Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyApple pohořel u soudu: Obdélník se zaoblenými hranami si nemůže patentovat

Apple pohořel u soudu: Obdélník se zaoblenými hranami si nemůže patentovat

V Samsungu dnes bouchají lahve od šampaňského. Společnost totiž vyhrála soud, na základě čehož jim Apple musí vyplatit rovných 382 milionů dolarů. 

Soudní tahanice se dostala až k odvolacímu soudu ve Washingtonu D. C. Zde bylo po dlouhých třech letech s konečnou platností rozhodnuto, že právo stojí na straně jihokorejského technologického giganta. Apple u soudu konkrétně tvrdil, že Samsung ukradl jeho design obdélníkového smartphonu se zaoblenými rohy.

Problém přitom nebyl v tom, že by Apple smartphone se zaoblenými rohy opravdu nevymyslel. Pes byl zakopaný spíše v tom, že obvinit někoho z kopírování není zase tak jednoduché. Učinit tak můžete pouze tehdy, pokud dokážete prokázat, že vzpomínaný design nemá vůbec žádnou funkci. To znamená, že je čistě estetickou záležitostí. Kupříkladu zaoblený tvar iPhonů dopomáhá uživatelům k lepšímu ovládání, takže design funkci plní.

Abyste soudnické finesy lépe pochopili: Kdyby někdo vyrobil smartphone, který by vypadal jako iPhone, tedy včetně jablečného loga na zadní straně smartphonu, dopustil by se krádeže designu. Jenže pokud někdo vyrobí obdélníkový smartphone se zaoblenými rohy a v trošku rozdílném designu, tedy pokud se nechá zaoblenými rohy pouze inspirovat, žádného prohřešku se nedopouští.

Bizarní patent Applu tedy po rozhodnutí soudu nejspíše navždy zmizí v propadlišti dějin.

apple-vs-samsung-battle2

Zdroj: Phone Arena

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře