Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeVýběr novinek za minulý týden, které byste neměli přehlédnout #7

Výběr novinek za minulý týden, které byste neměli přehlédnout #7

Podívejte se na souhrn nejzajímavějších událostí, které přinesl minulý týden a které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Apple, který je v posledních měsících známý jako iniciátor mnoha soudních sporů, o sobě znovu dal vědět. Momentálně mu v žaludku leží polský řetězec supermakertů A.pl. Americké firmě vadí nejen název domény (web najdete na adrese a.pl), kterou používá, ale také logo Fresh24, jehož podstatnou část představuje jablko.

Apple proto požádal již na konci srpna polský patentový úřad (Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej) o zrušení značky firmy A.PL Internet S.A. Polský řetězec však již dal najevo, že se bude všemi dostupnými prostředky bránit a jeho šéf uvedl, že nařčení ze strany Applu je absurdní.

I když nyní změníme téma, u cupertinského kolosu ještě zůstaneme. Firma minulý pátek spustila předobjednávky nového iPhonu 5 a zájem uživatelů byl natolik silný, že během hodiny všechny kusy, které měla v zásobě, vyprodala. Nejvyšší vedení, včetně generálního ředitele, si jistě spokojeně mne ruce. O nový model je i přesto, že přinesl pouze dílčí vylepšení, ohromný zájem.

Za první víkend Apple zaznamenal prodej 5 miliónů těchto zařízení. Celková poptávka prý výrazně převýšila možnosti dodávek. Firma to uvedla v dnešním sdělení.

Google zakázal Aceru představení mobilního telefonu s operačním systémem Aliyun, jehož autorem je Alibaba. Aliyun je sice derivátem Androidu, není s ním ale kompatibilní. Google nekompromisně upozorňoval na to, že nekompatibilní verze oslabují již tak křehký ekosystém.

A Aceru zaslal oznámení, v němž jej upozornil, že pokud telefon se systémem Aliyun uvede, ukončí s ní spolupráci, která souvisí s jeho systémem. Tchajwanský výrobce cukl a k představení telefonu CloudMobile A800 nakonec nedošlo.

Operační systém Windows Phone 8 je hotový a míří na nové mobilní telefony, oznámila společnost Microsoft. V obchodech se mají první mobily s Windows Phone 8 objevit již na začátku listopadu. Na výrobce a operátory proto čeká ještě hodně práce, aby vše stihli vyladit k dokonalosti. Operační systém Windows Phone 8 je pro Microsoft zřejmě ta úplně poslední šance, aby se prosadil na mobilním trhu. Svou budoucnost na něj rovněž vsadila finská Nokia.

Samsung ve svých nových reklamách znovu útočí na iPhone 5 a příznivce Applu. Zejména pak spot, v němž použil slogan ?It doesn?t take a genius? (není třeba být géniem), vzbudil hodně pozornosti. Na korejského výrobce se valila kritika ze všech stran, schytal to nejen od řady technologických serverů, ale později mu to jablíčkáři vrátili i s úroky na jeho profilu na Facebooku.

Správce oficiálního profilu se fanoušků zeptal: ?Kdybyste si mohli na opuštěný ostrov vzít jen jedno elektronické zařízení, které by to bylo??. A ti ve velkém začali odpovídat. Jenže namísto Galaxy S III se v odpovědích z 90 procent objevilo slůvko iPhone (5). Inu, kdo s čím zachází, s tím i schází.

Nokia na svém oficiálním blogu v bodech vysvětlovala, proč byste místo iPhonu měli dát přednost jejímu telefonu Lumia 920. Dle evropského výrobce má Lumia 920 lepší fotoaparát, větší a kvalitnější displej, podporuje bezdrátové nabíjení a bude se prodávat v pestrých barvách (červené, žluté, šedé, bílé a černé), zatímco iPhone 5 je pouze černý nebo bílý. Největším plusem nových Lumií je prý operační systém Windows Phone 8. iOS je dle Nokie nudný a okoukaný, zato WP8 podle ní srší novotou, je prostě cool.

Cena akcií americké společnosti Apple se minulý týden poprvé vyšplhala na 700 dolarů. Přispěla k tomu zpráva o silné poptávce po novém mobilním telefonu iPhone 5.

Motorola představila žiletku Razr i s 2GHz mikroprocesorem od Intelu, americké společnosti zabývající se vývojem mikroprocesorů. Jde tak vůbec o první smartphone na světě, v němž tepe SoC jednotka na takto vysoké frekvenci. Použitý čip Atom podporuje technologii Hyper-Threading, takže i přesto, že má aktivní p

ouze jedno fyzické jádro, dokáže zpracovávat najednou dvě vlákna. Droid Razr i by měl stihnout s přehledem lukrativní předvánoční trh. V prodeji se snad ukáže už v říjnu.

Matias Duarte, současný šéf týmu pro vzhled a uživatelské prostředí Androidu, byl zařazen mezi padesát nejvlivnějších designérů. Na jeho profilu na službě Google+ se proto zakrátko objevila řada gratulací a s nimi i plamenná diskuze na téma nedokonalosti Androidu, kterou rozdmýchal kritický článek na serveru Android Central.

?Je to pravda, stále máme spoustu věcí, které jdou udělat. Osobně cítím, že jsem se dostal jen do třetiny toho, kde bych chtěl jednou Android, co do konzistence, rychlosti reakcí a uhlazenosti, mít,? reagoval Duarte na kritiku.

Malý chlapec chtěl na iPadu porazit temné monstrum, namísto toho však ?vyluxoval? dědečkovu kreditní kartu. Ne, to opravdu není vtip. Šestiletého Willa jednoho dne zcela pohltila hra Monster Island, na kterou narazil na iPadu, když prováděl jeho pravidelnou kontrolu.

Potíž však byla v tom, že dědeček měl v tabletu nastavené automatické heslo pro App Store a iTunes. V ten okamžik se před malým Willem otevřel svět nekonečných možností. A opravdu se činil, za několik dní utratil pomocí systému mikrotransakcí dva tisíce liber. Starý pán se na vnuka ale nezlobí. Požádal totiž Apple o vrácení peněz, ten s požadavkem souhlasil.

Seznam článků:

zp8497586rq
Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře