Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyNa volební weby útočili hackeři, potvrdil statistický úřad

Na volební weby útočili hackeři, potvrdil statistický úřad

Za sobotní výpadek webů Českého statistického úřadu, kde byly zveřejňovány výsledky voleb, mohli hackeři. ČSÚ o tom informoval v tiskové zprávě.

„Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz,ׅ“ sdělili statistici.

DDoS je zkratka anglického Distributed Denial of Service. Jde o techniku kybernetického útoku, při kterém se velké množství počítačů začne připojovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne takový nápor a zkolabuje. Pro uživatele se potom napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Výpadky v sobotu trvaly asi hodinu, pak se v menší míře opakovaly. Útoky se podařilo úplně odklonit až kolem půl páté. Důležité je, že útok se nijak netýkal zpracování výsledků a dat ze sběrných míst na statistický úřad.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře