Fotografujeme mobilním telefonem a videa si prohlížíme na počítači nebo tabletu. Taková je doba. Určitě jste již ale někdy chtěli ukázat rodině nebo přátelům obrázky nebo videa uložená v mobilním telefonu nebo na tabletu. Nebo jste potřebovali zobrazit obsah počítačové plochy na velké televizi. Jak na to?
Kabel, neboli drát
Cesty jsou různé, stejně jako dostupné prostředky. I když je propojení kabelem asi ten nejjednodušší způsob, který každého napadne, má logicky své stinné stránky. Jedna z nich je limit délky kabelu, takže osoba, která ovládá mobilní zařízení, musí být zpravidla blízko televizoru. Další nevýhodou může být kabel visící ze zadní části televize a obtížný přístup ke konektorům na její zadní straně. Co však zní tak jednoduše, není vždy snadné. V podstatě všechny moderní ploché televizory jsou vybaveny konektory pro připojení počítače nebo notebooku. Jak ale připojíte kabelem mobilní telefon, abyste ukázali větší společnosti fotky z výletu? Tady je už mnohdy každá rada drahá. Protože si výrobci tento stav uvědomovali, vznikl před časem standard „MHL“, který toto propojení umožňuje díky speciálnímu kabelu. Pokud vaše televize i mobilní telefon nebo tablet podporují standard MHL, máte vyhráno, stačí pouze pořídit příslušný drát a zapojit ho do správné zdířky. Některá další mobilní zařízení mají vestavěn konektor, který odesílá obrazový signál ve standardu HDMI. Potom je situace s propojením obdobná. Pokud však vaše zařízení ani jednu z možností neposkytují, musíte využít následující možnosti.
Přenos dat na paměťové kartě nebo USB flash disku
Mobilní telefon a tablet ukládá většinou pořízené fotky a videa na malinkou paměťovou kartu formátu Micro SD. Pokud chcete data přesunout nebo zobrazit na jiném zařízení, nabízí se možnost kartičku jednoduše vyndat, vložit ji do speciálního adaptéru, který snadno seženete a který z ní vytvoří větší paměťovou kartu SD (většinou znáte z fotoaparátů) a vložit ji do notebooku nebo televize. Opět platí, že většina moderních televizorů obsahuje slot pro paměťovou kartu SD. Pak už zbývá jen na paměťové kartě najít složku s uloženými fotkami či videi. Nejrozšířenější chytré telefony se systémem Android ukládají fotografie obvykle do složky nazvané „DCIM“.
Elegantní bezdrátové propojení, aneb WiDi a Miracast
Nejlepší způsob, jak zobrazit obsah mobilního zařízení na televizi, je bezesporu bezdrátové řešení. Dnešní technologie umožňují kvalitní bezdrátový přenos jak obrazu, tak i videa. Propojení notebooku a televizoru zajišťuje bezdrátová technologie „WiDi“ (Wireless Display), se kterou přišel a implementoval do některých svých čipů Intel. Platí zde obdobné pravidlo, jako u kabelového propojení, tedy že obě zařízení musí podporovat daný standard. Pokud tedy máte notebook i televizor, který ve svých specifikacích obsahuje zaklínadlo „WiDi“, můžete na počítači spustit speciální program – ovladač WiDi technologie, který naváže spojení s televizí. Nemáte-li příslušný televizor, můžete jej dovybavit. Na trhu jsou zařízení, které běžné televizi umožní přijímat obrazová WiDi data – WiDi přijímače. Ty připojíte v televizi do vstupu HDMI a další postup je stejný. WiDi však umožňuje k televizoru připojit pouze některé notebooky.
Jste-li nadšenými příznivci fotografování mobilním telefonem nebo máte-li tablet nabitý filmy, pak je pro vás jako dělaný nejnovější počin v oblasti bezdrátového přenosu dat – technologie „Miracast“. Tu mohou obsahovat jak některé nové mobilní telefony, tak i tablety, notebooky a televizory. Toto nové řešení je rozhodně nejuniverzálnější.
Samostatná kapitola Apple
Vlastníte-li počítač s nakousnutým jablkem od roku 2011, iPhone nebo iPad, můžete využít v podstatě stejných možností, jen se musíte držet v izolovaném světě Apple. iPad nebo iPhone lze připojit k televizi jak kabelem s využitím speciální redukce od Apple, tak i bezdrátově. K bezdrátovému přenosu obrazu a zvuku mezi Apple zařízeními slouží zařízení Apple TV, které připojíte k jakékoli moderní ploché televizi.
Zdroj: TZ Live PR