Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyVIDEO: Pilot během letu posílal textové zprávy, ohrozil stovky lidí

VIDEO: Pilot během letu posílal textové zprávy, ohrozil stovky lidí

Pilot letecké společnosti byl během povinné pauzy zachycen přitom, jak posílal textové zprávy a brouzdal po internetu. Problém byl v tom, že letadlo v tu dobu bylo na cestě z Charlotte do Tampy, tedy tisíce metrů nad zemí. 

Většina leteckých společností svým pasažérům během letu dovoluje používat mobilní zařízení, ta však musí být v režimu „Letadlo“. V tomto režimu jsou smartphony a tablety sice zapnuté, ale nepřijímají a nevysílají signál, takže letadlu a jeho navigačním přístrojům nemohou nijak uškodit.

Pokud byste si jako zmiňovaný pilot chtěli z paluby letadla poslat pár SMSek, nebo například zasurfovat na internetu, musíte z režimu „Letadlo“ přejít do klasického režimu. Používání telefonu na palubě letadla v tomto režimu může být vysoce nebezpečné, neboť radiové vlny vysílané mobilním zařízením mohou zcela rozhodit navigační přístroje letadla jako jsou například výškoměry.

Piloti jsou v tomto směru velmi pečlivě školení, takže jednání tohoto jedince je až zarážející. Právě pilot by měl zajistit, aby žádný z cestujících během letu neměl mobil v klasickém režimu spuštěný.

Dá se říci, že tento pilot vědomě ohrozil stovky cestujících na palubě letadla, což si myslí i ředitel společnosti, která letadlo vlastní. Výtečník tak pravděpodobně bude potrestán a možná i propuštěn.

A jedna malá rada na závěr. Pokud během svého letu zahlédnete člověka, který si počíná stejně jako zmiňovaný pilot, a budete mít obavy o svou bezpečnost, stačí na jeho jednání upozornit letušku.

https://www.youtube.com/watch?v=hlapPyeW3Bk

Zdroj: Phone Arena

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. Letový režim nemusí být zapnutý. Podle FAA v tom není žádný bezpečnostní problém…

  2. Tohle je opravdu kvalitní žurnalistika! Pilot s telefonem není pilotem v aktivní posádce, ale pouze sedí na jumpseatu a NIJAK se nepodílí na provedení letu. Dále by mě velice zajímalo, jak by mohl cestující během letu natáčet takto z blízka pilota na jumpseatu, když dveře do kokpitu musí být zavřené a cestující všichni na svých místech a připoutáni. A pokud takto dále chce psát bludy, tak výškoměr je barometrický přístroj a nijak mobilem být ohrožen nemůže (což ostatně žádná část avioniky), paní redaktorka zřejmě mluví o radiovýškoměru. Jenže ani ten nemůže být ohrožen, protože celé haló o mobilech vzniklo pouze a jen z toho, že mobilní telefon nemá certifikaci, razítko pro použití v letadle, což ale v žádném případě neznamená, že by zapnutý telefon a posílání zpráv kohokoliv ohrozilo. Profesionální novinařina jako ta vaše může tomu klukovi zničit život, takže pokud o tématu nic nevíte, tak prosím v redakci najděte někoho, kdo letadlo viděl nejlépe jinak než na obrázku…

  3. Jak psal Petr, ve směs je to blbost. A to nemluvím o tom, když jste v 10 km nad zemí a letité rychlostí 800 až 900km/ho není možné aby telefon příjmu signál z BTS. Antény nemají tak velký vertikální vyřazovací úhel a v konečném důsledku ani výkon. Nemluvě o tom, že trup letadla funguje jako Faradayova klec tudíž blokuje signál. Dále pokud vím, tak v severní Americe hodně aerolinií již nyní poskytuje WiFi na palubě a mám pocit, že snad už i je možné telefonovat pomocí svého telefonu, v letadle je nano BTS.
    Navíc se mi zdá, že tento článek je odněkud převzatý a přeloženy. Přes tím než se do něčeho člověk pustí měl by si udělat menší průzkum ; -)

  4. Používání WiFi je už možné i v Evropě Norwegian air shuttle to poskytuje na všech evropských letech.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře