Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeiOS 9 prodlouží výdrž baterie u iPhonů a iPady naučí multitasking

iOS 9 prodlouží výdrž baterie u iPhonů a iPady naučí multitasking

V San Franciscu byla včera zahájena vývojářská konference WWDC. Americká společnost Apple na ní představila hned dva nové operační systémy – pro Macy novinku zvanou El Capitan a v pořadí již devátou generaci mobilní platformy iOS, která přináší především nový multitasking pro iPady a lepší výdrž baterie pro iPhony.

Jedním z hlavních bodů úvodní keynote konference WWDC bylo uvedení operačního systému iOS s pořadovým číslem 9. Nový software láká na řadu novinek. Mezi ty nejdůležitější patří zvýšení výdrže baterie o jednu hodinu a úsporný režim, který v případě nouze mobilním zařízením s logem nakousnutého jablka přidá další tři hodiny výdrže.

Velkého vylepšení se v iOS 9 dočkala virtuální asistentka Siri. Ta má novou grafickou podobu a je výrazně chytřejší než v předchozí verzi systému. Tak například dokáže vytipovat oblíbenou hudbu podle toho, kde se zrovna nacházíte. Díky funkci Proactive se pak naučí, jak váš telefon používáte a bude vám doporučovat vhodné aplikace ve vhodnou dobu. Siri vyhledá nyní také fotky z konkrétního času a místa. Stačí vyslovit např. příkaz „ukaž fotky ze San Francisca z června“.

Mapy – další aplikace, která prošla vylepšením – nově dokáží zobrazovat přímo v mapách linky městské hromadné dopravy. Tato funkcionalita však bude zprvu dostupná pouze ve vybraných zahraničních městech.

Změnami v iOS 9 prošlo také vyhledávání přes SpotLight, které se přesunulo zpět na místo, kde se nalézalo do iOS 6, tedy na obrazovku nalevo od aplikací. Vývojáři Applu inovovali i platformu HomeKit a aplikaci Poznámky, která umí formátování, vkládání seznamů a kreslení. Poznámky mohou být nově také sdílené!

5_575px6_575pxipad_575px

Asi nejvýznamnější změnou iOS 9 je multitasking pro tablety iPad, kterému v Applu říkají SplitOver. Tato funkce umožňuje spustit další aplikaci bez toho, abyste původní museli opustit (rozvržení je 70 procent pracovního okna a 30 procent pro boční lištu). Dostupná bude pro zařízení iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2 a iPad mini 3. Další možností je rozdělení plochy na dvě poloviny (SplitView), ale této funkce budou moct využít jen majitelé iPadu Air 2, který má jako jediný z jablečných přístrojů ve výbavě 2 GB RAM.

Nový iOS 9 půjde nainstalovat na všechny iPhony a iPady, na kterých běží iOS 8. Podporován tedy bude dokonce i iPad 2 a iPhone 4S. Oficiálně k vydání iOS 9 dojde na podzim.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Pro mě jakožto majitelku iPadu mini první generace naprosté zklamání!!! Výdrž baterie byla dva pracovní dny a nyní vydrží sotva 4 hodiny a ješte k tomu bych na něm mohla uvařit vajíčka!! Vůbec nevím co s tím a spořič baterie mi taky nefunguje 🙁

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře