Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzeValiant Hearts - Vzpomínka na První světovou válku

Valiant Hearts – Vzpomínka na První světovou válku

Valiant Hearts byla vydána u příležitosti výročí 100. let od začátku První světové války. Valiant Hearts proto vzdává poctu v ní padlým hrdinům a zároveň se snaží vylíčit hrůzy, které s sebou tento konflikt přinesl.

Asi víte, že v První světové válce byl Němci poprvé použit vojenský plyn Yperit též známý jako hořčičný, nebo dusíkatý plyn. Ale učili vás v hodinách dějepisu, že se vojáci proti vdechování plynu bránili pomočenými rouškami? Nebo že první vlna francouzských vojáků jela do boje v taxících? Docela zajímavé, že?

A teď si představte, že těchto zajímavostí se ve hře dozvíte spoustu, tedy alespoň pokud umíte slušně anglicky. Hra totiž obsahuje encyklopedii První světové války, která se zpřístupňuje hezky postupně, s tím jak procházíte hrou a objevujete nové postavy a lokace.

Valiant Hearts 2014-09-12 19-24-59-54

Hrdinové První světové a jejich dovednosti

Hra samotná sleduje osudy několika účastníků války. V první řadě se jedná o mladíka Karla, který je vyhoštěn z Francie a vytrhnut z náruče manželky Marie a malého synka, aby narukoval do Německé armády. K němu se záhy přidává vyprávění o Mariině otci Emilovi, jež je pro změnu naverbován do Francouzské armády. Třetím členem hrdinského ansámblu je Američan Freddie, kterého Emil potkává již ve válce a nakonec i sličná Anna, původem studentka veteriny, která se v zákopech stává schopnou zdravotnicí.

Čtyřlístek hlavních postav ve hře doplňuje ještě pes sloužící jako jedna ze speciálních dovedností. Psovi můžete na dálku udělovat příkazy, díky nimž se dostanete na místa, na něž byste se s klasickou postavou dostat nemohli, a k věcem ke kterým byste se jinak nedostali.

Vyjma psa umějí hlavní postavy protivníka majznout po hlavě, což se jim povede jen pokud jsou k nim nepřátelé postaveni zády, a dále jsou vybaveni jednou speciální dovedností, např. ošetřováním lidí, prohlubováním děr atd. Jelikož ale hrajete vždy s takovou postavou, kterou vám určí sama hra, na nelineární postup, nebo nedej bože kreativní řešení nastalých situací raději okamžitě zapomeňte.

Valiant Hearts 2014-09-12 20-16-56-48

Hrou projdete jako nůž máslem

Hratelnost samotná je velice primitivní. Vedle akčních pasáží, kdy se snažíte vyhýbat bombám a nepřátelským kulkám, je vaším úkolem skrývat se v zákopech, tu a tam něco potáhnout tam nebo zpět, do toho občas něco sebrat a něco někam dát. Během přibližně 6 hodin herní doby narazíte ještě na několik logických hádanek, ty jsou ale koncipovány tak, aby se u nich nezasekl ani občasný hráč a hra mohla bez zbytečných zádrhelů plynout svým vlastním tempem.

Pokud byste se přece jen někde zasekli, připravena je několikastupňová nápověda, která vás nejdříve citlivě navede na místo kde hledat a po několika sekundách také na to, co tam vlastně dělat. Tato nápověda se autorům opravdu povedla, bohužel ji ale využijete jen ve chvílích, kdy někde něco přehlédnete. Samotné řešení všech nastalých situací je opravdu primitivní, což je asi hlavní slabinou hry.

Nemusíte být zrovna každodenními konzumenty her, aby vás Valiant Hearts po odehrání hodiny či dvou začala nudit. Pokud se zrovna nezažerete do příběhu a nezačtete se do uchvacující doprovodné encyklopedie, kromě pěkné grafiky toho hra nemá moc co nabídnout. Nakonec vás proto varuji, nenechte si učarovat nádhernými obrázky a před koupí hry přemýšlejte, zdali dokážete porozumět alespoň základnímu anglickému textu. Jestliže vaše odpověď na tuto otázku bude záporná, raději si peníze šetřete na něco jiného. Zábava Valiant Hearts totiž tkví právě v poznatcích, které vám sděluje.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Valliant Hearts/“/]

Hodnocení: 7/10

Verdikt:

  • Graficky krásně stylizovaná encyklopedie první světové války, která přináší skutečně jen hodně omezenou, ba možná až primitivní hratelnost. Přesto se jedná o zajímavý herní zážitek.

Co se mi líbilo:

  • grafická stylizace
  • dobová hudba
  • spousta zajímavých informací o První světové válce
  • slušné ovládání

Co se mi nelíbilo:

  • poměrně krátká herní doba
  • opravdu primitivní hratelnost
Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Nechci být rýpal, ale ve Verdiktu máte chybu 😉 není to druhá, ale první světová válka 🙂

  2. Slečna autorka má chybu v závěrečném hodnocení.. Celou dobu se mluví o hře týkající se první světové války, ale ve verdiktu tomu tak není, cituji: “ Graficky krásně stylizovaná encyklopedie DRUHÉ světové války,… „

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře