Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyVáš mozek by v budoucnosti mohl nahradit složitá hesla

Váš mozek by v budoucnosti mohl nahradit složitá hesla

Vědci z Binghamton University přišli na to, že počítače dokáží identifikovat osoby jen podle toho, jak jejich mozek reaguje na určitá slova. V budoucnosti by díky tomu mozek mohl být používán namísto hesla. 

Vědci k experimentu přizvali celkem 45 lidí. Těm rozdali listy se 75 zkratkami jako například FBI, CD, DVD atd. a nechali je tyto zkratky číst. Během čtení nahrávali mozkovou aktivitu, respektive aktivitu té části mozku, která je odpovědná za čtení a rozpoznávání slov. Po skončení experimentu mozkové reakce jednotlivých lidí přiřadili ke skupině písmen a zjistili, že mozek každého subjektu na zkratky reagoval natolik odlišně, že je počítač dokázal identifikovat.

Úspěšnost experimentu dosáhla rovných 94%. Pro použití v ostrém provozu to sice není zrovna moc, ale jako výsledek experimentu to stačí. Nyní mají vědci spoustu práce s vylepšováním a přivedením technologie mezi lidi.

Faktem je, že záznam mozkových vln by jednou mohl nahradit otisky prstů. Má totiž hned dvě ohromné výhody – zaprvé není třeba nikam vkládat prst. Zadruhé pokud vám někdo ukradne „otisk“ mozku, není to takový problém, jako kdyby vám ukradl otisk prstu. Mozek totiž může být soustavným učením přeprogramován, takže zlodějům budou získaná data k ničemu.

mozek-1

Zdroj: TC

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře