Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyUživatelé se bojí úniku citlivých dat, přesto je 70 % pravidelně sdílí

Uživatelé se bojí úniku citlivých dat, přesto je 70 % pravidelně sdílí

Paradoxní je, že ačkoliv vyžadujeme, aby každý, kdo se o nás na internetu zmiňuje, měl naše svolení, sami tuto možnost ostatním nedáváme.

Nejnovější report z dílny Ericsson ConsumerLab „Sdílení informací – vzestup vlivu spotřebitele“ se zaměřil na stále diskutovanější téma sdílení osobních informací online, ke kterému přistupuje z hlediska jednotlivců, ale i firem a institucí. V mobilní éře internetu se totiž stále častěji potýkáme s otázkou, jak společnosti, autority a další organizace nakládají s našimi osobními údaji a citlivými informacemi.

  • Přes 70 % uživatelů smartphonů pravidelně sdílí osobní fotografie. 69 % uživatelů chytrých telefonů si prohlíží a sdílí mnohem více osobního obsahu než před dvěma lety.
  • 37 % uživatelů smartphonů věří, že on-line sdílení informací o korupčním jednání určité organizace má mnohem větší vliv než nahlášení na policii.
  • 53 % uživatelů se domnívá, že mají kontrolu nad informacemi, které sdílí.

1

Internet umožňuje uživatelům sdílení zajímavých zkušeností se všemi známými. Naše zvědavost ale vzrůstá a stále častěji vyhledáváme informace nejen o lidech, které známe a s nimiž jsme v interakci, ale i o těch, které osobně neznáme. Důsledkem toho je, že se uživatelé na internetu stali jakýmisi občanskými novináři. Více než polovina dotázaných věří, že díky sdílení informací on-line jsou schopni lépe prosazovat svůj názor a přímo tak ovlivňovat společnosti a značky. 34 % zákazníků připouští, že pokud má negativní zkušenost spojenou s nějakou společností, podělí se o ni on-line. 12 % uživatelů potom pravidelně na týdenní bázi sdílí informace týkající se značek.

Rebecka Cedering Angström působící jako poradkyně v ConsumerLab, říká: „Více než polovina dotázaných uživatelů se domnívá, že internet zvýšil možnosti k oznámení korupčního nebo nezákonného chování ze strany společností a organizací, což je považováno za pozitivní. 64 % uživatelů by však rádo zastavilo on-line šíření negativních informací o jejich osobě a 46 % uživatelů by uvítalo verifikační službu, která by ověřila autentičnost sdíleného příspěvku.“ Uživatelé také chtějí, aby byla ochrana osobních informací prioritou politických debat.

Paradoxní je, že ačkoliv vyžadujeme, aby každý, kdo se o nás na internetu zmiňuje, měl naše svolení, sami tuto možnost ostatním nedáváme. 20 % uživatelů přiznává, že pravidelně sdílí fotografie nebo video někoho, koho nezná. V budoucnu je tedy třeba najít rovnováhu mezi těmito dvěma přístupy.

Nárůst sdílení informací je klíčovým faktorem při vytvoření kultury udržitelného sdílení informací, které je prospěšné pro všechny a zároveň chrání soukromí jednotlivce.

Report vychází z průzkumu, který probíhal mezi 5000 uživateli smartphonů ve věku mezi 15 a 69 lety z celého světa.

5sa9

Zdroj: TZ Ericsson

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře