Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenzeWorld of Tanks Blitz: MMO pro mobily v nejlepší formě

World of Tanks Blitz: MMO pro mobily v nejlepší formě

Fenomén World of Tanks konečně dorazil i na naše mobilní zařízení, konkrétně za platformu iOS, kde si říká World of Tanks Blitz. Povedlo se Wargamingu při kuchtění mobilního levobočka naložit do kotlíku všechny potřebné ingredience, nebo bude Blitz za svým velkým bratrem pokulhávat?

Odpověď na tuto otázku není třeba odkládat a zbytečně dlouho vás tak natahovat. Všichni totiž moc dobře víme, že Wargaming je mistrem svého oboru. Jediná hrozba stran převedení tankových bitev na naše mobily tak spočívala v agresivním free-to-play modelu. A toho se dámy a pánové z původně běloruského vývojářského studia, které začínalo tvorbou hardcore turn-based strategií, naštěstí vyvarovali.

Stejně jako World of Tanks je tedy mobilní World of Tanks Blitz F2P MMO s tanky, kterou můžete hrát a zároveň i vyhrávat zdarma. Lepší vybavení si ve hře za skutečné peníze sice můžete dokoupit, jenže pokud máte obě ruce levé, od prohry vás nezachrání ani rozbité prasátko, či nově otevřený kontokorentní úvěr ve vaší bance.

IMG_1960

Když to sviští na bojišti

V současné době je hráčům k dispozici jeden jediný mód. V něm proti sobě stojí dva týmy po 7 hráčích. Tyto dva týmy mají za úkol zabrat a po určitou dobu udržet vyznačené území, nebo v tom samém zabránit svým protihráčům. K vítězství pak samozřejmě vede cesta i přes pobití všech nepřátelských tanků.

V praxi to vypadá tak, že se se svými spoluhráči narodíte na bojišti a rozjedete se do všech směrů, což udělají i vaši protihráči. Poté se vám podaří šikovně prosmýknout na označenou zónu, kde se zabukujete a po čas odpočítávání se pokusíte vydržet nápor protihráčů, nebo se jmete kosit nepřátelské tanky, které vyznačenou zónu zajaly před vámi.

IMG_1963

Úspěšnost vašeho snažení samozřejmě závisí nejen na umění vašem, ale i na schopnostech a dovednostech vašich spoluhráčů a protivníků. Budete-li mít trošku štěstí, během hry se spřáhnete s chápajícím jedincem, který v posledních sekundách soupeřových snah o udržení zóny bude stát po vašem boku a v posledních sekundách boje nehodí čelem vzad a nerozjede se někam do neznáma. Jestliže však zrovna bude váš smolný den, budete nuceni hrávat s jelity, která třeba ani nerozeznají přátelské tanky a tak je v nejvíce vypjatém okamžiku přistihnete, kterak namísto střelby do vašich nepřátel stojí za vaším zadkem a snaží se potají rozpižlat vás. Ano, i to se v této hře stává.

Obchodování mimo frontu

Výše napsané není myšleno hanlivě. Abych se přiznala, i já jsem byla párkrát za pořádné jelito. I přestože se tanky většinou ovládají poměrně dobře, bez potřebného tréninku se v terénu můžete zaseknout a namísto jízdy určitým směrem se začít točit dokola a nevíte jak z toho ven (pro šikovnější hráče jde o prvek zjednodušení a rychlejšího manévrování). Zvyknete si, ale chce to grif.

Stejně dobře si zvyknete na skrývání se za překážkami a v křoví, bohužel jednotlivé bojové arény, mezi nimiž najdete bojiště v poušti, v horách, v industriálním městě, na venkově a na mnohých dalších místech, nejsou zase tak členité a určitě by jim slušelo pár důmyslných úkrytů navíc. Takto můžete vjet třeba do keře, jenže on tam je většinou široko daleko sám a soupeři pak nemají problém vás najít a odpravit.

IMG_1958

Za každou akci jste na konci hry odměněni body a zkušenostmi. Za zkušenosti vybavujete své stávající tanky lepšími díly, nebo získáváte možnost nákupu nových tanků, peníze pak vedle nových přírůstků do vašeho vozového parku budete utrácet za konzumovatelné předměty, náboje a vybavení. Náboje a konzumovatelné předměty jsou pouze na jedno použití, vybavení je dlouhodobé, ale také o poznání dražší. O herní měnu však není nouze, zvlášť pokud se vám alespoň jednou za čas podaří být součástí vítězného týmu.

Za skutečné peníze lze pořídit nové tanky, herní měnu, nebo prémiový účet, díky němuž vám herní měna a zkušenosti, které získáte na bojišti, budou na kontě přibývat rychleji. Jak už jsem se ale zmínila, peníze ve hře ani náhodou nevyváží um. Ten je ve World of Tanks Blitz tou jedinou komoditou, která se vyvažuje zlatem.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/world of tanks blitz/“/]

Hodnocení: 9/10

Verdikt:

  • World of Tanks na mobilech se skvěle hraje, jenom by mohla být trošku variabilnější. Vzhledem k dosavadním aktivitám Wargamingu je ovšem téměř jistota, že se nějakých těch vylepšení a rozšíření dočkáme.

Co se mi líbilo:

  • free-to-play, ne pay-to-win
  • do hry se dostanete rychle
  • hora tanků a možností jejich vylepšení
  • spousta prostředí

Co se mi nelíbilo:

  • prostředí jsou dost strohá
  • jediný herní mód
Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře