Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyAplikace Záchranka slaví 3. narozeniny. Letos se rozšíří do Maďarska

Aplikace Záchranka slaví 3. narozeniny. Letos se rozšíří do Maďarska

Aplikace Záchranka slaví tři roky. Loni se napojila na další záchranné složky v Česku i zahraničí, letos přibude Maďarsko. Navíc nabídne nové technologie.

Třetí rok aplikace Záchranka se nesl v duchu velkých změn. K záchranným složkám, které je možné přes Záchranku zavolat, se po Horské službě ČR přidala i Vodní záchranná služba ČČK. Aplikace začala plně fungovat v Rakousku, před koncem roku 2018 se pak na aplikaci napojila i slovenská Horská záchranná služba. „Všechny tyto změny byly pro uživatele, kterých už je v tuto chvíli přes 850 000, velmi pozitivní. Vidíme to i v nárůstu používání aplikace. Každý den přes ni volá o pomoc čím dál víc lidí, v některých dnech systém využije až 60 uživatelů. A roste i celkový počet volání z aplikace – od března 2016 je jich už přes 30 000,“ připomíná důležitá čísla autor aplikace Filip Maleňák.

Kromě primární funkce přivolání záchranářů aplikace nabízí uživatelům i seznam AED. V současnosti aplikace obsahuje nejobsáhlejší databázi v ČR, kterou využívají jak zdravotnické záchranné služby, tak zdravotní pojišťovny, instituce, či široká veřejnost. Za tři roky se podařilo nashromáždit údaje a informace o umístění a dostupnosti 1200 automatizovaných externích defibrilátorů.

Plány do budoucna jsou minimálně pro tento rok jasné. Tým aplikace začne díky podpoře Nadace Vodafone v dubnu připravovat napojení na Maďarsko, kde vzniká samostatná aplikace. Přibydou ale i nové, v Česku dosud nevídané funkcionality. „Připravujeme aktualizaci polohy a přenos dat od volajícího i v průběhu hovoru. Bude tak možné sledovat, že například na horách zraněná osoba bloudí v kruhu. K tomuto nás inspiroval i případ z ledna letošního roku, kdy na Sněžce volali dva mladí muži o pomoc, protože je zastihla bílá tma a na dobře známé cestě se točili stále na jednom místě,“ říká Maleňák. Kromě toho vznikne v aplikaci i elektronická kniha vycházek, kam budou moct uživatelé zadat trasu své túry.

[appbox googleplay com.medicalit.zachranka&hl=cs]

[appbox appstore id1071831457]

Největší revolucí pak bude přenos obrazu z místa nehody, čímž se dostanou „oči záchranáře“ na místo události. Tato funkcionalita by měla být hotová do roku 2020. Pro operátory tísňové linky to bude vítaná pomoc, a to nejen při telefonicky asistované resuscitaci. „Plánujeme například zahájit i testování předání dat z chytrých náramků a hodinek o aktuálním stavu volajícího. Zkrátka se snažíme pomoci ve všech třech nejzásadnějších otázkách, které v průběhu telefonického hovoru operátor linky 155 pokládá, a tedy – co se stalo, kde se to stalo a komu se to stalo,“ uzavírá Maleňák. Aplikace Záchranka také plně podporuje plánované zavedení technologie AML pro linku 155. Mobilní aplikace i technologie AML se skvěle doplňují, jak lze vidět např. v sousedním Rakousku.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře