Znáte to každý. Koupíte si nový telefon a během pár dní je na zemi a prasklým sklem na displeji. O to větší smůla to je, když čekáte dva dny před obchodem na nový iPhone a pak vám vyklouzne při otevírání v přímém přenosu. Rok jsem používal tvrzené sklo PanzerGlass a zde jsou moje zkušenosti, které vystavily sklo i pádům v horách.
Existují sice skla přímo na mobilech, třeba Gorilla Glass, jejichž výrobce se chlubí odolností apod. Faktem je, že většina těchto skel stejně nevydrží ani pád z běžné výšky. Pak následuje výměna celého displeje (kterou dělají oficiální servisní střediska) za velké peníze, nebo většinou náročná výměna samotného skla zakoupeného někde z Číny.
Ještě před tvrzenými skly zde byly různé fólie na displej, tenké, tlusté, ale většinou ochránili jen škrábance. I tvrzených skel je dnes na trhu mnoho, od těch čínských za pár korun po ty „značkové“. Většina těch značkových má cenu do 500 korun, ale jejich tloušťka je maximálně 0,33 mm. Může to být dostačující, někteří nabízejí třeba 0,26 mm a podobně. Já jsem rok používal PanzerGlass, který má tloušťku 0,4 mm a také stojí víc.
Výhodou těchto skel je také aplikace. Nic se vám nekroutí, jen vyčistíte displej, položíte a sklo už se, dá se říci, přilepí samo. Většinou už všichni nabízejí i zaoblené hrany, takže i těch 0,4 mm výšky navíc nevypadá nijak špatně a hlavně neřeže. PanzerGlass je ze čtyř vrstev – vrchní oleofobní, samotného tvrzeného skla, plastové fólie které v případě prasknutí drží vše pohromadě a nakonec silikonové vrstvy.
Na internetu najdete mnoho videí, kde testují tvrzená skla kladivem, vrtačkou a tak podobně, ale i také pády. Pravda z vlastních zkušeností je taková, že pokud máte na displeji třeba PanzerGlass a telefon vám vypadne z kapsy, nebo nanejvýš z ruky na rovný povrch, nic se krycímu skle nestane. Můj první zářez na skle byl, když mi telefon nešťastně spadl zaoblenou hranou přímo na ostrou hranu napájecího zdroj počítače, který jsem zrovna měl na zemi. Výsledkem byla čára přes celé krycí sklo. Vše však fungovalo, sklo drželo a nemělo se tendenci odlepovat. S ním jsem vydržel dalšího půl roku.
Pak však pro PanzerGlass přišel den D. Znáte to, když nutně potřebujete něco v telefonu a on zrovna odmítá spolupracovat? To bylo pro můj Nexus 5 s tvrzeným sklem osudným. Po chvíli totiž letěl mou rukou (a ne zrovna pomalu) na zem. Jenže ne na tak obyčejnou, ale rovnou v horách na tvrdý povrch. Telefon měl takovou smůlu, že dopadl na spodní roh, displejem dolů. No na první pohled to vypadalo dost děsivě, ale sklu za 700 Kč jsem věřil.
Když přišlo na výměnu za nové sklo, byl jsem velmi mile překvapen z několika věcí. PanzerGlass nejen, že nepoškrábal sklo pod ním, což jsem očekával, ale také zůstalo pohromadě i při odstranění z telefonu. Po vyčištění displeje na něm nebyly žádné stopy po jakémkoliv pádu, přes to, že spadl na hranu, kde už původní sklo displeje není moc chráněno.
Stačilo telefon znovu vyčistit a aplikovat nové sklo. Je to rychlejší, pohodlnější a levnější způsob, než používat obyčejné fólie, které pády nezachrání. Temperované sklo vydrží i některé pády, a když se náhodou rozbije, je to cena do 700 Kč místo 1500 Kč za výměnu celého displeje v servise.
Pojďme si tedy ještě v bodech shrnout výhody tvrzeného skla, konkrétně mnou vyzkoušeného PanzerGlass:
- větší tloušťka (0,4 mm proti 0,33 nebo 0,28 mm)
- na rozdíl od fólií vydrží i nějaký ten pád
- velmi lehká aplikace bez ostřikovačů, jen položíte a trochu přimáčknete
- levnější, než výměna celého displeje
- PanzerGlass dělá i zahnutá skla, třeba pro Samsung Galaxy S7 Edge
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/PanzerGlass Nexus 5/“/]
a nebo si můžete koupit skleněnou fólii (napodebeninu) už od 20kč, ale néé, dejte radši lidem doporučení jak si koupit nějakou skleněnou fólii značkovou (která je zcela identická) 35x dráž. romu řikám psát pro lid.
Moje zkušenost s levnými čínskými „skly“ na jiných telefonech je taková, že to nic nevydrží a když to praskne, tak se to ještě rozsype a poškrábe sklo pod ním. Každý si z článku odnese své. Od informace, že temperovaná skla jsou fajn až po to, že tlustší jsou lepší.
Navíc za poslední měsíc se mi 2× při koupi čínských temperovaných skel za levné peníze (do 50 Kč) stalo, že mi přišla jen prachobyčejná fólie i přes zcela jiný popis a nakonec z prodejce vypadlo, že se omlouvá, ale že pro takový telefon se tvrzené sklo nedělá.
Btw. ač se tomu říká sklo, tak to ze skla vůbec není, je to stále plast.
Panzerglass bych nedoporucil. Aplikoval jsem jich asi 8, aplikace OK, ale jdnou vyndam telefon z kapsy a sklo melo lehke odstipnuti na hrane (jako bych hrebikem nebo kaminkem tefil hranu), v kapse nic ostreho nebylo, jenom kulaty kovovy zamek (proc nereste). Sklo se od mista poskozeni drolilo a prasklina pres roh sotva viditelna. Telefon mam jenom chvili a jeste nestacil ani spandnout na zem a sklo KO. Dalsi problem je odlepovani. Uz na dvou telefonech se zaclo odlepovat na identickych mistech (v mistech ovladani halsitosti na 6s), u hrany je prilepeny a bublina je mezi prilepenou hranou a zbytkem displeye a nejde znovu prilepit. Ted cekam kdy se to obevi na zbylich 5 telefonech. Aplikace problehla na nove telefony, takze mastnotu a necistotu lze vyloucit. Oproti tomu cinska skla drzi prilepeny, nepotkal jsem se s drolenim ci vysipanim, sklo stale drzelo pohromade i po odlepeni rozbiteho pro vymnenu za nove.