Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyAirbus se nad Londýnem jen těsně minul s dronem

Airbus se nad Londýnem jen těsně minul s dronem

Možná si pamatujete na zprávu z léta, podle které před půl rokem málem došlo nad letištěm Heathrow ke srážce osobního letadla s na dálku řízeným dronem. Nyní server Daily Mail informuje, že nešlo o ojedinělý případ.

Podle vyšetřovací zprávy organizace Airprox v červenci na stejném letišti uniklo srážce s dronem o vlásek další letadlo. Zpráva Airprox stojí především na výpovědích pilotů, podle nichž šlo o „velmi těsné minutí“, protože radar bezpilotní stroj nezachytil.

Dron se objevil na pravé straně letadla, které se 18. července ve 12:45 hodin přibližovalo k londýnskému letišti Heathrow a letělo ve výši 1 500 metrů. Bezpilotní stroj byl černé barvy a měl průměr asi půl metru. Prolétl nad pravým křídlem a a posléze kolem stabilizátoru airbusu.

„Členové posádky souhlasili, že šlo o velmi těsné minutí a že by operátor dronu neměl v dané oblasti létat v této výšce,“ uvádí ve zprávě. Airprox dodává, že šlo o situaci, která hrozila kolizí kategorie A, tedy velkou nehodou s významným počtem obětí na životech.

drone-plane-661873

Zdroj: DM

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře