Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyApple představí iPhone 5 s vodotryskem. Nebo vše nakonec dopadne úplně jinak?

Apple představí iPhone 5 s vodotryskem. Nebo vše nakonec dopadne úplně jinak?

Jedna z nejúspěšnějších technologických firem světa představí dnes v podvečer novou generaci iPhonu. O tom, jaký iPhone 5 bude a co všechno přinese, se spekuluje několik měsíců. Namlsaní uživatelé očekávají revoluci. Nabízí se tak logická otázka: Naplní Apple jejich očekávání?

iPhone 4S vypadal stejně jako jeho předchůdce. Největší změny se odehrály uvnitř. Telefon měl větší výkon, lepší fotoaparát a k dostání byl konečně také s 64GB vestavěnou pamětí. I přesto, že někteří uživatelé byli mírnou evolucí v mezích jablečných zákonů zklamáni, nový model se prodával podstatně lépe než iPhone 4. Apple prodal za 1. a 2. čtvrtletí dohromady 72 milionů iPhonů. Velkou měrou se na tomto úspěchu podílel právě nejnovější model 4S.

Ale zpět k dnešku. Protože do představení nového TOP modelu zbývají již pouze hodiny, pojďme si zrekapitulovat, co vše o něm víme a nevíme.

Apple pravděpodobně znovu vylepší hardware. Mohl by přijít s čipsetem čipsetem A5X, který použil již u posledního iPadu, nebo s modernějším A6. Ten by měl obsahovat čtyři procesorová jádra. Očekává se také, že se zdvojnásobí velikost operační paměti, a to z 512 MB na rovný 1 GB, a bude představena podpora technologie NFC. Velikost uživatelské paměti se patrně bude držet v tradičních mezích, a k zakoupení budou 16GB, 32GB a 64GB varianty.

Největší novinkou by měla být změna velikosti displeje. Nejprve se spekulovalo o 4,6palcové úhlopříčce. Že by ale Apple následoval trend obřích smartphonů s Androidem a Windows Phone 8 není příliš pravděpodobné.

Pokud se tedy nakonec obrazovka opravdu zvětší, tak ?pouze? nepatrně ? z 3,5 palce na 4 palce. Poslední informace hovoří o rozlišení 640 × 1136 bodů, což by znamenalo jemnost 325 ppi (bodů na palec). Šířka displeje by měla zůstat stejná, přibude pouze jeden pruh vysoký 176 px, což má zpříjemnit prohlížení webu nebo sledování videa.

Změnit by se nepatrně mohl také design. Zadní skleněná záda vypadají po estetické stránce skvěle, praktická ale nejsou. Pokud vám iPhone 4(S) spadne na zem, chtě nechtě musíte navštívit servis. Na různých zaručeně pravých fotografiích tak můžeme v posledních měsících vidět, že zadní skořápku bude tvořit kombinace materiálů kov, sklo a plast.

V případě nového modelu se také uvažuje o tom, že bude kompatibilní pouze se SIM kartami typu Nano. 30pinový konektor pak možná nahradí rozhraní citelně menší ? prý devítipinové. Zřejmě také dojde k redukci rozměrů telefonu, zejména jeho tloušťky.

V poslendích dnech se potom asi nejvíce diskutuje o tom, jak se bude nový model oficiálně jmenovat. iPhone 5 nebo prostě jen nový iPhone (new iPhone)? Více budeme vědět už za pár hodin!

Co myslíte, bude iPhone 5 vypadat skutečně tak, jak nám ukazují různé fotografie a rendery? Překvapí nás Apple nějakými novinkami, kterými konkurenci vytře zrak? Nebo se naopak uživatelé již po druhé za budou muset smířit s mírnou evolucí?

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře