Středa, 15 května, 2024
DomůNovinkyVědci vypustili do vesmíru smartphone Google Nexus One

Vědci vypustili do vesmíru smartphone Google Nexus One

Lety prověřený mobilní telefon Nexus One, na který nedá mnoho uživatelů stále dopustit, se vydal do vesmíru, kde bude řídit miniaturní satelit STRaND-1 CubeSat. Na smartphonu poběží řada aplikací určených pro sběr vědeckých dat. Vědci také vyzkouší několik zajímavých technologií.

Aplikace Postcards from Space využívá fotoaparát telefonu, programy iTesla a Strand Data zase slouží k měření síly magnetického pole v okolí telefonu a zobrazení telemetrických informací na displeji.

Satelit Strand-1 má rozměry 30 × 10 × 10 cm a hmotnost 4,3 kilogramu. Mimo fotoaparátu telefonu využije i jeho akcelerometr a bezdrátové moduly.

Dle britských vědců je cílem projektu kromě otestování funkčnosti komponent, které se používají v telefonech, také využití nových technologií, například pohonného systému WARP-DRiVE (Water Alcohol Resistojet Propulsion Deorbit Re-entry Velocity Experiment).

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře