je těžké přesně analyzovat, který tah je aktuálně nejvýnosnější, ale to k této hře prostě patří. Určitá zručnost přichází společně s odehranými hrami. A na dokonalou hru dosáhnou jenom ti nejtrénovanější.

IMG_4514

Proč je Hearthstone tak populární?

Hearthstone: Heroes of Warcraft pochází z pera videoherního molochu Blizzard Entertainment. Tato společnost je pověstná tím, že v podstatě vše, co kdy vydala, se záhy stalo prodejním trhákem. V měřítku Blizzardu byla Hearthstone: Heroes of Warcraft malou nízkorozpočtovou hrou, jakýmsi pidi-experimentem, který sice vznikal, ale nikdo nikde nesliboval, že vůbec někdy vyjde. Hearthstone: Heroes of Warcraft tedy mezi hráče sestoupil nečekaně, jako blesk z čistého nebe. Nikdo od něj nic nečekal, a tudíž nikdo nemohl být zklamán. To bych považovala za předskokana úspěchu.

Dalším motorem Hearthstone je široká základna fanoušků Blizzardu, které společnost přilákala na samotný výběr karet a hrdinů. Ve hře narazíte na postavy z klasické Blizzardí hry World of Warcraft. Jenže ani hrami nepolíbení hráči si na postavách a zasazení Hearthstone našli to své – univerza, která nám Blizzard představila v předešlých hrách, jsou prostě atraktivní pro všechny lidi, nehledě na to, zdali hry hrají nebo nehrají.

Samozřejmě kartičky a vůbec všechno okolo této hry jsou nádherně provedené a tak se na dění ve hře výborně kouká, i když jde pořád „jenom“ o karty. Blizzard zkrátka využili všech dostupných multimediálních možností herních zařízení a karty se tak napadají, pokud jim dojde zdraví, tak i rozpadají a všechno to tak pěkně praská a vůbec je na to radost koukat a i to poslouchat.

IMG_4513

Pro Hearthstone hraje taktéž její struktura. Ačkoliv se jedná o karetní hru, prvek náhody ve hře může být potlačený chytrými tahy. Hearthstone tak lze přirovnat třeba k pokeru, i když já jakožto dlouhodobý pokerový hráč bych se klidně přiklonila k názoru, že oproti pokeru je v ní prvek náhody ještě o něco menší. Ale to by bylo na docela jinou diskuzi. Faktem zůstává, že hru velmi rychle pochopíte (na vynášení karet nemusíte znát vůbec nic, neboť hra umí všechno pěkně poradit), ale jen velice těžko opanujete.

Dovednostní složka Hearthstone je natolik veliká, že Blizzard se své kartičky nebojí prosazovat coby progamingový titul a podporovat ji slušnými prize pooly, na což hráči slyší. A to zvlášť v případě, kdy moc dobře vědí, že na vítězství se budou podílet sami svými schopnostmi a dovednostmi. S Hearthstone ostatně už dlouho experimentují i někteří pokeroví hráči, kterým se zamlouvají menší výkyvy mezi prohrami a výhrami a samozřejmě i grafické ztvárnění. Věřte mi, zažila jsem to na vlastní kůži. A co vy? Hrajete Hearthstone, nebo jste se s ním minuli?

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Hearthstone/“/]

Pozn.: Tento článek vznikl spontánně jako zamyšlení nad otázkou, proč je Hearthstone tak populární. Původně se mělo jednat o článek, který vám přinese recenzi hry a hlavně nejrůznější tipy a triky na to, jak v této hře můžete být úspěšní. To samozřejmě zahrnuje stavbu balíčku, ale také uvědomování si hodnoty jednotlivých karet atd. Pokud byste takový článek uvítali, dejte nám vědět mailem, nebo v diskuzi. Rádi vám vyjdeme vstříc.

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. „Ve hře narazíte na postavy z klasických Blizzardích her jako je například Diablo, StarCraft, nebo World of Warcraft“
    Jiříková, když už chceš psát o nějaké hře, bylo by dobré si ji aspoň zahrát, ať víš o čem je. V pozn. píšeš, jestli náhodou nechceme recenzi s tipy a triky. Tak prosimtě. Já bych chtěl tip a trik, jak v této hře hrát za starcraft a diablo postavy ? Díky. Nechci nic říkat, ale podtitul hry je Heroes of WARCRAFT….Víš co to znamená WARCRAFT ????

    • Ach prominte, omlouvam se. Zamenila jsem Hearthstone za Heroes of the Storm, to se lidem obcas stane. Nebo vam se neco takoveho nikdy nestalo, že jste tak rozhorceny? Snad to pochopite.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře