Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyVelká vlaková loupež v digitálním světě: Hackeři okradli banky o miliardu dolarů!

Velká vlaková loupež v digitálním světě: Hackeři okradli banky o miliardu dolarů!

Společně s tím jak se digitalizuje svět, digitalizují se také drobní zlodějíčci, i pořádní zloději. Problém kyberkriminality je den ode dne palčivější. Dokazuje to i útok zatím neznámé hackerské skupiny, která banky nepozorovaně okradla o miliardu dolarů. 

Hackerská skupina údajně navrhla program s názvem Carbanak, kterým postupně nakazila bankovní instituce po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Hackeři cílili na nejslabší články systému, tedy na samotné zaměstnance bank.

Celá akce začala klasicky otevřením nakaženého emailu. Zaměstnanci tímto způsobem jeden po druhém natahali do systému nebezpečný malware, který se uvnitř jejich počítačů uhnízdil a aby za sebou zametl stopy aktivní začal být až po 2-4 měsících od nakažení.

Prostřednictvím tomuto malwaru hackeři sledovali aktivitu zaměstnanců při práci na počítačích a jednoduše tak odpozorovali hesla i samotné postupy bank při převodech peněz. Následně už jim v cestě nestálo vůbec nic. Díky získaným informacím se hackeři pohodlně a mnohdy opakovaně nabourávali do počítačových systémů bank a na své účty nepozorovaně převáděli různě velké peněžité částky. Vedle toho si velké sumy peněz nechávali vyplácet i z bankomatů.

Celková škoda byla vyčíslena na jednu miliardu dolarů. Informoval o tom Kaspersky Lab, který na tuto skutečnost údajně přišel.

V současné době se případem zabývá FBI, Europol i Interpol. Vyšetřovatelé uvedli, že pachatelé pocházejí z Číny, Ruska, Ukrajiny a dalších evropských zemí. Bližší informace však nejsou známy.

carbanak1

carbanak-mapa

Zdroj: TZ Kaspersky Lab

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře