Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyŽáci natočili na tablet, jak si představují školu za deset let

Žáci natočili na tablet, jak si představují školu za deset let

Cestování v čase, všudypřítomné klony a studenti teleportující se z postele rovnou do školních lavic dominovaly v prvním ročníku soutěže pro filmařské talenty z druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií AI 2024: Škola základ života.

Celkem 44 studentských týmů ve věku 11 až 15 let v soutěži, jež vyhlásila společnost Intel ve spolupráci s Nakladatelstvím Fraus, natočilo na tablet, jak si představují školu budoucnosti. Festivalové finále soutěže v pražském Bio Oko vyneslo prvenství školnímu týmu z Gymnázia Jilemnice ve složení Sára Tomášová, Vít Ježek, Štěpán Boukal, Jan Plesník a Tereza Klimentová a jejich filmu Škola ve výtahu.

Odborná porota za účasti odborného konzultanta společnosti EDUIn Tomáše Feřteka, uměleckého ředitele Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Karla Ocha, filmového kritika Kamila Fily či studenta Marka Nováka tento film ocenila prakticky jednomyslně, zvítězil hlavně kvůli originálnímu nápadu. „Nápad s výtahem přišel náhodou, když Štěpán Boukal navrhoval teleport v telefonní budce, což ale bylo těžko realizovatelné, tak jsem telefonní budku zaměnila za výtah,“ říká členka vítězného týmu Sára Tomášová. Přestupování z výtahu do různých autenticky ztvárněných časových epoch porotce oslovilo nejvíce a dali mu přednost před komediálním snímkem se skvělými hereckými výkony Doba křemíková z Gymnázia Lovosice či minimalistické a lehce znepokojivé vizi School in 2024 od studentů táborského Gymnázia Pierra de Coubertina.

Řada snímků o škole budoucnosti vznikala v úzké spolupráci se školou, v ZŠ Masarykova v Rychnově nad Kněžnou se do vystupování před kamerou zapojili i pedagogové, ZŠ v Nýřanech využila pro natočení několika filmů svůj školní kroužek, stříbrný tým z Gymnázia v Lovosicích svou aktivitu propojil s výukou. „K práci přistupovali tvůrci filmu s nadšením v rámci semináře Člověk a média i mimo výuku. Pracovali na filmu sami bez zásahu vyučujících a námět dali dohromady přes víkend,“ uvedla Vlasta Karfíková, profesorka Gymnázia v Lovosicích. Zapojení praktické části natáčení do semináře mediální výchovy považuje za výborný nápad.

vitezove_Intel AI 2024-2

Právě perspektivu obohacení výuky o praktickou část natáčení považuje iniciátor soutěže, společnost Intel, vedle samotných filmů za největší zisk prvního ročníku. „Více než dvě stě žáků druhého stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se nechalo inspirovat naší výzvou a s pomocí tabletů natočili svou představu, jak bude vypadat škola za deset let. Může existovat lepší důkaz, že tablety a obecně počítače nemusí sloužit jen k pasivnímu trávení volného času?“ konstatuje Pavel Svoboda.

Organizátoři soutěže dostávají ze škol pozitivní zpětnou vazbu, že se studenti s nadšením proměnili v scénáristy, kameramany a stříhače. Pro vybraných patnáct týmů byla motivací účast ve finále, kde nešlo jen o zajímavé ceny – vítězové si odvezli tablety Asus Memo Pad s procesory Intel pro sebe a svou školu, druzí v pořadí aplikace pro výuku angličtiny na tabletech Language Chapters z Fraus Media – ale především atmosféra festivalu s velkým plátnem, moderátorem Lukášem Hejlíkem a dalšími mediálními osobnostmi v porotě.

„Osobně se mi na festivalu líbil celkový styl a přístup: nebyla to prvoplánově dětská soutěž, takže se děti cítily docela důležitě. Celou cestu z kina se bavily o tom, jak to uděláme příští rok,“ s nadějí shrnuje Zuzana Richtermocová ze ZŠ Londýnská v Praze 2.

Soutěž AI 2024: Škola základ života – pořadí oceněných snímků:

Škola ve výtahu, Gymnázium a SOŠ Jilemnice

Doba křemíková, Gymnázium Lovosice

School in 2024, Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor

Škola základ státu, Gymnázium Jana Nerudy, Praha

Všední školní den, GOAP Znojmo

Divácká cena za největší počet zhlédnutých snímků:

Anička, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, 2890 zhlédnutí

Škola za deset let, ZŠ Masarykova Rychnov nad Kněžnou, 2842 zhlédnutí

The Past, Gymnázium Nad Štolou, Praha 7, 1456 zhlédnutí

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

5 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, bylo by dobré opravit drobnou chybu v názvu Jilemnice (protože se píše s „i“ a ne „í“) děkuji

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře