Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyVideo: Auta zjistí, že jste pili a zablokují řízení

Video: Auta zjistí, že jste pili a zablokují řízení

Řízení pod vlivem alkoholu má na svědomí životy tisíců lidí. Nejnovější technologie by tento problém mohla jednou pro vždy vyřešit.

Zavedení technologie jako povinné výbavy všech automobilů aktuálně zvažuje americké ministerstvo dopravy. Pokud návrh projde, automobily v USA by povinně měly být vybaveny dvěma senzory. První by byl klasický analyzátor dechu, který by se nacházel přímo ve volantu, tím druhým potom infračervený snímač skenující kůži řidiče po styku s tlačítkem pro nastartování vozidla. Dvojice senzorů by samozřejmě měla s přesností zjistit, zdali řidič splňuje zákonnou normu pro řízení automobilu (v USA je to 0,08 promile, pro mladistvé do 21 let 0 promile) a následně automobil nastartovat, nebo ho v případě opilosti řidiče zablokovat.

Technologie je zatím pouze ve fázi vývoje. Jelikož ji ale podporují i známé automobilky včetně například BMW a Fordu, je docela možné, že se  mezi lidi opravdu dostane a že to nebude trvat zase tak dlouho. Ostatně podobný koncept představila automobilka Nissan už v roce 2007, kdy se alkohol v krvi analyzoval prostřednictvím řadící páky.

Co si o tom myslíte? Chtěli byste, aby po světě jezdili proti-alkoholní automobily?

https://www.youtube.com/watch?v=yykyT4YRw4A

Zdro: The Verge

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře