WikiLeaks naznačují, že za útokem na Macrona je Rusko


WikiLeaks naznačují, že za útokem na Macrona je Rusko

Za únikem dokumentů nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je zřejmě Rusko. Tvrdí to alespoň portál Wikileaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných informací.

V metadatech k uniklým materiálům se podle serveru objevuje jméno pracovníka bezpečnostní společnosti spojené s ruskou vládou – devětkrát v nich je uvedeno v azbuce jméno Georgij Petrovič Roška. Podle Wikileaks jde o zaměstnance společnosti Evrika, která dříve získala od ruské tajné služby FSB licence k činnosti zaměřené na ochranu státního tajemství

Ukradené e-maily, snímky, faktury a další dokumenty se objevily na internetu dva dny před nedělním rozhodujícím kolem francouzských prezidentských voleb. Zástupci Macronovy kampaně potvrdili, že jde o výsledek masivního a koordinovaného hackerského útoku, jehož obětí se Macron stal před několika týdny.

Následně francouzské úřady kvůli možnému ovlivnění druhého kola prezidenstkých voleb (v nich nakonec uspěl Macron; pozn. aut.) zakázaly sdělovacím prostředkům o uniklých dokumentech zveřejňovat podrobnosti.

The following two tabs change content below.

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.