Sobota, 8 června, 2024
DomůNovinkyV roce 2014 byla prodána více než miliarda chytrých telefonů

V roce 2014 byla prodána více než miliarda chytrých telefonů

Počet chytrých telefonů prodaných po celém světě koncovým uživatelům dosáhl v závěru minulého roku podle čísel, která zveřejnila společnost Gartner, nového rekordu – ve čtvrtém čtvrtletí roku se meziročně prodalo o 29,9 % více zařízení než o rok dříve.

Společnost Samsung, která si držela pozici jedničky mezi dodavateli chytrých telefonů již od roku 2011, vystřídal na prvním místě Apple.

V minulém roce si uživatelé koupili celkem 1,2 miliardy chytrých telefonů, což je o 28,4 % více než v roce 2013 a představuje to dvě třetiny všech prodaných mobilních telefonů. Celkem bylo v roce 2014 prodáno 1,9 miliardy mobilních telefonů, což představuje meziroční nárůst o 3,9 %. Jedinými regiony, kde došlo k poklesu prodejů, bylo Japonsko (-2,8 %) a západní Evropa (-9,1 %).

„Pozice Samsungu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 dále zeslabila poté, co společnost ztratila bezmála 10 procentních bodů ze svého tržního podílu,” vysvětluje Anshul Gupta, vedoucí analytik společnosti Gartner. „Samsung se snaží dostat svůj klesající tržní podíl v oblasti chytrých telefonů pod kontrolu od té doby, co dosáhl ve 3. čtvrtletí roku 2013 maxima. Klesající trend souvisí zejména se značným tlakem, jemuž čelí Samsung v oblasti prémiových chytrých telefonů s nejvyšší marží.“

Pile of smart phones

„Segmentu prémiových telefonů dominuje Apple, zatímco čínští výrobci nabízejí stále kvalitnější hardware za nižší ceny. Samsung by se měl soustředit zejména na rozsáhlý ekosystém unikátních aplikací, obsahu a služeb a využít jej pro zlepšení loajality zákazníků a odlišení se v delším horizontu zejména v případě nejdražších telefonů,“ komentuje situaci Roberta Cozzová, vedoucí výzkumu ve společnosti Gartner.

Čínští výrobci jako je Huawei či Xiaomi nadále rostou jak v Číně, tak na dalších trzích – zvyšují svůj podíl v segmentech chytrých telefonů střední a nižší třídy. „Čínští výrobci už jen nenásledují trendy,“ vysvětluje Cozzová. „Vyrábějí kvalitnější zařízení s atraktivními vlastnostmi, která mohou konkurovat zavedeným hráčům. Budování značky a marketing budou hrát klíčovou roli a rozhodnou o tom, kteří z Čínských výrobců se dokáží napevno uchytit na vyspělých trzích.“

pořadí výrobců ve 4. čtvrtletí roku 2014 (tisíce kusů)

1

pořadí výrobců v roce 2014 (tisíce kusů)

 

2

 

pořadí dle operačních systémů v roce 2014 (tisíce kusů)

3

pořadí výrobců v roce 2014 (tisíce kusů)

¨4

Zdroj: GartnerTZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře