Středa, 15 května, 2024
DomůNovinkyZařízení od Motoroly na palubě Apolla 11 zprostředkovalo první slova vyřčená na...

Zařízení od Motoroly na palubě Apolla 11 zprostředkovalo první slova vyřčená na Měsíci

16. července 1969 byli astronauti Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Buzz“ Aldrin za úsvitu vyslání ze Země na palubě kosmické lodi Apollo 11 a začali tak psát historii. Důležitou roli v tomto kritickém momentě sehrál rádiový vysílač Motorola S-Band Transponder, který byl součástí velitelského modulu Apolla 11. Jednalo se o jediný komunikační kanál, který spojoval loď se Zemí a přenášel všechny zvuky z paluby stejně jako biomedicínská a telemetrická data či televizní signál.

Už od dob satelitu Explorer I v roce 1958 poskytovala Motorola své technologie Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) s cílem umožnit komunikaci a výměnu dat. V roce 1969 se Apollo 11 stalo první plánovanou lunární misí s výsadkem v historii a zaměstnanci Motoroly úzce spolupracovali s NASA na tom, aby mise dopadla zdárně. Radiový vysílač S-Band Transponder vysílal signál z paluby lunárního modulu Apollo 1 (LEM) směrem k Zemi, a to konkrétně ke třem přijímacím stanicím, kde ho FM demodulátory převedly na rádiové a televizní vysílání.

Krom toho poskytla Motorola tisícovky polovodičových součástek, pozemní sledování a 12 palubních sledovacích a komunikačních jednotek. Takzvaný „up-data link“ ve velitelském modulu Apolla přijímal signály ze Země a předával je dalším palubním systémům. Touto cestou transpondér na palubě lunárního modulu Apolla 11 přenášel telemetrická data, sledování, hlasovou komunikaci a televizní signál mezi Měsícem a Zemí. NASA využívala během posledních dekád vybavení Motorola i v mnoha dalších kosmických letech s posádkou.

V roce 2009 vydala Motorola k příležitosti čtyřicátého výročí přistání na Měsíci exkluzivní edici Motorola Aura ve speciální „nebeské verzi“. Její součástí byly i fotografie, audionahrávky a videa, které se vážou právě k této události. Cena tohoto zařízení dosahovala skoro 2 000 amerických dolarů a její první exemplář obdržel Neil Armstrong jako zvláštní dar. Zbývá jen počkat, jaké překvapení si Motorola připraví k nadcházejícímu padesátému výročí.

Zdroj: Motorola

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře