Neděle, 14 dubna, 2024
DomůNovinkyVzniká první kombinovaná LTE a satelitní síť pro letecké pasažéry v Evropě....

Vzniká první kombinovaná LTE a satelitní síť pro letecké pasažéry v Evropě. Pokrytí vzdušného prostoru ČR zajistí T-Mobile

Společnosti Deutsche Telekom a Inmarsat oznámily strategické partnerství na vybudování European Aviation Network (EAN). Cestující v Evropě tak získají možnost vysokorychlostního připojení k internetu během letů.

Na projektu se budou podílet i dceřiné firmy včetně T-Mobile Czech Republic, která zajistí pokrytí vzdušného prostoru České republiky.

EAN kombinuje připojení ze satelitu firmy Inmarsat s pozemní LTE sítí skupiny Deutsche Telekom. Tato první kombinovaná satelitní/LTE síť na světě byla vytvořena s ohledem na rostoucí nároky pasažérů na nejrušnějších trasách v Evropě. Nabízí dlouhodobé řešení internetového připojení na palubě, které je svou dostatečnou kapacitou, rychlostí a pokrytím srovnatelné s domácím vysokorychlostním připojením.

Pozemní LTE síť skupiny Deutsche Telekom se bude skládat z přibližně 300 vysílačů – několik desítek z nich zajistí pokrytí vzdušného prostoru České republiky, které bude mít na starost T-Mobile Czech Republic. Půjde o LTE vysílače s dosahem více než 80 km (na rozdíl od těch konvenčních s dosahem do 10 km), jež dokážou přenášet data do provozní výšky osobních letů, přičemž se flexibilně přizpůsobí jejich rychlosti.

Satelit je navržen tak, aby nabízel inovativní mobilní satelitní služby (MSS) aeroliniím, které létají na vytížených evropských trasách. Inmarsat má ve všech 28 členských státech EU přiděleno spektrum 30 MHz (2 × 15 MHz) v pásmu S.

Ke kombinaci pozemní sítě se satelitním připojením bude docházet nad letovou hladinou 3 000 metrů. Přepínání mezi oběma typy připojení se bude dít automaticky prostřednictvím systémů v kabině letadla, aniž by docházelo k jakémukoli rušení se systémy na palubě.

První evropskou leteckou společností, jež inovativní služby připojení v praxi využije, bude Lufthansa. V létě 2016 spustí na palubách svých evropských letů nejnovější satelitní službu vysokorychlostního připojení založenou na technologii Inmarsat. Na základě tohoto strategického partnerství se Lufthansa zavázala ke zkušebnímu provozu European Aviation Network od roku 2017.

p_8002

n_22483_8005Zdroj: T-Mobile

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře