Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyVIDEO: 5 věcí, které jsou čistější než váš smartphone

VIDEO: 5 věcí, které jsou čistější než váš smartphone

Mobilní maniaci, pozor! Věděli jste, že dotykové obrazovky chytrých telefonů obsahují jednadvacetkrát víc bakterií než záchodové prkénko?

Vyplývá to ze studie americké univerzity ve Stanfordu zveřejněné lifestylovým serverem Mashable. Ten výsledky shrnul do pěkného videa (je sice staršího data, ale stále aktuální!), kde se krom zmiňovaného mobilního telefonu objevuje též záchodové sedátko, miska pro psa, kuchyňská deska, dotyková obrazovka terminálu a klika u dveří. Bakterie, které byly z těchto věcí sejmuty a analyzovány, smartphonu přiřkly jasné prvenství.

V průměru se na dotykové obrazovce telefonu nachází na každém čtverečním palci (asi 6,5 cm²) 25 107 jednotek bakterie, zatímco na záchodovém prkénku jich je v průměru jen 1 201. V psí misce na žrádlo přebývá 2 085 bakterií na jeden čtvereční palec.

Na dotykovém terminálu se na jednom čtverečním palci běžně nachází 1 700 jednotek bakterií a na klice potom 8 643 bakterií.

Co s tím? Smartphony a tablety bychom měli pravidelně a důkladně čistit, abychom výskyt bakterií, které mohou způsobit řadu zdravotních komplikací, minimalizovali. Přenosu nemocí zabrání také častější mytí rukou.

Zdroj: mojandroid

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře