Sobota, 8 června, 2024
DomůNovinkyVIDEO: Po 10 letech znovu uviděl svou ženu, vdečí za to bionickému...

VIDEO: Po 10 letech znovu uviděl svou ženu, vdečí za to bionickému oku

Elektronický implantát umístěný na sítnici dokázal alespoň z malé části navrátit zrak devětašedesátiletému muži ze Spojených států. Za vším přitom stojí speciální brýle, v nichž je zabudována malá video kamera a přenašeč.

Když Allen Zderad přišel kvůli závažnému onemocnění sítnice o zrak, ani ve snu jej nenapadlo, že mu ho částečně vrátí bionické „oči“, které nedávno vyvinuli vědci. Stačilo si jen nasadit brýle a Allen po deseti letech spatřil alespoň obrysy své ženy.

Speciální přístroj tvoří pár jakýchsi slunečních brýlí vybavených miniaturní kamerou, elektronickým zařízením zpracovávajícím vizuální údaje a systémem, který je bezdrátově přenáší do elektrod na sítnici. Impulzy stimulují zdravé buňky v sítnici, které ještě v oku zůstaly, a dostávají se do zrakového nervu. Vizuální informace putující do mozku je v něm pak přeložena do světelných obrazů, a umožňuje tak částečný návrat zraku.

Na okamžik, kdy Allen po 10 letech opět spatřil svou manželku, se můžete podívat níže. Už dopředu upozorňujeme, že celé video je hodně emotivní.

Zdroj: The Guardian

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře